VERDI | MERCADANTE | CZAJKOWSKI - Koncert Sinfonii Iuventus
Nadchodzący koncert Sinfonii Iuventus choć mocno osadzony muzyce XIX wieku, pozwoli wybrzmieć różnorodnym dziełom tworzonym od Neapolu, aż do Petersburga. Już 16 października usłyszeć będzie można II koncert fletowy e-moll Saverio Mercadantego i dzieła Czajkowskiego i Verdiego.
Włoch Saverio Mercadante, pokoleniowo bliski Rossiniemu, był bardzo w swej epoce prominentnym twórcą oper (napisał ich ponad 60!), związanym głównie z Neapolem. Jego arcybogata spuścizna pozostaje dziś w większości zapomniana, a wyjątek stanowi dzieło zaledwie osiemnastoletniego twórcy – II Koncert fletowy e‑moll, kochany zwłaszcza za finałowe Rondo russo, należące do wielkich „przebojów” muzyki klasycznej, chętnie wykonywane przez flecistów jako „bis”.
Podczas październikowego koncertu dzieło zabrzmi w całości, a wykona je Łukasz Długosz, należący do najbardziej wszechstronnych i cenionych flecistów swego pokolenia. Artysta często i zawsze z wielkim powodzeniem występuje z naszą orkiestrą, prezentując znakomite i zawsze bardzo oryginalne pozycje fletowego repertuaru. We włoskim kręgu pozostaje też pulsująca emocjami, obfitująca w piękne melodie uwertura do opery Moc przeznaczenia, która opowiada o zawiłych miłosnych perypetiach hiszpańskiego szlachcica Don Alvaro (pod takim tytułem wystawiano też tę operę) i jego wybranki Leonory. Co łączy to dzieło z ostatnią symfonią Czajkowskiego? Oba dzieła miały swe premiery w Petersburgu (opera Verdiego w 1862 r.). Verdi nie podbił wówczas serc rosyjskiej publiczności i poddał później dzieło wielu rewizjom.
Szósta symfonia Piotra Czajkowskiego z uwagi na swą wyrazową aurę, jak bodaj żadna inna w dziejach muzyki, zasługiwała na miano „Tragicznej” – taka też była pierwsza sugestia Modesta Czajkowskiego, brata i powiernika kompozytora. Piotr przystał jednak na jego drugą propozycję i sam już po premierze wpisał do partytury podsunięty przez brata podtytuł – „Patetyczna”. Kompozytor zmarł dziewięć dni po premierze dzieła, najpewniej w wyniku ostrego ataku cholery. Nie pozostawił żadnego programu czy komentarza do tej symfonii, ale jego powiernicy, jak wspomniany brat Modest czy bratanek Vadimir Davidow, zwany Bobem, z którym kompozytora łączyła więź szczególna (jemu też dedykowana jest symfonia), sugerowali istnienie takiego programu, wskazując, że stanowiła go muzyczna alegoria biografii autora. Pozostają nam jednak tylko domysły, przede wszystkim zaś zachwyt i wzruszenie wobec dzieła o szczególnej ekspresji, arcyromantycznego, pełnego uniesień, o wielu niekonwencjonalnych rysach swej architektoniki.
Dyrygentem wieczoru będzie Mirosław Jacek Błaszczyk, wieloletni dyrektor (1998–2018) Filharmonii Śląskiej oraz dyrektor artystyczny i juror Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Od lat związany z POSI, był jej dyrektorem artystycznym, obecnie zaś jest członkiem Rady Artystycznej. [pmac]
Koncert
16 października 2021, godz. 19.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie
Wykonawcy
Łukasz Długosz | flet
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Mirosław Jacek Błaszczyk | dyrygent
Anna Sułkowska-Migoń | asystent dyrygenta
Program
Giuseppe Verdi – Uwertura do opery Moc przeznaczenia
Saverio Mercadante – II Koncert fletowy e-moll op. 57
Piotr Czajkowski – VI Symfonia h-moll „Patetyczna” op. 74
Podczas wydarzenia obowiązują zasady ustalone w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wraz z ich aktualizacjami: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia
Oświadczenie uczestnika wydarzenia w związku ze stanem epidemii SARS-COV-2: https://bit.ly/3uhvhC8
Sprzedaż biletów: Polskie Radio – www.bilety24.pl, www.eBilet.pl
{info.pras.}