10. Festiwal Prawykonań już 10–12 marca! | NOSPR

-
04.03.2023
10. Festiwal Prawykonań w NOSPR już 10–12 marca

Co skomponuje sztuczna inteligencja poproszona o utwór w stylu polskiej muzyki najnowszej? Jak zabrzmi wyciąg z twórczości współczesnych polskich kompozytorów i kompozytorek? O czym i po co piszą dziś muzykę? Czy rzeczywiście ją piszą? A może to, czego słuchamy, co nam się podoba, wpada nam w ucho tylko dlatego, że jest generowane przez dostosowany do nas algorytm? Przekonajcie się sami w prawykonaniowy weekend, 10–12 marca, w NOSPR.

 

10. już Festiwal Prawykonań będzie okazją do spotkania ze starszymi i młodszymi, rozmownymi i milczącymi, sympatycznymi i gburowatymi, ale z pewnością żywymi i namacalnymi kompozytorami i kompozytorkami.

 

Porozmawiamy o tym, jaki obraz świata wyłania się z najnowszej muzyki, co nas w nim niepokoi, co zachwyca, co dotyka, co drażni. Jak pisze Adam Suprynowicz:

Będziemy w centrum, będziemy na forum, będziemy wspólnie doświadczać dźwięków i emocji, cieszyć się myślami i brzmieniami, spierać z nimi, dyskutować o tym, o czym nam mówią. Bo, jak zauważa Tadeusz Wielecki w komentarzu do swojego utworu, „chodzi o to, aby się czuło, że w ogóle się mówi, i że mówi żywy człowiek”.

 

Czego możemy się spodziewać w ten marcowy weekend?

 

  • Spektakularnej inauguracji, którą Organizatorzy oddali w ręce czterech niezwykłych kobiet: Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Aleksandry Słyż, Teoniki Rożynek i Marin Alsop, która dyrygując premierowymi kompozycjami, poprowadzi orkiestrę przez stale zmieniające się głębiny oceanu do alternatywnej rzeczywistości.

         10.03, 19.30, sala koncertowa – Z błękitnej planety – transfer świadomości

 

  • Kameralnych i wnikliwych studiów nad niepewną strategią przetrwania, strukturami roślin, grywalizacją i zamrożeniem emocji. Wokalnych performansów o procesach społecznych, które niepokojąco ingerują w codzienność, o oddechu i śpiewie syren, o tęsknocie za śniegiem, smutku, gdy nasz dom zmienia się nie do poznania i o dźwiękach na granicy słyszalności.

         10.03, 21.00, sala kameralna – Strategie przetrwania

         11.03, 21.00, sala kameralna – Dlaczego Odyseusz milczy?

         12.03, 16.00, sala kameralna – Śnieg wyobrażony

 

  • Wreszcie – międzypokoleniowego, rodzinnego spotkania, wspólnych wędrówek przez pamięć i wyobraźnię. Brzmień rezonujących z całym budynkiem, pozwalających na chwilę zamieszkać w samym centrum dźwięku. Opowieści o tym, że coraz trudniej nam wyrażać świat słowami.

         11.03, 13.00, sala koncertowa – Figle pamięci

         12.03, 12.00, foyer NOSPR – Łowcy dźwięku słuchają gmachów

         12.03, 18.00, sala koncertowa – (Nie)doświadczenie mowy

 

W każdy dzień NOSPR zaprasza również do dyskusji podczas spotkań z kompozytorami i wykonawcami, a młodszymi słuchaczami zaopiekuje się na sobotnich warsztatach, o których więcej wkrótce.

 

Zakupu biletów dokonywać można przez stronę NOSPR oraz w kasach biletowych. Organizatorzy zachęcają szczególnie do kupna karnetu festiwalowego upoważniającego do wstępu na każde z wydarzeń w cenie porównywalnej do zakupu dobrej kawy w cenionym lokalu.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.