"Siedem bram Jerozolimy" Krzysztofa Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków - 2.11.2024

-
29.10.2024

W sobotę, 2 listopada 2024 roku o godz. 18.00 w Centrum Kongresowym ICE odbędzie się nadzwyczajny koncert Filharmonii Krakowskiej z nowej serii FeelharmonICE, powstałej we współpracy z ICE Kraków. Podczas inauguracyjnego koncertu w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego wykonane zostanie jedno z najważniejszych dzieł oratoryjnych kompozytora, Siedem bram Jerozolimy – w 91. rocznicę urodzin mistrza. Koncert odbędzie się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie.

 

Siedem bram Jerozolimy to utwór skomponowany w 1996 roku w związku z jubileuszem trzech tysiącleci miasta. Siedmioczęściowa kompozycja oparta jest na tekstach psalmów oraz wybranych wersach z czterech ksiąg Starego Testamentu i przeznaczona na potężny aparat wykonawcy – pięcioro solistów śpiewaków, recytatora oraz trzy chóry i orkiestrę z  rozbudowaną grupą perkusyjną. Na scenie Sali Audytoryjnej staną zatem Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej, Chór Polskiego Radia Lusławice oraz soliści: sopranistki – Iwona Hossa i Karolina Sikora, Anna Lubańska – alt, Rafał Bartmiński – tenor, Artur Janda – bas oraz Sławomir Holland w roli narratora. Całość poprowadzi Maciej Tworek.

Maciej Tworek, fot. Bartek Barczyk

 

Wybór wykonywanego dzieła jest znaczący i porusza szereg aktualnych kontekstów. Jerozolima jako miasto wszystkich głównych religii świata jest bowiem symbolem trwałości i odrodzenia, ale również upadku i konfliktu. „Takie jej cechy opiewa Biblia, takim widzimy je dzisiaj – jakby czas nie odgrywał żadnej roli, a ważne były tylko fundamentalne cechy żyjących tu ludzi – takie same od chwili utraty rajskiej niewinności. W tej mieszaninie religijnego uniesienia i nienawiści, szlachetnego przywiązania do ideałów i nędzy, szlachetności i bezradności w walce ze złem – poczucie wspólnoty ludzkiej rodziny staje się konkretem, od którego nie ma ucieczki, staje się przeznaczeniem. Człowiek, skazany na słabość, tylko w wierze znajduje źródło siły pozwalającej wciąż odbudowywać to, co zostało zniszczone w chwili upadku. Ale nawet wiara, jeśli zaślepiona, może stać się podłożem destrukcji. Nie wystarczy zatem wierzyć, trzeba jeszcze kochać – takie przesłanie zawierają losy Jerozolimy i ono właśnie stało się treścią dzieła Krzysztofa Pendereckiego” – czytamy w tekście Grzegorza Michalskiego, napisanym krótko po premierze utworu i jakże aktualnym trzydzieści lat później.

 

W partyturze monumentalnych Siedmiu bram Jerozolimy odnaleźć można brzmienia znane z wcześniejszych utworów Krzysztofa Pendereckiego – ciemne barwy instrumentów smyczkowych i dętych z Przebudzenia Jakuba, falsetowy śpiew z Raju utraconego czy mocne, organiczne chóry z Jutrzni. Muzyczny obraz miasta wypełniają brzmieniowo odległe światy – od Bliskiego Wschodu po cywilizację łacińską. „Plastyczny język Biblii i agresywny, dramatyczny kontekst dzisiejszej sytuacji Jerozolimy są w tym utworze odrealnione, uogólnione, stają się tworzywem wypowiedzi o znaczeniu symbolicznym i profetycznym. To nie przypadek, że dla wypowiedzenia swojej wizji Penderecki zmuszony był konstruować specjalne instrumenty, nisko brzmiące rury – tubafony” (G. Michalski).

 

Warto podkreślić również, jak wyjątkowi wykonawcy zaprezentują dzieło podczas koncertu w ICE Kraków. Zarówno zespoły Filharmonii Krakowskiej, którym przez szereg lat przewodził Krzysztof Penderecki, formalnie – jako ich dyrektor artystyczny, ale przede wszystkim jako autor wielu prawykonywanych przez nie i popularyzowanych w świecie dzieł, jak i soliści, którzy specjalizują się w wykonawstwie partii wokalnych jego oratoriów, a nade wszystko osoba dyrygenta – Macieja Tworka, który przez lata był prawą ręką mistrza i głównym interpretatorem jego twórczości, stanowią zapowiedź doskonałego wykonania, spójnego z intencją i zamysłem kompozytora.

 

Bezpośrednio po koncercie odbędzie się nadzwyczajne wydanie Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Wszystko Gra” z udziałem Iwony Hossy i Macieja Tworka. Rozmowę zatytułowaną Krzysztof Penderecki. Chrześcijanin w Jerozolimie poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, zaś uprzyjemni degustacją win z Galilei Wojciech Giebuta – pilot wyjazdów enologicznych oraz operowych portalu podrozezwinem.pl. Wstęp na spotkanie jest nieodpłatny.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.