Magia muzyki włoskiej na skrzypcach Paganiniego [Vadim Brodsky zagra w Filharmonii Krakowskiej]

-
23.02.2022
Vadim Brodsky zagra w Filharmonii Krakowskiej na skrzypcach Paganiniego

W sobotę 26 lutego 2022 roku o godz. 18.00 odbędzie się kolejny nadzwyczajny koncert, który zorganizowany został wraz z Ambasadą Włoch w Polsce oraz Włoskim Instytutem Kultury w Krakowie. Tego dnia na autentycznym instrumencie Niccolò Paganiniego „Sivori” z 1834 roku zagra I Koncert skrzypcowy D-dur jego autorstwa wirtuoz instrumentu – Vadim Brodsky. Artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Waltera Attanasiego.

Instrument zbudowany został przez francuskiego lutnika Jean-Baptiste’a Vuillaume’a, który podczas pobytu Paganiniego w Paryżu w 1833 roku podjął się renowacji jego ulubionych skrzypiec „Il Cannone” Guarneriego del Gesù, ale też wykonał ich kopię, która bardzo przypadła wirtuozowi do gustu. Paganini przez kilka lat użytkował ten egzemplarz, przekazany mu w darze przez lutnika Vuillaume’a, a następnie zgodził się na odsprzedanie go uczniowi swojego przyjaciela, Camillo Sivoriemu (stąd nazwa instrumentu). Dzięki spadkobiercom Sivoriego skrzypce trafiły do Palazzo Tursi w Genui, a po renowacji i konserwacji współczesnego lutnika, Renato Scrollavezzy, powróciły do życia koncertowego. I tak po raz pierwszy zabrzmią 24 lutego br. w Teatrze Wielkim–Operze Narodowej w Warszawie, a 26 lutego – w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

 

Brzmienie tego unikatowego instrumentu usłyszymy dzięki wybitnemu skrzypkowi, Vadimowi Brodsky’emu, jednemu z nielicznych skrzypków w historii, którzy mieli zaszczyt zagrać także na słynnym instrumencie „Il Cannone” Paganiniego. Artysta opisując wrażenia z pierwszego kontaktu z wyjątkowymi skrzypcami, które zaprezentuje w Filharmonii Krakowskiej, przyznał się, że drżały mu ręce, „…bo dotyka legendy. Po 15-20 minutach górę bierze profesjonalizm, gdyż zdaję sobie sprawę, że to moje narzędzie pracy i wiem, że muszę wykonać ją jak najlepiej.”

 

W programie sobotniego wieczoru, oprócz wspomnianego I Koncertu skrzypcowego D-dur Niccolò Paganiniego, zabrzmi uwertura do opery Wilhelm Tell Gioacchino Rossiniego, a po przerwie – I Symfonia c-moll Johannesa Brahmsa. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi po raz pierwszy w swojej karierze Walter Attanasi, urodzony w Trieście włoski dyrygent, nominowany przez Prezydenta Republiki Włoskiej za zasługi dla kultury muzycznej na Kawalera Orderu Gwiazdy Włoch, jednego z najważniejszych odznaczeń tego kraju.

 


Koncert poprzedzi konferencja prasowa z udziałem Ambasadora Włoch w Polsce – Aldo Amatiego, Ugo Rufino – Dyrektora Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie oraz Waltera Attanasiego i Vadima Brodsky’ego, podczas której zaprezentowane zostaną skrzypce Paganiniego „Sivori”.

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.