Wielkie święto Zielonej Góry [wspomnienie jubileuszowych koncertów Reed Connection Trio]

23.09.2022
Reed Connection Trio

Co można zrobić, by uczcić ważny jubileusz? Wiele rzeczy – na przykład zorganizować imprezę i wznieść toast, wypuścić okolicznościową monetę, zrobić pamiątkową sesję fotograficzną, opublikować kronikę. A jeśli jubilatem jest… miasto? Przed takim zadaniem stanęły niedawno władze jednego z tych najbardziej znanych w Polsce, czyli Zielonej Góry.

Nie jest ani największe – pod względem liczny ludności zajmuje 24. miejsce w Polsce – ani najstarsze, ale żyje się w nim dobrze, dzieje się wiele, a mieszkańcy są dumni ze swojej miejscowości.

 

To już 800 lat

 

W tym i w przyszłym roku w Zielonej Górze obchodzone są dwie rocznice – 800. rocznica powstania miejscowości, które dokumentować ma pierwsza wzmianka o osadnikach przybyłych na tereny dzisiejszego miasta, a także 700. rocznica nadania praw miejskich. W 1222 roku za panowania księcia Henryka Brodatego zaczęli się tu osiedlać ludzie zwabieni dogodnymi warunkami do życia, choć już w X wieku istniała tu słowiańska osada rolnicza. Nadanie praw miejskich w 1323 roku pozwoliło na osiedlanie się tu Niemców i tak zaczęła się barwna historia miasta, które należało w ciągu swojej historii i do Polski, i do Czech, i do Prus, by ostatecznie po II wojnie światowej bez żadnych wątpliwości stać się miastem polskim. Dziś jest stolicą województwa lubuskiego, a właściwie współdzieli tę funkcję z Gorzowem Wielkopolskim. W Gorzowie rezyduje wojewoda, a w Zielonej Górze mieści się siedziba władz samorządu województwa. Jednak historycznie i geograficznie miasto zawsze należało do Dolnego Śląska.

Zwycięskie logo jubileuszu Zielonej Góry

Celebrujmy to razem

 

Władze miasta nie tylko zaplanowały szereg uroczystości i atrakcji dla mieszkańców z okazji jubileuszu, ale też postanowiły część inicjatywy przekazać w ręce działających w mieście organizacji pozarządowych. Prezydent Zielonej Góry ogłosił konkurs na najlepszy pomysł uczczenia obu rocznic, przeznaczając na realizację zadań równy milion złotych. Wśród niewielu nagrodzonych projektów znalazła się między innymi organizacja Dni Otwartych Piwnic Winiarskich i szlaku winiarskiego, a także biennale sztuki współczesnej, wystawa przedwojennych pocztówek czy turniej wiedzy o Zielonej Górze. Nie zabrakło oczywiście akcentów muzycznych, a uczczenie jubileuszy w tej eleganckiej formie zaproponowało znane z wieloletniej współpracy z miastem, zaangażowane w organizację lokalnych festiwali Stowarzyszenie Artystów „Zdolni do Wszystkiego”.

 

Mamy się kim pochwalić

 

Pomysł był równie prosty, co wyrafinowany. Stowarzyszenie zaproponowało cykl koncertów w wykonaniu Reed Connection Trio – tria stroikowego złożonego z muzyków Filharmonii Zielonogórskiej, które tworzą: oboista Michał Mogiła, klarnecista Jarosław Podsiadlik i fagocista Rafał Dołęga. Istotą projektu było zagranie koncertów nie tylko w samej Zielonej Górze, ale też wyjście poza granice miasta i występy w niemieckich miastach partnerskich – Verden, Zittau i Cottbus. Nie chodziło jedynie o podkreślenie wielowiekowych związków Zielonej Góry z Niemcami. Artyści mogli poczuć się dzięki temu prawdziwymi ambasadorami swoich terenów, szczególnie że podczas koncertów zaprezentowali – obok dzieł Mozarta, Beethovena i Tansmana – kompozycje napisane specjalnie dla zespołu, z myślą o zielonogórskich rocznicach. Ich twórcy są mocno związani z Zieloną Górą i szczególnie zasłużeni dla jej rozwoju. Czesław Grabowski to wieloletni dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej, były szef członków zespołu Reed Connection, znający doskonale możliwości wykonawcze muzyków, których przez lata wspierał. Katarzyna Kwiecień-Długosz to kompozytorka i tłumaczka związana z Uniwersytetem Zielonogórskim.

Czesław Grabowski, zasłużony dla polskiej kultury. Fot. Grzegorz Mart

Ze specjalną dedykacją

 

Utwór Czesława Grabowskiego miał podczas jubileuszu swoją premierę. To kompozycja dość lekka w charakterze, dająca muzykom szerokie pole do popisu. Nosi tytuł „Cantabile e Scherzando”. Dzieło Katarzyny Kwiecień-Długosz nawiązuje do stylistyki modernizmu, eksponuje każdy z instrumentów w rozbudowanych fragmentach solowych. Muzycy wykonywali część czwartą cyklu „Maski” opatrzoną tytułem „Żarty na bok!”. Jak nietrudno się domyślić, utwór nawiązuje do tematyki pandemii, która tak bardzo dała się we znaki muzykom i innym artystom. Nie było to zresztą pierwsze zetknięcie Reed Connection z „Maskami” – wykonywali je w trakcie ubiegłorocznego tournée w Dreźnie, Monachium i Salzburgu, promującego debiutancką płytę zespołu „Smaki Paryża”. To miłe, że dzięki inicjatywie zespołu publiczność polska, niemiecka i austriacka ma okazję poznawać twórczość współczesnych polskich kompozytorów, usłyszeć nowe dzieła, co z pewnością jest ciekawą odmianą.

 

Znane i lubiane

 

W programie koncertów, oprócz utworów kompozytorów zielonogórskich muzycy umieścili „Divertimento B-dur” Wolfganga Amadeusza Mozarta, a także błyskotliwe wariacje Ludwiga van Beethovena oparte na temacie mozartowskiego duetu z opery „Don Giovanni” – „Là ci darem la mano”. Wykonywali również suitę Aleksandra Tansmana, która należy do najbardziej ulubionych utworów Reed Connection Trio. Członkowie zespołu mają do niej stosunek sentymentalny, bo od niej rozpoczęli wspólną pracę. Dzieło, noszące wyraźne cechy muzyki ilustracyjnej, jest jednym z filarów repertuaru na trio stroikowe.

Michał Mogiła zaciekawił publiczność w Verden opowieściami o Zielonej Górze i życiu artystów. Materiały organizatora

Nie tylko muzyka

Pierwszy z jubileuszowych koncertów odbył się 13 sierpnia 2022 roku w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, a kolejny 16 sierpnia w Ratuszu Miejskim w Zittau. Trzeci miał miejsce 18 sierpnia w katedrze w Verden. 19 sierpnia, już na zakończenie trasy koncertowej, Reed Connection Trio wystąpiło w Pałacu Branitz w Cottbus. Publiczność, zarówno polska, jak i zagraniczna, przyjęła artystów gorąco i tłumnie przybyła na koncerty. Michał Mogiła, wykorzystując swoją biegłą znajomość języka niemieckiego po studiach w Bremie, wystąpił również w roli prelegenta. Dzięki temu słuchacze w miastach partnerskich Zielonej Góry mogli bliżej poznać jej historię oraz szczegóły dotyczące obchodów jubileuszy. Nie zabrakło też opowieści o życiu koncertowym i anegdot z życia zespołu. Z pewnością wydarzenia te będą długo wspominane przez słuchaczy, a kto wie, może przyjdzie pora na kolejne?

„Weser Kurier”

Wsparcie

 

Jak podkreśla prezes Stowarzyszenia „Zdolni do wszystkiego”, wszystkie działania wokół organizacji koncertów przebiegały sprawnie, w atmosferze dużej życzliwości i zainteresowania. Niemieccy partnerzy pozytywnie zareagowali na propozycję współuczestniczenia w obchodach jubileuszy, a ich pomoc była potężną motywacją do działania. Dołożyli wszelkich starań, by wszystko miało godną oprawę i tak też było – uroczyście, ale i sympatycznie. Szczególne podziękowania należą się

 

Fundacji Fürst-Pückler-Museum Park und Schloss Branitz w Cottbus, a także pani Wiceburmistrz Miasta Verden Johannie König i kantorowi katedry w Verden, Robertowi Selingerowi.

Niech przemówią dźwięki. Krótka relacja filmowa z jubileuszowych koncertów. Materiały organizatora

Dobry gospodarz

 

I wreszcie czas na podziękowania dla tych, bez których jubileuszowe występy zespołu Reed Connection Trio nie mogłyby się wydarzyć. Mecenat nad koncertami objął Urząd Miasta Zielona Góra oraz Prezydent Miasta Zielona Góra Janusz Kubicki. Dobrze, że część pieniędzy przeznaczonych na rocznicowe obchody mogła posłużyć prezentacji muzyki klasycznej w wykonaniu jednego z najlepszych zespołów kameralnych w kraju. Lubimy takie inicjatywy i prosimy o więcej – w całej Polsce. A Zielonej Górze życzymy urodzaju przez kolejne 800 lat. Niech ziemia ta dalej sprzyja artystom i wydaje owoce ich sztuki.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.