Reliefy Andrzeja Krzanowskiego po raz pierwszy na jednym albumie

-
01.04.2022
Reliefy Andrzeja Krzanowskiego po raz pierwszy na jednym albumie.

Andrzej Krzanowski był bezsprzecznie jednym z najciekawszych polskich kompozytorów -wizjonerów XX wieku. Choć z pewnością miałby do powiedzenia znacznie więcej, niż dane mu było czasu, jego twórczość nie uległa zapomnieniu, jest wykonywana i nagrywana. Już 8 kwietnia do dystrybucji trafi krążek RELIEFS od ANAKLASIS z kompletem jego legendarnych Reliefów.

Kompozytorzy stalowowolscy, zwani też Pokoleniem ’51, to w polskiej muzyce współczesnej zjawisko osobne i zasługujące na pamięć. Aleksandra Lasonia, Andrzeja Krzanowskiego i Eugeniusza Knapika łączy to, że zaistnieli na odbywającym się w Stalowej Woli w latach 70. festiwalu Młodzi Muzycy Młodemu Miastu, ale i ambiwalentny stosunek do awangardy – korzystali z jej zdobyczy, jednak bez doktrynalnej sztywności, pozwalając swojej muzyce przemówić choćby nutą romantyzmu. Krzanowski, uczeń Henryka Mikołaja Góreckiego, wyróżniał się w tym gronie fascynacją akordeonem. Przeniósł ten instrument z obszaru muzyki rozrywkowej i ludowej, uważanej za niedoskonałą, w świat kultury wysokiej, by uczynić głównym bohaterem swoich kompozycji. Z inspiracji i ambicji wykraczających poza filharmonię wzięły się też jego Reliefy, a więc napisany w latach 80. cykl utworów-rzeźb, wycinanych najczęściej z jednego kawałka brzmienia, czasem ze stopu dźwięków generowanych przez dwa instrumenty.

 

Na najnowszym krążku wytwórni ANAKLASIS znalazły się wszystkie utwory napisane przez Krzanowskiego pod tym tytułem. Najważniejsze miejsce w cyklu zajmuje akordeon (cztery z dziewięciu Reliefów wykorzystują jego brzmienie) – tutaj w interpretacji Macieja Frąckiewicza. W nagraniach płyty uczestniczyli także inni muzycy, śmietanka polskiej sceny klasycznej: Lutosławski Quartet, Arkadiusz Bialic, Joanna Freszel, Leszek Lorent i Marcin Zdunik. Wspólnie przygotowali materiał ukazujący przekrój twórczości Krzanowskiego w latach 1984–88.

 

RELIEFS to druga płyta wytwórni ANAKLASIS z muzyką Andrzeja Krzanowskiego. W katalogu marka płytowa ma także krążek Blu-ray z rejestracją premierowego wykonania jego meta-opery, Audycji V, podczas „Warszawskiej Jesieni” 2018. Znalazł się na nim także film dokumentalny Przerwana podróż w reżyserii Jana Sosińskiego, opowiadający z perspektywy najbliższych – rodziny i przyjaciół – o „Chopinie akordeonu”.

 

Od 8 kwietnia album RELIEFS z kompletem Reliefów Andrzeja Krzanowskiego będzie dostępny w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych oraz na wirtualnych półkach sieci empik.


Strona internetowa wytwórni ANAKLASIS: www.anaklasis.pl

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.