10. Spektrum – znamy zwycięzców i zwyciężczynie!
W sobotę, 26 października, podczas uroczystej gali rozdania nagród poznaliśmy laureatów i laureatki 10. Festiwalu Filmowego Spektrum. Które filmy zyskały największe uznanie w ramach konkursów Okiem Młodych i Spektrum?
W przedostatnim dniu festiwalu wręczono nagrody w konkursach filmów krótkometrażowych Okiem Młodych dla młodych twórców, gdzie w każdej z konkursowych sekcji (Fabuła, Dokument, Animacja, Amatorski) swojego faworyta wybrało trzyosobowe jury, w którego skład weszli przedstawiciele świata filmu i sztuki. Dodatkowo swojego faworyta spośród wszystkich krótkich metraży w czterech konkursach (a w tym roku było ich aż 41!) wybierają również widzowie, przyznając Nagrodę Publiczności. Po raz pierwszy ulubieniec publiczności był wybierany przez uczestników nie tylko polskiej, ale też czeskiej odsłony Spektrum.
Oprócz jury głównego, filmy oceniało też jury lokalne: konkursowe fabuły oglądali uczestnicy terapii zajęciowej w Mokrzeszowie, sekcję dokumentalną skład złożony z osób osadzonych w Areszcie Śledczym w Świdnicy, konkurs amatorski przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica, a w Konkursie 1,2 jedynym jury była festiwalowa publiczność!
Przyznane nagrody mają swoje odzwierciedlenie nie tylko w statuetkach, ale też w przestrzeni Świdnicy! We wtorek zasadzono trzy drzewa przy pl. św. Małgorzaty, które dały początek filmowej mapie Świdnicy. Przy każdym drzewie zostanie umieszczona tabliczka z kodem QR, który po zeskanowaniu umożliwi obejrzenie zwycięskiego filmu.
Z kolei konkursowe statuetki zostały wykonane przez wrocławskie studio Zakwas – w tym roku po raz kolejny już raz stworzone z autorskiej masy ceramicznej z lokalnych surowców i wzbogacone kruszcem recyklingowej cegły budowlanej pochodzącej z pozostałości po dawnej zabudowie Dolnego Śląska.
Zwycięzcy i zwyciężczynie 10. Festiwalu Filmowego Spektrum
Główną nagrodę w Konkursie Amatorskim Okiem Młodych otrzymał polski krótki metraż pt. “Tworzywo” (Polska, 2023) w reżyserii Kuby Dyniewicza. Jury w składzie Nikola Raczko, Marcin Prymas i Jarosław Skóra przyznało nagrodę za “stworzenie swoją artystyczną pewnością spójnego wewnętrznie i świadomego tworzywa filmowego, obrazu rozdarcia emocjonalnego. Film zachwyca przełożeniem uniwersalnych tematów, wewnętrznych rozterek i dylematów emocjonalnych na język kina”.
Z kolei jury złożone z przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica przyznało nagrodę filmowi “Wicked Touch” (Polska, 2024) w reżyserii Jaremy Żądzińskiego, które określiło obraz jako “przedstawiający realia, z jakim obecnie młodzież musi stawiać czoła, profesjonalnie wykonany, trzymający w napięciu i charakteryzujący się rozbudowaną fabułą”.
W Konkursie Okiem Młodych – Fabuła, nagroda główna „Niepełny kadr” przyznawana przez Jury osób z niepełnosprawnościami z warsztatów terapii zajęciowej w Mokrzeszowie przypadła filmowi „Gąsienice” (Francja, Liban, 2023) w reżyserii Michelle Keserwany i Noel Keserwany.
Jury w składzie Ania Krotowska, Konrad Imiela i David Brabec przyznało główną nagrodę w Konkursie Okiem Młodych – Fabuła dla filmu “Tajemnicze przygody Claude Conseil” (Francja, 2023) w reżyserii Paula Jousselina i Marie-Lola Terver za “nieoczywiste łączenie pozornie odległych światów, za oryginalne poczucie humoru, znakomite aktorstwo ludzi i zwierząt oraz za ukazanie wpływu ornitologii na muzykę hip hopową”.
W konkursie Okiem Młodych – Dokument, nagrodę „Kinematografek” przyznawało Jury osób osadzonych z Aresztu Śledczego w Świdnicy. Pierwsze miejsce przypadło filmowi “Echo” (Polska, 2023) w reżyserii Emi Buchwald.
Nagroda główna Konkursu Okiem Młodych – Dokument przyznana przez Jury w składzie: Weronika Adamowska, Zuzana Kučerová, Jakub Piątek, trafiła do filmu “Moja siostra” w reżyserii Mariusza Rusińskiego za: “przywilej zbliżenia się do rodziny reżysera i za odwagę jego siostry, by podzielić się swoją opowieścią. To przykład uzdrawiających zdolności kina prezentującego historie, które mogą rezonować z publicznością i dać nam lekcję życia na temat przebaczenia oraz powrotu do zdrowia”.
W Konkursie Okiem Młodych – Animacja Jury w składzie: Alexandra Hroncova, Agata Królak, Adriana Prodeus, przyznało główną nagrodę dla filmu “Jak być męczennikiem” (Polska, 2023) w reżyserii Maksymiliana Rzontkowskiego za “spojrzenie na moralność z dużą dozą humoru oraz oryginalny i nieortodoksyjny styl wizualny, muzykę i dialogi”.
W tym roku festiwalowa publiczność nie zawiodła frekwencją i po zliczeniu głosów wyłoniono ulubione filmy świdnickich widzów. W Konkursie 1,2 największą popularnością cieszyły się “Rzeczy niezbędne” (Polska, Niemcy 2024) w reżyserii Kamili Tarabury.
Wśród wszystkich konkursowych krótkich metraży z sekcji Okiem Młodych (Fabuła, Dokument, Animacja, Amatorski), serca festiwalowiczów i festiwalowiczek w Świdnicy i Trutnovie podbiła animacja “HUMANITY” w reżyserii Terezy Kovandovej.