„Wciąż człowiek/Still Human”? [Międzynarodowa wystawa sztuki złotniczej]

-
01.03.2022
„Wciąż człowiek/Still Human”? Międzynarodowa wystawa sztuki złotniczej, Izabela Kędzior

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, którego pokłosie oglądać można w Galerii YES od 11 lutego do 18 marca 2022 r., każdego roku opatrzony jest innym hasłem przewodnim, nawiązującym do istotnych, uniwersalnych problemów i zagadnień współczesnego świata ujmowanych w perspektywie społecznej i kulturowej. W katastroficznym roku 2020 uczestnicy Konkursu mieli wiele powodów do twórczej refleksji nad kondycją współczesnego człowieka, a punktem wyjścia dla tych rozważań stał się temat przewodni: „Wciąż człowiek? / Still human?”.

Na 29. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej „Wciąż człowiek” wpłynęło 357 prac 186 artystów z 35 krajów, m.in. Niemiec, Włoch, Tajwanu, Meksyku, Nowej Zelandii. Zostały one ocenione przez jury w składzie Caroline Broadhead (Wielka Brytania), Magdalena Kwiatkiewicz (Polska), Georg Dobler (Niemcy), Sławomir Fijałkowski (Polska) i Darijus Gerlikas (Litwa). Grono ekspertów stanęło przed nie lada wyzwaniem: obrady po raz pierwszy w ponad 40-letniej historii Festiwalu odbyły się online. W rezultacie zakwalifikowano do wystawy pokonkursowej prace 44 artystów oraz przyznano nagrody.

 

Zgłoszone do Konkursu prace ukazały szerokie spektrum interpretacji hasła przewodniego, reprezentując niekiedy bardzo odmienne podejścia do zagadnienia. Artyści poruszali m.in. wątki ekologiczne – ukazując zgubny wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne, jak również dzielili się refleksjami dotyczącymi następstw rozwoju technologicznego. Nie zabrakło opowieści o bliskości i relacjach, a także biżuterii przytaczającej bardzo osobiste historie autorów. Różnorodne okazały się również techniki wykonania i materiały, wykorzystane przez artystów. Obok obiektów złotniczych znalazła się biżuteria wykonana z pleksi, drewna, ludzkich włosów, przedmiotów codziennego użytku czy bioplastiku.

 

Główna nagroda – Grand Prix Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu powędrowała do Polaka – Tadeusza Jaśkowiaka, którego Smartfon łupany ujął jurorów formalnym połączeniem stylu dwóch odległych epok: kamiennej i nowych mediów.

„Wciąż człowiek/Still Human”? Międzynarodowa wystawa sztuki złotniczej, Tadeusz Jaśkowiak "Smartfon Łupany"

II Nagrodę Prezydenta Miasta Legnicy otrzymała Mariana Bilbao Gonzalez-Dueńas z Hiszpanii za zachwycającą broszę, z idealnie wypolerowaną powierzchnią, w której możemy przejrzeć się niby w lustrze, pt. Zapomnij swe imię.

„Wciąż człowiek/Still Human”? Międzynarodowa wystawa sztuki złotniczej, Mariana Bilbao Gonzalez-Dueńas

Laureatką III Nagrody MKDNiS została Czeszka – Miroslava Veselá, za niosący pozytywny komunikat zestaw serc pt. Nadzieja. Pierwsze z nich wykonała ręcznie z gliny, drugie ze srebra technikami jubilerskimi, a trzecie maszynowo.

Miroslava Veselá, Nadzieja

Nagrodę Galerii Sztuki dostała Kirsten Plank z Niemiec za pracę pt. Twarz 1 – wielobarwny naszyjnik-puzzle, który zawieszany na szyi ulega dekonstrukcji, a odkładany z powrotem do pudełka – może na powrót przybrać kształt obrazka z wielu elementów, układającego się w kobiecy portret.

Kirsten Plank, Twarz 1

Srebrną Ostrogą, czyli nagrodą dla artysty, który zaskoczył swoim bezkompromisowym przekazem, wyróżniona została belgijska złotniczka Tieke Sheerlinck. Zgłosiła ona do konkursu pracę przedstawiającą małą srebrną łódeczkę, wypełnioną kamieniami jubilerskimi – symboliczną łódź pełną uchodźców o wymownym tytule Cenni ludzie.

Tieke Sheerlinck, Cenni ludzie

Nagrody pozaregulaminowe otrzymali: Esther Heite z Niemiec (wyróżnienie magazynu Lost in Jewellery), Annarita Bianco z Włoch (wyróżnienie rzymskiej galerii Mydaybyday), Tieke Sheerlinck z Belgii (nagroda firmy Usługi Odlewnicze), Alexander Blank z Niemiec (wyróżnienie honorowe Dyrektorki Galerii Sztuki w Legnicy), Ruudt Peters z Holandii (wyróżnienie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych), Silvia Bellia z Włoch (nagroda Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników), Koreanka Ji Young Kim (nagroda Targów Inhorgenta z Monachium) oraz twórcy z Polski: Michalina Owczarek-Siwak (nagroda firmy Hopea), Małgorzata Kalińska oraz Zofia i Witold Kozubscy (nagrody Galerii YES).

 

Wciąż człowiek/Still Human”?

Międzynarodowa wystawa sztuki złotniczej

 

Galeria YES, ul. Paderewskieg 7, Poznań

11.02.2022-18.03.2022 r.

Wstęp bezpłatny

 

Wystawa ma charakter pokonkursowy i jest jedyną okazją w roku, by w Galerii YES, promującej polską sztukę złotniczą, zobaczyć prace artystów z całego świata. W ramach bezpłatnego zwiedzania obejrzeć można 44 obiekty, w tym 5 prac wyróżnionych nagrodami głównymi oraz 8 prac nagrodzonych pozaregulaminowo.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.