3,2,1… organy!

-
12.02.2023
Organy NOSPR

3026 – tyle dni Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia czekała od uroczystego otwarcia siedziby do momentu, w którym dopełniono dzieła i organy NOSPR, jeden z najbardziej skomplikowanych instrumentów na świecie, odezwały się pełnym głosem po raz pierwszy.

 

Po raz pierwszy, ale kto powiedział, że po raz ostatni? Z próby na próbę, z koncertu na koncert, pod palcami różnych artystów organy odkrywają swoje nowe odcienie, charaktery i możliwości!

 

Czy brzmienie organów porannych różni się od organów wieczornych?

Aby to sprawdzić, instytucja zaplanowała cykl Nocy i Poranków organowych.

W trzy poranki, 5 marca, 28 maja i 11 czerwca nie kto inny, a Julian Gembalski, autor koncepcji instrumentu, organista i organolog, erudyta i wspaniały gawędziarz opowie, co tak naprawdę kryje się w organowej szafie, czym właściwie jest wiatrownica, jak działają organy wodne i dlaczego trzeba aż miliona części, by zbudować taki instrument.

 

Prelekcjom towarzyszyć będą koncerty najlepszych absolwentów akademii muzycznych, którzy opracowali także programy wieczornych wydarzeń. 18 lutego zestawią ze sobą pobudzające wyobraźnię, mitologiczne, metafizyczne i zmysłowe obrazy francuskich twórców, a 1 kwietnia najbardziej szalone, zaskakujące i przekorne muzyczne fragmenty, takie jak: Walc na cztery nogi czy nawiązująca do legendarnej rywalizacji Bacha i Haendla improwizowana Kolacja na cztery ręce i nogi.

 

Mistrzowskie recitale

Perełki repertuarowe wyłuskał także rezydent NOSPR, Karol Mossakowski, laureat m.in. tegorocznej nagrody ICMA, uznawanej za znak doskonałości w sektorze muzyki klasycznej. 25 lutego, w idealnym kontrapunkcie do muzyki francuskiej poprowadzi Bachowski Ricercar oraz Fantazję i Fugę Liszta.

 

30 kwietnia z kolei zaprosi do współpracy swojego… brata-pianistę! W wykonaniu tego niecodziennego, fortepianowo-organowego duetu publiczność usłyszy m.in. słynne Wariacje na temat Paganiniego, napisane przez Witolda Lutosławskiego na duet fortepianowy Lutosławski-Panufnik.

 

Pełen program koncertów organowych w NOSPR dostępny jest pod linkiem: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz?cykle=koncerty-organowe-2022-2023.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.