Abakanowicz. Bez reguł. Rzeźby w ogrodach królewskich na Wawelu

-
25.04.2025

Magdalena Abakanowicz to artystka totalna, skoncentrowana na tworzeniu ponadczasowych form z pogranicza abstrakcji i figur przedstawiających. Nowa wystawa w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu pogłębia spojrzenie na pozornie dobrze już znany dorobek artystki. Przedstawia go z nowej perspektywy, prezentując jej dzieła w zabytkowych i plenerowych przestrzeniach wawelskiego wzgórza. „Abakanowicz. Bez reguł. Rzeźby w ogrodach królewskich”, która powstała we współpracy z Galerią Starmach oraz Fundacją Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego będzie dostępna dla zwiedzających od 25 kwietnia do 28 września. Kuratorami ekspozycji są: dr Bogumiła Wiśniewska, Natalia Koziara-Ochęduszko i Andrzej Szczepaniak (Galeria Starmach).

 

- Sztuka współczesna gości w ogrodach królewskich już niemal pięć lat. Tegoroczna wystawa rzeźb Magdaleny Abakanowicz jest wyjątkowa, gdyż opowieść o twórczych osiągnieciach tej wybitnej artystki nie zakończy wraz z zamknięciem ogrodów jesienią. Po rzeźbach jej słynne abakany zobaczymy bowiem w Sali senatorskiej w zestawieniu z arrasami Zygmunta Augusta. Zanim jedna do tego dojdzie zapraszamy na wystawę do ogrodów, której warto się przyjrzeć nie tylko raz. Zachęcać do tego będą zmieniające się pory roku w ogrodach królewskich. W tym zmiennym – za sprawą natury – kontekście rzeźby artystki nabierać będą nowych znaczeń – mówi prof. dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

 

Tytuł wystawy rzeźb Abakanowicz w Ogrodach Królewskich nie jest przypadkowy:

Odnosimy się w nim bezpośrednio do słów artystki, która twierdziła, że nie lubi reguł, gdyż są one wrogami wyobraźni. Stojąca za słowami Abakanowicz myśl jest niezwykle bliska koncepcji naszej ekspozycji. My również łamiemy reguły, pokazując dziś sztukę współczesną w dawnej rezydencji, oddając głos tak ważnej artystce, prowokujemy odbiorców do refleksji w miejscu nieoczywistym, otwierając ich na niecodzienne doświadczenie, nowe interpretacje – wyjaśniają dr Bogumiła Wiśniewska i Natalia Koziara-Ochęduszko, kuratorki ekspozycji.

 

Rzeźbiarska twórczość Magdaleny Abakanowicz, o czym przekonają się zwiedzający, operuje efektem zaskoczenia.

– Wynika on z zawartego w jej pracach napięcia między tym, co znane, a tym co obce, czyli między podobieństwem jej rzeźb do ciała człowieka a ich skalą, sposobem reprezentacji, uproszczeniem i defragmentacją. Jej rzeźby są reprezentacją wiary w możliwość przedstawiania tego, co ukryte. Wystawą chcemy więc nie tylko skupić się na samej estetyce/formie dzieł Abakanowicz, ale zgodnie z założeniami artystki, postawić widza przed zadaniem budowania nowej relacji z rzeźbami i miejscem ich prezentacji, oswojeniem zamysłu artystycznego i otwarciem się na własną wrażliwość, przez doświadczenia chwili, przestrzeni i sztuki – mówi dr Bogumiła Wiśniewska, badaczka sztuki współczesnej po 1989 roku, kustosz Zamku Królewskiego na Wawelu.

 

 

PROGRAM EDUKACYJNO-INTERPRETACYJNY

 

Wystawie „Abakanowicz. Bez reguł. Rzeźby w ogrodach królewskich” towarzyszy bogaty program edukacyjno-interpretacyjny. Jego hasło wiodące brzmi: „Człowiek i materia”. Przed nami pasjonujące warsztaty rękodzieła, interpretacyjne i mindfulness. Prowadzący zajęcia z wrażliwością i empatią podkreślać będą relacje człowieka z przyrodą i kulturą – z otaczającym nas światem.

Zapraszamy m.in. do wzięcia udziału w cyklu warsztatów wytchnieniowych, gdzie rzeźby Magdaleny Abakanowicz stanowić będą inspirację, początek i koniec podróży w głąb siebie. W grupie przyjaciół lub rodziny stworzymy własny totem, a także zapoznamy się z techniką wykonywania odlewów na wosk tracony.

Szczegóły programu edukacyjnego znajdują się na stronie: www.wawel.krakow.pl/edukacja

 

 

KRÓLEWSKI OGRÓD JUŻ OTWARTY! TERAZ ROZKWITNIE W TWOIM DOMU

 

Wystawa Magdaleny Abakanowicz w ogrodach wiąże się również z udostępnieniem tej zjawiskowej przestrzeni Zamku Królewskiego na Wawelu dla zwiedzających w sezonie wiosenno-letnim. Z tej okazji, w weekend otwarcia tj. 26 i 27 kwietnia, zwiedzający otrzymają nasionka roślin odpowiadające wybranym gatunkom, które spotkać możemy w ogrodach jagiellońskiej rezydencji. Są to: aksamitka wąskolistna, gomfrena kulista, lwia paszcza, nagietek karłowy, ogórecznik lekarski. Liczba wyjątkowych upominków jest ograniczona.

 

Opr. Urszula Wolak-Dudek

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.