Ukrainian Freedom Orchestra już w Polsce. Trwają próby do koncertu inaugurującego europejską trasę koncertową

-
11.08.2023
Teatr Wielki - Opera Narodowa

W poniedziałek z wielką radością Teatr Wielki – Opera Narodowa powitał Ukrainian Freedom Orchestra, składającą się z 74 ukraińskich instrumentalistów. Do trasy koncertowej zespół przygotowuje się w TW – ON i to w Warszawie 20 sierpnia zainauguruje europejską trasę wyjątkowym koncertem.
 

Orkiestra zagra w 8 miastach, a tournée potrwa dwa tygodnie. Poza Warszawą muzyków melomani będą mieli okazję usłyszeć w Gdańsku, Berlinie, Lucernie, Amsterdamie, Hamburgu, Snape oraz w Londynie.
 

Obok Ukrainian Freedom Orchestra wystąpią utalentowani ukraińscy soliści młodego pokolenia: Olga Kulchynska (sopran), Nicole Chirka (mezzosopran), Dmytro Popov (tenor) oraz Vladyslav Buialskyi (bas-baryton). W programie tournée znalazły się: uwertura do opery Moc przeznaczenia Giuseppe Verdiego, II Koncert skrzypcowy ukraińskiego kompozytora Yevhena Stankovycha, który wspólnie z orkiestrą wykona młody wirtuoz skrzypiec Valeriy Sokolov, oraz III Symfonia Eroica Beethovena (oprócz koncertu w Warszawie).

Teatr Wielki - Opera Narodowa

 

Koncert w Warszawie będzie jednak wyjątkowy, bo tylko w jego finale zabrzmi IX Symfonia Beethovena – dzieło muzyczne będące zarazem uniwersalnym przesłaniem, symbolem braterstwa i pokoju, które wspólnie z zespołem oraz solistami wykona w języku ukraińskim Chór Opery i Filharmonii w Białymstoku.

 

Dyrektor Metropolitan Opera Peter Gelb podczas uroczystego powitania muzyków powiedział: „Mam nadzieję, że w nadchodzących tygodniach doświadczycie artystycznego zadowolenia, a każda nuta, którą zagracie, przybliży was do wolności”.

 

Podczas prób i koncertu realizowany będzie dokument autorstwa kanadyjskiego reżysera Larry’ego Weinsteina pt. Dziewiątka Beethovena. Prawda, kłamstwa i nadzieja (Beethoven’s Nine. Truth, Lies and Hope) we współpracy z kanałem Arte.

 

W 1824 roku świat po raz pierwszy usłyszał dźwięki IX Symfonii skomponowanej przez Ludwiga van Beethovena. Choć pierwotnie miała ona stać się wyrazem wezwania do braterstwa, równości i wolności, jej historia była bardziej skomplikowana. Przez dwa wieki stała się symbolem zarówno momentów pełnych światła, jak i tych pełnych mroku w historii ludzkości. Dzieło to było hymnem nadziei w czasach upadku muru berlińskiego i aksamitnej rewolucji w Czechach. Jednak paradoksalnie IX Symfonia była również symbolem dla reżimów i ideologii, które były jej antytezą. Kultura popularna również przyjęła ją na różne sposoby – od brutalnych scen w Mechanicznej pomarańczy Kubricka po motyw przewodni dla złoczyńcy w filmie Szklana pułapka. Pozostaje pytanie: czy idee jedności, radości i braterstwa przedstawione przez Beethovena w jego symfonii są osiągalne w dzisiejszym świecie? Czy też stały się one jedynie naiwną iluzją, której trudno jest dotrzymać kroku? Chociaż muzyczna doskonałość jest osiągalna, ideały zawarte w IX Symfonii nadal prowokują do refleksji dwa wieki po tym, jak zostały spisane.

 

Larry Weinstein jest uważany za wybitnego reżysera filmów dokumentalnych, skupiających się na muzyce. Zrealizował aż 40 produkcji, w których mistrzowsko łączy elementy dramatu, dokumentu i eksperymentu. Jego osiągnięcia zostały uhonorowane licznymi wyróżnieniami. Trzy z jego filmów zdobyły prestiżową nagrodę Emmy, podczas gdy wiele innych zostało do niej nominowanych. Jego debiutancki film – Making Overtures – miał zaszczyt otrzymać nominację do Oscara. Ponadto Weinstein jest laureatem wielu nagród Gemini oraz Canadian Screen Awards.

 

Ukrainian Freedom Orchestra – koncert

20 sierpnia 2023, godz. 19.00

Sala Moniuszki

 

Kolejne koncerty:

• 22 sierpnia: Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, godz. 19:00

• 4 sierpnia: Kastellanwiese, Schloss Schönhausen, Berlin, godz. 19:30

• 27 sierpnia: Festival w Lucernie, godz. 11:00

• 28 sierpnia: Het Concertgebouw, Amsterdam, godz. 20:00

• 30 sierpnia: Elbphilharmonie, Hamburg, godz. 20:00

• 2 września: Snape Maltings, Snape, Wielka Brytania, godz. 19:30

• 3 września, Barbican Centre, Londyn, godz. 14:00

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.