Numer 8 - Motyw główny

Muzyka jest fantastyczna.

Poznaj fantastyczne muzyczne krainy. W numerze ósmym między innymi:

 Kraina tańca: Elfy, wróżki i źli czarownicy
Katarzyna Gardzina-Kubała: Sztuka baletowa nie tylko ma bardzo wiele wspólnego z fantastyką - czerpie z niej całymi garściami. Wątki fantastyczne "stworzyły" balet takim, jakim go dziś znamy.
(cały artykuł przeczytasz w Presto nr 8 )
Muzyczne ilustracje do artykułu:
"Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego to fantastyczna historia. Tak tańczą kwiaty: Niepokojący, tragiczny balet Igora Strawińskiego "Pietruszka". Fantastyczna fabuła już nie bawi:
"Sylfida" - pierwszy balet romantyczny, który zmienił oblicze tej sztuki: A kto pamięta historię Pana Twardowskiego? W ramy baletu zamknął go Ludomir Różycki:

 

 Kraina bajek: Klasyka rządzi w kreskówkach
Adriana Borowska: Zna je niemal cały świat. Animacje Walta Disneya oddziałują na wyobraźnię milionów ludzi, już od dzieciństwa. Ale bez muzyki nie zapamiętałby ich nikt.
(cały artykuł przeczytasz w Presto nr 8 )
Muzyczne ilustracje do artykułu:
Przy Fantazji współpracowało dwóch tytanów - Disney i Leopold Stokowski (sprawdź to!): Steamboat Willie do obejrzenia tylko na YT. Tymczasem...
I jeszcze posłuchajcie o Fantazji od kuchni: A tu prosty przepis na to, jak zaszczepić najmłodszym klasykę:

 

 Kraina filmu: Gdy słyszysz theremin, to porwie cię UFO
Łukasz Jakubowski: Kinowa publiczność po raz pierwszy usłyszała wibrujące pojękiwania thereminu w dreszczowcu Alfreda Hitchcocka "Urzeczona" oraz w melodramacie Billy'ego Wildera "Stracony weekend", oba z 1945 r.
(cały artykuł przeczytasz w Presto nr 8 )
Muzyczne ilustracje do artykułu:
Tak, bój się obcego: A jak brzmi UFO?

 

 Kraina gier: Ranking najciekawszych soundtracków 
Specjalnie dla Czytelników Presto pasjonat Krzysztof Kietzman przygotował ranking najciekawszych soundtracków z muzyką do gier. Do 30 czerwca możecie przesyłać własne propozycje na adres redakcja @ prostoomuzyce.pl
(cały artykuł przeczytasz w Presto nr 8 )
Muzyczne ilustracje do artykułu:
Numer 7 na naszej liście to Red Dead Redemption z muzyką Billa Elma i Woody'ego Jacksona: Nieźli są też Japończycy - Numer 13 w rankingu. Gra Chrono Trigger:

 

 Kraina fantasy: Muzyka Śródziemia; Pierścień pierścieniowi nierówny
Maja Baczyńska: Jak mogłaby zabrzmieć muzyka elfów, hobbitów, orków? Fenomenem na skalę światową jest wyjątkowo obszerny repertuar inspirowany prozą J.R.R. Tolkiena i jej ekranizacjami. Zawiera on piosenki poetyckie czy metalowe, utwory orkiestrowe i chóralne, a nawet... na organy solo.
(cały artykuł przeczytasz w Presto nr 8 )
Muzyczne ilustracje do artykułu:
Tolkien stworzył skomplikowany świat. Równie złożony, jak ten instrument: "Władca pierścieni" inspirował wielu kompozytorów. Oto symfonia Johana de Meiji:
 Nastrojowe The Tolkien Ensamble. Słuchasz i teleport w inny wymiar masz zagwarantowany! Dla porównania Symfonia w wersji Howarda Shore'a, autora ścieżki dźwiękowej do filmu "Władca pierścieni":

 

 Kraina przyszłości: Rewolucyjna Symfonia syren
Adriana Borowska: Pewnemu rosyjskiemu kompozytorowi na pewno nie zabrakło fantazji. Sprawił, że zagrały maszyny, a zaśpiewały... syreny fabryczne.
(cały artykuł przeczytasz w Presto nr 8 )
Muzyczne ilustracje do artykułu:
To on udowodnił, że hałas to sztuka: Brzmienia fabryki nie trzeba już sobie wyobrażać:
Symfonia brzmi tak: Dźwięk ornamentowy wymyślony przez jej twórcę:

 

Gramy także rubryki:

Solówka
W partyturze
Muzyczny know-how
Czułym uchem
Life-style muzyczne

Wróć do Spisu treści Numeru bieżącego
Sprawdź, o czym pisaliśmy w poprzednich numerach

Opublikuj:

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów