Aktywność muzyczna Polaków w 2023 roku
W ramach ubiegłorocznego badania aktywności kulturalnej Polaków specjaliści z Narodowego Centrum Kultury pytali między innymi o aktywności muzyczne. Słuchanie muzyki jest jednym z najczęstszych sposobów kontaktu ze sztuką. Robimy to niemal wszyscy: tylko 3% badanych deklaruje, że nigdy nie słucha muzyki dla przyjemności.
Jak podaje na swojej stronie Narodowe Centrum Kultury większość Polaków czasem uczęszcza na koncerty oraz odbiera treści związane z muzyką. Mniej więcej jedna trzecia badanych korzysta ze streamingu, kupuje muzykę oraz dzieli się nią z innymi. Jedna czwarta aktywnie tworzy muzykę w jakiejkolwiek formie.
Nie oznacza to oczywiście, że wszyscy Polacy są zadeklarowanymi melomanami, dla których muzyka stanowi główną treść życia. Za pomocą analizy segmentacji podzieliliśmy badanych na cztery klasy różniące się zaangażowaniem w słuchanie muzyki. Wśród nich są słuchacze przypadkowi (51%), umiarkowani (28%), zanurzeni (18%) i całodobowi (4%).
Okazuje się, że połowa osób deklarujących słuchanie muzyki niemal codziennie nie przykłada do niej wcale wielkiej wagi – w tym przypadku częstotliwości nie należy traktować jako miary zaangażowania. Kolejna ponad jedna czwarta to słuchacze umiarkowani: muzyka jest dla nich więcej niż tylko tłem, ale nie są bardzo zaangażowani w słuchanie. Nieco ponad jedną piątą (22%) stanowią prawdziwi entuzjaści muzyki, który muzyka towarzyszy w niemal każdej sytuacji życiowej.
Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem z badań NCK, w którym można znaleźć dokładne wyniki oraz pogłębione analizy. Więcej informacji na stronie https://nck.pl/badania/aktualnosci/aktywnosc-muzyczna-polakow-w-2023-roku.