Presto #8: Fantasy

29.05.2014

Przeczytaj ósmy numer Presto w wersji papierowej. I zamów: redakcja [at] prostoomuzyce.pl.

Prenumerata Presto? Szczegóły tutaj! 

Posłuchaj ilustracji muzycznych do wybranych artykułów:

Motyw główny Muzyczne krainy: tańca, baśni, czarów, mitu, bajek, filmu, gier, fantasy, przyszłości i szamanów Solówka Krzesimir Dębski Katarzyna Borek i Vojto Monteur W partyturze Upiór z jeziora - w muzyce Eugeniusza Morawskiego
Muzyczny know-how Gdy dziecko szuka własnej melodii Zaszyfrowana wiadomość Dyrygent podejrzany Czułym uchem Dźwięki jak żywe Opowieści o bębnach Life-style muzyczne Dlaczego makler gra... Chciałem wyzwania... Gdy artysta mówi miłość

  Uwaga! Gratka dla małych i dużych miłośników fantastyki. Sprawdź, kto zagościł na ostatniej stronie Presto. 

Przeczytasz tylko w wydaniu papierowym:

Nie wierzysz, że można słuchać klasyki i lubić także inne gatunki muzyczne? Przeczytaj koniecznie!
Preludium: Wszyscy lubimy piosenki
Na finał: Wychodzimy z getta! Będziemy was zabawiać!
Solówka: Katarzyna Borek i Vojto Monteur: Nie chcemy komercjalizować muzyki klasycznej
Gorąca płyta: David Garrett
Kontrapunkt: Tym razem redaktor naczelna obawia się, że być może temat numeru za bardzo oddala się od muzyki klasycznej, ale vice uspokaja ją, udowadniając, że muzyka naprawdę jest fantastyczna!
Muzyczny coming-out: Katarzyna Groniec wyznaje, że Brahms ją nudzi. Z czym kojarzy jej się klasyka? Czy do niej nawiązuje, wraca? Dlaczego wydała nową płytę? Odpowiedzi na te i inne pytania udziela w rozmowie z Anitą Kurdziel.
Motyw główny: Muzyka jest fantastyczna! To nie tylko deklaracja. To historia związków muzyki klasycznej i fantastyki: Kraina tańca: Katarzyna Gardzina-Kubala zabierze nas w podróż po baletach pełnych fantastyki i sprawdzi, czy baśniowe i magiczne wątki miały wpływ na rozwój tej szlachetnej sztuki. W Krainie baśni zagubimy się wraz z Oskarem Łapetą i Gustawem Mahlerem. Maria Napieraj przeprowadzi nas przez Krainę czarów, w której muzyka staje się demonem. Piotr Wojciechowski nie oszczędzi naszej wyobraźni w Krainie mitu. A Adriana Borowska udowodni, że klasyka rządzi w Krainie bajek. Przybywszy do Krainy filmu, od Łukasza Jakubowskiego dowiemy się, co się stanie, gdy usłyszymy theremin. Krzysztof Kietzman przygotował ranking najciekawszych soundtracków z Krainy gier. Maja Baczyńska oprowadzi nas po Krainie Fantasy i opowie o muzyce Śródziemia. Nie oszczędzi J.R.R. Tolkiena Paweł W. Siechowicz. W powtórnym spotkaniu Adriana Borowska zdradzi tajemnicę rewolucyjnej Symfonii syren w Krainie przyszłości. A na koniec Maria Napieraj dosiądzie muzycznych wierzchowców w Krainie szamanów.
Solówka:  Kompozytor Krzesimir Dębski opowiada o tym, jak musiał wymyślić muzykę fantasy, jak powstawała ścieżka dźwiękowa do Wiedźmina. Katarzyna Borek i Wojciech Orszewski aka Vojto Monteur deklarują, że nie chcą i nie będą komercjalizować klasyki, za to zamierzają połączyć dwa światy - miłośników muzyki klasycznej i elektronicznej.
W partyturze: Tym razem tylko jeden artykuł. A w nim Oskar Łapeta przybliża mroczną historię jeziora "Świteź" i opisuje muzykę zapomnianego kompozytora Eugeniusza Morawskiego. Tego nie można usłyszeć. O tym na razie można tylko przeczytać!
Muzyczny know-how: Doradzamy i podglądamy klasykę od kuchni: Agnieszka Sakowicz pisze o tym, na jakie doznania muzyczne gotowe jest dziecko w zależności od wieku i podpowiada, jak się z nim bawić, aby wspierać rozwój pociechy. Z artykułu Marka Żurawskiego dowiadujemy się, jak działa partytura i skąd właściwie się wzięła. I po co komu skomplikowany zapis nutowy? Maja Baczyńska, tym razem w roli reżysera, pokazuje kulisy pracy dyrygenta. W roli głównej Krzysztof Jakub Kozakiewicz, jeden z beneficjentów programu Instytutu Muzyki i Tańca "Dyrygent-rezydent".
Czułym uchem: Poznajemy instrumenty muzyczne i ciekawostki akustyczne. Marek Ciepłucha zabierze nas w kolejną podróż po świecie akustyki. Tym razem udowodni, że muzyki lepiej słuchać korzystając z profesjonalnego sprzętu. A potem Adriana Borowska przytoczy kilka zasłyszanych historii o bębnach.
Life-style muzyczne: Muzyka to nie tylko pasja, to także praca i sposób na życie. Czy wiecie, dlaczego makler gra na trąbce zamiast skakać na bungee? (Ewa Maria Hordejuk, MusicSchool) I w jaki sposób Mickiewicz pomaga w pracy reżyserowi? (Kamil Polak w rozmowie z Mają Baczyńską) I jakie legendy opowiadają tatrzańskie szczyty? (Maja Baczyńska w podróży) No to przeczytajcie...
Koda: Felietony, felietony... Wychodzimy z getta! Będziemy was zabawiać! - z przewrotnością znaną już Czytelnikom Presto Luiza Borowiec pisze o płytach, które z powodzeniem mogą być przepustkami do świata muzyki klasycznej dla tych, którzy na co dzień od klasyki raczej stronią. Czy skutecznie? Sprawdź! Wiolonczelistka Anna Markiewicz przyznaje, że życie muzyka to nie jest bajka, choć pewnie wielu chciałoby je tak widzieć. A nasz meloman, Władysław Rokiciński namawia muzyków do poszukiwania legend! Co go do tego zainspirowało? Przeczytaj!
Bagatele: Wydarzenia z ostatnich miesięcy – co się działo w świecie muzyki klasycznej. Nasi korespondenci w Polsce i za granicą relacjonują wydarzenia na łamach.
Repertuar: Wydarzenia w kraju i za granicą. Gdziekolwiek jesteś - tam brzmi muzyka! Wybierz się na koncert rekomendowany przez Presto.

W numerze polecamy:
- Recenzje płyt z muzyką klasyczną dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych miłośników muzyki
- Recenzje książek o muzyce, nie tylko na poważnie. Dodatkowo - rekomendujemy książki fantastyczne!
- Recenzje filmów - poleca grupa MUDO Music Documentaries - specjaliści od filmów muzycznych

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.