Przyjaźń i muzyka [Recenzja płyty Cracow Duo „Classics & Discoveries”]

15.04.2022
Miłość, przyjaźń, muzyka [Recenzja płyty Cracow Duo „Classics & Discoveries”]

Tymi trzema słowami mógłbym określić najnowsze wydawnictwo spod znaku Cracow Duo, który niezmiennie od 20 lat tworzą wiolonczelista Jan Kalinowski i pianista Marek Szlezer. Kochają to, co robią i nie da się tego nie słyszeć.


Obaj znają się i przyjaźnią od czasów szkolnych. Muzyka zaś jest tworzywem i spoiwem ich zgranego duetu. Trudno się temu dziwić, skoro pochodzą z muzycznych rodzin. Obu można spotkać na krakowskiej Akademii Muzycznej, której są absolwentami, a obecnie prowadzą wykłady. Przeszło dwie dekady znajomości sprawiły, że rozumieją się bez słów. I bardzo dobrze. Słowa są zbędne, gdy opowieść snuje się dźwiękiem.

 

Płyta „Classics & Discoveries” jest prezentem dla słuchaczy z okazji jubileuszu istnienia duetu. Wybór utworów pasuje do okoliczności – to bukiet atrakcyjnych utworów różnych kompozytorów z XIX i XX w., przystosowanych znakomicie do wiolonczeli z akompaniamentem fortepianu. Znajdziemy tu wiele znanych przebojów muzyki klasycznej. Gros z nich dobrano w taki sposób, by jeszcze bardziej uwydatnić wirtuozerię muzyków, którzy grają w sposób klasycznie doskonały.

 

Wokaliza” Rachmaninowa powoduje, że emocje sięgają zenitu. Wiolonczela nuci ją piękniej niż najlepsza nawet śpiewaczka, czarując słuchaczy swym delikatnym, zakochanym dźwiękiem. Fortepian jest jej idealnym dopełnieniem. Podobne wrażenie ma się, słuchając tęsknych melodii Elgara, Stojowskiego, Różyckiego, Saint-Saёnsa, Villi-Lobosa, Schumana, Bragato, Żeleńskiego czy Piazzolli. Nawet Szymanowski jest tu wzruszająco tradycyjnie romantyczny. To płyta wprost idealna do kontemplacji przy zachodzie słońca albo muzyczny towarzysz do porannej kawy. To klasyka w lirycznej odsłonie, której z przyjemnością słucha się dla relaksu.

Choć duet jest nierozerwalnie związany z Krakowem, jego muzykę poznali słuchacze najbardziej prestiżowych scen na świecie. M.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, St. Martin-in-the-Fields w Londynie, Alfred Newman Hall w Los Angeles czy meksykańskiego Palacio de Bellas Artes. Obu muzykom życzę kolejnych 20 lat pełnych sukcesów, słuchaczom zaś radzę, by sięgnęli po „Classics & Discoveries” wydane nakładem wydawnictwa DUX, a na pewno odkryją znaną klasykę na nowo.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.