Tydzień w CSK: 18-24 września 2023

-
19.09.2023
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki 2023

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprasza na nadchodzące w tym tygodniu wydarzenia, a także wystawy, które aktualnie można obejrzeć w CSK.

 

Już w czwartek startuje kolejna edycja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej OJCE i DZIATKI w Lublinie – mnóstwo wydarzeń i spotkań dla całych rodzin | 21-24 WRZ 2023.

 

W niedzielę w Sali Operowej CSK najbardziej rozpoznawalny zespół z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej w Polsce – koncert Stare Dobre Małżeństwo | 24 WRZ 2023.

 

Na placu Teatralnym można oglądać eskpozycję „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata” przygotowaną przez Archiwum Państwowe z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika | do 5 PAŹ 2023.

 

Na miłośników sztuk plastycznych – i nie tylko – czekają wystawy:

 

Wkrótce w CSK:

– Cyrkulacje 2023 | 30 WRZ – 8 PAŹ 2023

– Wojewódzki Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Śpiewający Słowik” 2023 | 4-5 PAŹ 2023

– JAZZwCSK Andrzej Jagodziński TRIO – Bach | 19 PAŹ 2023

– JAZZwCSK Artur Dutkiewicz Trio - „NOWOSIELSKI Audiovisual Misterium” ZMIANA TERMINU! | 9 LIS 2023

– Stacey Kent Trio w CSK | 20 LIS 2023

 

Szczegóły poniżej.

CSK zaprasza.

 

Koncert: Stare Dobre Małżeństwo

24 WRZE 2023 | 17:00

Sala Operowa

Stare Dobre Małżeństwo to najbardziej rozpoznawalny zespół z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej w Polsce. Od przeszło trzech dekad prowadzony przez Krzysztofa Myszkowskiego – charyzmatycznego pieśniarza, kompozytora i autora o studenckim rodowodzie. Występy tej legendarnej formacji stanowią atrakcję koncertową na niespotykaną skalę. Stare Dobre Małżeństwo regularnie zapełnia największe i najbardziej prestiżowe sale koncertowe w kraju. Publiczność zespołu, dojrzewając z nim, podąża wiernie jego śladem, co stanowi wartość najwyższą z możliwych.

– bilety w Kasie CSK oraz na bilety.csklublin.pl

 

---

 

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej OJCE i DZIATKI w Lublinie

21-24 WRZ 2023

przestrzenie CSK

 

Organizatorzy o Festiwalu:

Największa dotąd impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci. Zarezerwujcie czas na Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

 

Międzypokoleniowy, bo dla dzieci liczy się rodzina. To w niej kształtują się pozytywne nawyki i rozwija się miłość do literatury. Niech książki burzą mury generacyjne i łączą. Niech będą pretekstem i inspiracją do ważnych rozmów oraz wspaniale spędzonego wspólnie czasu.

 

Partnerski, bo stworzyliśmy ideę miast partnerskich. Duże ośrodki kulturalne, których naturalną rolą jest wyznaczanie kierunków, wskazywanie trendów, odważne parcie do przodu to nie jedyne miejsca na mapie, gdzie będzie działał festiwal. Będziemy także w miastach partnerskich, niedalekich, niemal sąsiedzkich, nieco mniejszych, ale niczym nie ustępujących, pięknych, z bogatą historią i aspiracjami.

 

Miasta partnerskie to także odpowiedź na potrzeby seniorów, którzy dysponują czasem dla wnuków ale mogą mieć kłopot z przemieszczeniem do większych aglomeracji.

 

Otwarty, bo cieszymy się, gdy miasto, instytucja, księgarnia lub wydawca chcą dołączyć! Razem można dużo, dużo więcej!

 

Wspólny, bo festiwal jest realizowany przy wsparciu merytorycznym i produkcyjnym naszych niezawodnych wieloletnich partnerów. To, że możemy pracować razem, jest dla ogromną wartością!

 

Największy, bo to aż 10 miast (!) … To nie koniec. Festiwal zakłada aktywności nie tylko w miastach festiwalowych, ale też szereg atrakcji, w które można włączyć się niezależnie od miejsca zamieszkania.

 

Festiwal, bo wierzymy, że kontakt z literaturą może być świętem. Chcemy świętować mądrze.

 

W tegorocznej edycji festiwalu w programie m.in. warsztaty z ilustratorami, spotkania z autorami, gry i zabawy, a także Ostry Dyżur Literacki.

 

Szczególnym wydarzeniem będzie wystawa „Dzieciaki. Janusz Stanny. Ilustracje”, któremu towarzyszyć będzie wyjątkowy pokaz multimedialny.

 

Wydarzenia przygotowane są tak, by stawały się mostami międzypokoleniowymi - inspirowały do podejmowania ważnych tematów, zbliżały pokolenia, pomagały się nawzajem lepiej poznać i zrozumieć, ale też by pokazywały jak razem można spędzać czas.

 

Festiwal to też wydarzenie, które przez różnorodne aktywności staje się mostem do literatury dla dzieci, które jeszcze do czytania nie są przekonane. Dlatego książki, które rekomendujemy podczas wydarzeń dotyczą zainteresowań dzieci, ich problemów, a jednocześnie mają interaktywną, dostępną formę. Poprzez warsztaty z ilustratorami będziemy zachęcać do działań twórczych i do zaufania wyobraźni.

 

– zapisy na wydarzenie przez link na stronie festiwalowej  www.festiwalliteraturydzieciecej.pl |

 

Program Festiwalu:

21 WRZ 2023

16.00 – Panel dyskusyjny dla rodziców i edukatorów: „Odczytanie potrzeb dzieci i młodzieży – NGO w dialogu na rzecz edukacji”.

18.00 – Wernisaż wystawy „DZIECIAKI. Janusz Stanny. Ilustracje” z oprowadzaniem kuratorskim i widowiskiem multimedialno-muzycznym.

 

22 WRZ 2023

18.00 – Żywe obrazy. Warsztaty z animacji poklatkowej dla młodzieży – prowadzenie INTERMEDIATEKA.
 

23 WRZ 2023

10.00 – Czytanie pełne skarbów – zajęcia sensoryczne dla dzieci wysoko wrażliwych z Małgorzatą Swędrowską.

11.30 – Masz prawo być sobą! – warsztat psychologiczno-plastyczny z Agnieszką Waligórą i Urszulą Młodnicką.

13.00 – MAPAJA – warsztat plastyczny z Niką Jaworowską-Duchlińską.

15.30 – Ostry dyżur literacki w Sklepiku Kulturalnym CSK.

 

24 WRZ 2023

10.00 – Pokaz filmów krótkometrażowych dla dzieci młodszych 6+ | Ojce i Dziatki.

11.00 – Pokaz filmów krótkometrażowych dla dzieci starszych 9+ | Ojce i Dziatki.

14.00 – Finał: Co się dzieje w twoim ciele? – spotkanie z Bogusiem Janiszewskim | Ojce i Dziatki.

 

30 WRZ 2023

16.00 – Wydarzenie specjalne – spotkanie z Katarzyną Stanny z oprowadzaniem kuratorskim po wystawie „DZIECIAKI. Janusz Stanny. Ilustracje”.

17.00 – Sztuka site specific – warsztaty 11 + dla młodzieży z tworzenia instalacji multimedialnych prowadzenie INTERMEDIATEKA.

 

---

 

Wystawy:

 

„DZIECIAKI”. Janusz Stanny. Ilustracje – wystawa w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki” w Lublinie

21 WRZ 2023 | 18:00 pokaz multimedialny i wernisaż wystawy

Wystawa: od 22 WRZ do 20 PAŹ 2023

Galeria wystaw czasowych +1

 

Motyw dziecięcej postaci pojawia się w wyjątkowo wielu ilustrowanych przez Stannego książkach. Dzięki temu dziecko-odbiorca, dziecko-czytelnik staje się jednocześnie dzieckiem-bohaterem, może odnaleźć na kartach opowieści samego siebie.

 

Dzieci Stannego to indywidualności – jedne noszą kucyki, inne warkocze, czasami grzywka opada im aż na oczy, a niekiedy patrzą przez grube szkła okularów. Towarzyszą im przedmioty, zwierzęta oraz rośliny – ciężkie tornistry, parasole, grube koty, ptaki, konie i kapelusze pełne kwiatów. Ten dziecięcy świat wykreowany przez artystę jest kolorowy i niebanalny, intryguje, wciąga w głąb, zatrzymuje i porusza. Nade wszystko widzimy tu kunszt artysty oraz jego doskonały warsztat, jednak zawsze okraszone niepoprawnym optymizmem i poczuciem humoru.

 

Wystawa prezentuje motywy dziecięce w twórczości Stannego na przestrzeni wielu lat – począwszy od jednego z najstarszych archiwalnych rysunków z teczki, którą przygotowywał na ASP, po dużo późniejsze ilustracje do powieści i poezji wydawanych przez Naszą Księgarnię, Ruch i inne wydawnictwa. Jednorodny styl artysty nie zamyka się w jednej wybranej technice – mamy tu proste, lapidarne szkice flamastrami oraz niezwykle malarskie, wielowarstwowe prace. Poza ilustracjami prezentowane są plakaty oraz książki w całości zaprojektowane przez artystę, a niekiedy także przez niego napisane.

 

„Staram się możliwie bogato interpretować tekst (...) a to wszystko między innymi po to, żeby dziecko miało tę krainę baśni, w której się może znaleźć – w której może się bawić" – mówił Janusz Stanny. Organizatorzy mają nadzieję, że także wystawa przybliżająca twórczość artysty dostarczy odbiorcom w każdym wieku, zarówno przeżyć estetycznych, jak i dobrej zabawy.

 

***

 

Wystawa fotografii /NIE/ DOSKONAŁY BŁĄD. 75 Lat ZPAF 1947-2022

do 29 PAŹ 2023

City Project -1

 

Prowokacyjny tytuł próbuje zwrócić uwagę na zagadnienie tzw. błędu w sztuce, w fotografii. Czy błąd może być źródłem natchnienia w sztuce fotografii? Czy zjawiska następujące w sposób niekontrolowany mogą wywoływać ciekawe, niepowtarzalne inspiracje?

 

Sztuka tzw. błędu może być energią sprawczą dla prekursorskich realizacji artystycznych, zależy to w dużej mierze od świadomości, inteligencji, intuicji twórcy, potrzeby eksperymentu.

 

Analiza błędu, przyczyny i konsekwencje wynikające z jego zaistnienia, rozszerzają w istotny sposób paletę środków ekspresji w wypowiedzi twórczej. Zagadnienie tzw. błędu ma charakter wielowątkowy i wielopłaszczyznowy – od techniki, po dylematy filozoficzne.

 

Ekspozycja nie koncentruje się na działaniach wynikających z automatyzmu błędu – skupia się na pracach powstałych w sposób świadomy.

 

– wystawa czynna wt–czw 13:00-18:00, pt–ndz 12:00-18:00 (niedostępna w poniedziałki; niedziele – wstęp bezpłatny)

 

***

 

Wystawa: Barbara Falender. Przez dotyk

do 10 PAŹ 2023

Galeria Wystaw Czasowych -1 oraz Galeria 0

 

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie prezentuje sztukę wybitnej polskiej rzeźbiarki współczesnej Barbary Falender, eksponując jej różne tematy związane z cielesnością.

 

Niezwykła droga twórcza artystki pozwala śledzić kunszt indywidualnego języka rzeźbiarskiego, jak i jest świadectwem ważnych zjawisk charakterystycznych dla sztuki teraz.

 

Falender debiutowała na początku lat 70. XX wieku i od tego czasu zajmuje specjalne miejsce w historii sztuki europejskiej, łącząc eksperymenty nad aktem związane z rewolucją seksualną z wielką tradycją klasyczną sięgającą czasów starożytnych.

 

Rzeźbiarka jest mistrzynią zmysłowej i idealistycznej rzeźby w najtrudniejszym i najcenniejszym materiale – marmurze. Jej dzieła zachwycają jakością wykonania, głębią emocji i wolnością poszukiwań.

 

Lubelska wystawa jest wyjątkowa, gdyż stanowi pierwszy pokaz najnowszej monumentalnej marmurowej rzeźby „Hommage dla Aliny Szapocznikow” (2023), dedykowanej innej wielkiej rzeźbiarce. Ponadto akcentuje twórczość erotyczną z lat 70. i 80. XX wieku, kiedy to artystka w męskich i kobiecych aktach afirmowała rozkosz, wyrażając kobiece pożądanie, spojrzenie i dotyk. Sensualność i miłosna wolność jej rzeźb były równie rewolucyjne w PRL-u, jak i dzisiaj!

 

Wybranym rzeźbom będą towarzyszyły dokumentujące ich powstawanie filmy artystyczne Czesława Kałużnego i Anny Wachty.

 

Wystawa czynna wt–czw w godz. 13:00-18:00 oraz pt-nd 12:00-18:00 (w poniedziałki wystawa nieczynna; niedziele – wstęp bezpłatny)

 

***

 

Wystawa Edukacyjna „Zmysły i Emocje”

do 1 PAŹ 2023

Poziom -1 / Tereny zielone wokół CSK

 

Otaczający nas świat eksplorujemy, wykorzystując nasze zmysły: wzrok, dotyk, węch, słuch, smak. Wrażenia zmysłowe nabierają dla nas znaczenie dzięki towarzyszącym im emocjom. Indywidualna wrażliwość czuciowa sprawia, że każdy z nas inaczej może interpretować docierające bodźce. Wystawa „Zmysły i emocje” jest okazją doświadczenia złożoności zagadnienia zmysłowego odbioru rzeczywistości. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie przygotował w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży unikalną ekspozycję wyrastającą z wiedzy naukowej i zaangażowania środowiska akademickiego. Stworzył atrakcyjną przestrzeń, gdzie zwiedzający wchodzą w interakcję z blisko 100 eksponatami. Eksponaty uwrażliwiają zwiedzających na bodźce wzrokowe, akustyczne, węchowe i czuciowe, wymagają zaangażowania indywidualnego lub grupowego, kształcą i bawią przez pryzmat postępu technologicznego i upływ czasu. Zwiedzający uczestniczą w wizualno-sensorycznej przygodzie towarzyszącej alternatywnej formie edukacji wyzwalającej kreatywność i innowacyjność.

 

– wstęp wolny

 

***

 

6. Międzynarodowe Biennale Plakatu Lublin    

do 8 PAŹ 2023

FOYER SALI OPEROWEJ / ALEJA KULTUR 0, +1, CICHE KĄTY +1

 

Najlepsze plakaty artystów, projektantów i studentów uczelni artystycznych z całego świata będzie można podziwiać w Centrum Spotkania Kultur w trakcie 6. edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu Lublin. W tym roku zobaczymy ponad 300 prac wyselekcjonowanych przez międzynarodowe jury z kilku tysięcy nadesłanych zgłoszeń. Główna część wystawy, podobnie jak w poprzedniej edycji, prezentowana będzie w Foyer Sali Operowej. Konkurs organizowany jest nieprzerwanie od 10 lat, cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ze strony twórców i odwiedzających.

 

– wstęp wolny

 

***

 

Wystawa „Stanisław Koguciuk. Malarz urzekający prostotą

do 31 GRU 2023

Ciche Kąty +1

 

Stanisław Koguciuk (1933–2021) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców ludowych z Lubelszczyzny. Przez lata działalności twórczej zdobył uznanie i sympatie oraz grono wiernych odbiorców i kolekcjonerów. Konsekwentnie tworząc swoje obrazy, doskonalił warsztat malarski i był doceniany w licznych konkursach sztuki.

 

W 2012 roku otrzymał najważniejsze w środowisku twórców ludowych wyróżnienie – Nagrodę im. Oskara Kolberga. Całe życie mieszkał i tworzył w Pławanicach, w ostatnich latach mieszkał u rodziny w Chełmie.

 

Jego twórczość obfitowała w różne tematy związane z życiem na wsi, a szczególną popularnością cieszyły się tak zwane humory, obrazki do śmiechu, w których z właściwym sobie humorem komentował odwieczne prawdy i bieżące życie społeczne.

 

W ramach projektu „Worek z farbami – skarb Stanisława Koguciuka” realizowanego przez Stowarzyszenie Anthill, na wystawie „Stanisław Koguciuk. Malarz urzekający prostotą” prezentowany jest film animowany pt.: „Cztery Pory Roku”, autorstwa Beaty Woźniak, z tekstem autorstwa Barbary Wybacz, zinterpretowanym przez Jarosława Zonia w roli narratora i udźwiękowionym przez Michała Iwanka, będący interpretacją na temat dzieł Stanisława Koguciuka.

 

Dzieła pochodzą z kolekcji prywatnej Państwa Beaty i Dariusza Mazurków.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2022.

 

– wstęp wolny

 

***

 

W STRONĘ SPOTKANIA KULTUR. Od Teatru Dramatycznego do Centrum Spotkania Kultur – wystawa poświęcona historii budowy”

Wystawa stała | Poziom +3

 

Wystawa rekonstruuje drogę do utworzenia Centrum Spotkania Kultur. Jest także pierwszą próbą zmierzenia się ze skomplikowanymi dziejami gmachu, w którym oprócz tytułowej instytucji swoje siedziby mają m.in. Filharmonia Lubelska, Teatr Muzyczny czy Teatr Andersena. Narracja ekspozycji obejmuje blisko pięć dekad budowy obiektu, a ponadto przywołuje wcześniejsze plany wzniesienia siedziby Teatru Dramatycznego oraz uwzględnia historię samego miejsca – jego zmieniające się w czasie funkcje i otoczenie urbanistyczne. Po meandrycznych ścieżkach dziejów budowy prowadzą licznie zgromadzone świadectwa prasowe, archiwalia i fotografie. Wystawa pozwala też zapoznać się z projektami architektonicznymi z różnych okresów historii budynku, a także umożliwia przyjrzenie się wybranym oryginalnym elementom wystroju i wyposażenia wnętrz, w końcu zaprasza do wysłuchania i obejrzenia dokumentów filmowych. Ekspozycja zachęca więc do spojrzenia na gmach Centrum Spotkania Kultur nie tylko w wymiarze wizualno-użytkowym, ale także jak na monument historii. Oba te wymiary współtworzą niepowtarzalną tożsamość CSK, a zarazem stanowią tło dla koncertów, spektakli i wystaw, które wypełniają bieżącą działalność instytucji.

 

„Teatr w Rozbudowie” - Finał procesu twórczego pracy typu site-specific

Suplement Wystawy stałej

Spocznik poziom +2 | Klatka B

 

Finalizacja procesu twórczego pracy typu site-specific autorstwa Roberta Kuśmirowskiego prezentowanej na poziomie +2, będącej częścią wystawy, której tematem jest zawiła historia Teatru w Budowie – „W Stronę Spotkania Kultur. Od Teatru Dramatycznego do Centrum Spotkania Kultur”.

 

Co by się stało gdyby do realizacji przystąpiono z projektem przegranym, projektem „nr 2”, z przeprowadzonego konkursu? Jak by przebiegały procedury i losy powstawania innego budynku w tym samym miejscu? Jaką funkcję ostatecznie pełniłby taki budynek i jakie wydarzenia gościłyby w murach, może szybciej oddanego budynku? Te wszystkie pytania są dla mnie wyzwaniem, ale przede wszystkim ogromną detektywistyczną przygodą, by dotrzeć do wszystkich dokumentów, świadków tamtych wydarzeń i pomysłów zaproponowanych, jednak odrzuconych w trybie postępowania konkursu – Robert Kuśmirowski.

 

Część wystawy została opracowana z wykorzystaniem sztucznej inteligencji!

 

Ekspozycja bezpłatna, czynna w godzinach otwarcia instytucji 08:00-21:00

 

---

 

Galeria Saska

Cezary Dubiel

do 12 LIS 2023

ogrodzenie Ogrodu Saskiego

 

CSK zaprasza na spotkanie z Cezarym Dubielem, artystą fotografikiem, diaporamistą. To członek Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej z tytułem AFRP, posiadacz dziesięciu tytułów artystycznych Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP – największej ilości tychże w Polsce. Artysta startuje z powodzeniem w międzynarodowych konkursach fotograficznych w których zdobył ponad 600 nagród w Polsce i 70 krajach świata. W swoim dorobku ma 11 wystaw indywidualnych i około 700 wystaw zbiorowych, poplenerowych, pokonkursowych i pokazów diaporam w 80 krajach na wszystkich kontynentach. Cezary Dubiel rozpoczął przygodę z fotografią od uwieczniania krajobrazu i architektury. Jego twórczość fotograficzna skupia się obecnie na trzech kierunkach – surrealistycznej abstrakcji, diaporamie oraz na fotografii lotniczej. Czerpie inspiracje z malarzy surrealistów – Dalego, Magrite’a, Sętowskiego, Beksińskiego. Juror krajowych i międzynarodowych konkursów fotografii i diaporam.

 

Wystawa została zrealizowana dzięki wsparciu Urzędu Miasta Lublin.

 

---

 

Sklepik Kulturalny CSK | Kasa CSK czynny codziennie od 10:00 do 18:00

Tarasy Widokowe – dostępne w godzinach otwarcia CSK: od 8:00 do 21:00

 

Więcej na www.CSKlublin.pl.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.