Presto #12: Polityka

08.07.2015
Odpuść squasha. Idź pośpiewać

Niebezpieczne związki muzyki i polityki
Kinga A. Wojciechowska: Gdy ten temat po raz pierwszy pojawił się na wokandzie redakcyjnej, usłyszałam: nie piszmy o tym. Nie piszmy, bo przecież nie chcemy upolityczniać Presto. Nie pytajmy o muzykę polityków, bo nam czytelnicy zarzucą stronniczość. Nie pytajmy o politykę muzyków, bo… i tak nam nic nie powiedzą. A jednak – co nie co powiedzieli… Pochylamy się nie tylko nad polityką w muzyce i muzyką w polityce. Nie mniej ciekawi nas, co Wy sami myślicie o roli muzyki… w Waszym życiu. Rozpoczynamy akcję #MyMusicStory. Opowiedz nam swoją muzyczną historię i podziel się muzyką. Czekamy! Zapraszamy także na wybory. Jedyne takie w Polsce! Prawdzie programy i kandydaci, którzy dotrzymują słowa. Wybierz redaktora prowadzącego, wybierz temat numeru, który najbardziej chcesz przeczytać. Szczegóły on-line i w magazynie.

Przeczytaj dwunasty numer Presto w wersji papierowej. Zamów go u nas: redakcja [at] prostoomuzyce.pl. A najlepiej zaprenumeruj Presto! Szczegóły tutaj.

Motyw główny m.in.: Pianino na barykadach Artyści kontra władza Dźwięki na cenzurowanym Solówka Specjalnie dla Presto: Odkopane ambicje – poseł Andrzej Gut-Mostowy W partyturze Dodatek nutowy: Echo Janina Garścia Romantyczne muśnięcie dłoni
Muzyczny know-how …Na łokcie i pięści #MyMusicStory Ściany, które grają Muzyka! Akcja! Klaps! Pierwszy raz w Presto! Odrzuceni Hans Zimmer w Afryce Life-style muzyczne m.in.: Sen na Jawie Odpuść squasha. Idź pośpiewać Klasyka jest pop!*

Bądź na bieżąco - czytaj Magazyn on-line! Polecamy szczególnie dwa artykuły Anny Markiewicz: Kultura, głupcze! Make music, not war.

Tylko w wydaniu papierowym znajdziesz:
Preludium Wszystkie felietony na start! Gościnny występ kompozytora Ignacego Zalewskiego, który wyznaje, że dziś prawdziwa awangarda się nie buntuje. Fantazja na jeden głos Mai Baczyńskiej, , która udowadnia, że nie musisz nikogo poświęcać w imię sztuki. Pikantne teksty Anny Markiewicz iLuizy Borowiec oraz pełen wątpliwości głos Władysława Rokicińskiego.
Muzyczny coming-out Po latach uratowana cudem lub przypadkiem muzyka do filmu W pustyni i w puszczy zostaje wydana w całości przez GAD Records. Andrzej Korzyński, kompozytor ścieżki dźwiękowej do tego filmu, opowiada, dlaczego Gwiezdne wojny nie powstały w Polsce. Dowiadujemy się też, jakie są jego muzyczne, klasyczne sympatie i dlaczego napisał kiedyś operę…

 

Motyw Główny
Pianino na barykadach – zainspirowało Maję Baczyńską
Po spektaklu operowym rewolucji nie będzie – uważa Mariusz Kwiecień. W rozmowie z Jackiem Kornakiem
Artyści kontra władza – kto wygrywa w nierównej walce – sprawdzają Anna Markiewicz i Sylwia Błażej. O Baletnicy do towarzystwa pisze Katarzyna Gardzina-Kubała
Zero polityki w kulturze – zaleca Włodek Pawlik w rozmowie z Kingą A. Wojciechowską
Dźwięki na cenzurowanym – odkrywa Maria Napieraj
Kultura nie zna granic – deklarują Tenors BEL’CANTO: Vasyl Ponayda, Roman Trokhymuk, Taras Hlova i Roman Antonyuk, w rozmowie z Kingą A. Wojciechowską
Zanim zagłosujesz – posłuchaj – radzi Łukasz Jakubowski
Muzyczna reprezentacja polityczna – którą zgromadziła i przepytała Agnieszka Olek
Wszyscy stajemy się wariatami – przypomina Jerzy Lach w krótkiej rozmowie o Operetce według Gombrowicza.
Wybieramy redaktora prowadzącego – weź udział w wyborach, w których kandydaci dotrzymują słowa!

Kontrapunkt Zmiana, zmiana. Tym razem zmierzą się obraz i słowo. Obraz Marka Lubnera i słowo naczelnej Presto. Kto wygra? Co do Ciebie mocniej przymówi? Sprawdź!

Solówka Poseł i miłośnik kultury, na co dzień działający w branży turystycznej Andrzej Gut-Mostowy opowiada Annie Markiewicz o tym, komu jest potrzebna kultura w Zakopanem, co można zrobić, żeby nie upadła zbyt nisko i skąd się biorą posłowie, którzy angażują się w popieranie kultury wysokiej.

W partyturze Poznajemy utwory i ich tajemnice: Maria Napieraj i Ilina Sawicka wspólnie z Polskim Wydawnictwem Muzycznym przygotowały dodatek nutowy. Tym razem – Echo, jeden z utworów Janiny Garści, ze zbioru Graj ze mną na cztery ręce! Przeczytaj, jak wyglądało kiedyś wspólne muzykowanie i też spróbuj.

Muzyczny know-how Doradzamy i podglądamy klasykę od kuchni: Marek Żurawski zastanawia się nad tym, czy Chopin, Bach, Mozart pisaliby inną muzykę, mając do dyspozycji instrumenty z innych epok Maja Baczyńska namawia do dzielenia się swoją muzyką – tą, którą nosimy w sobie w postaci wrażeń, wspomnień, myśli. I pyta psychologa muzyki, jak to jest z tymi emocjami w muzyce. Polihymnia znów ożywia Encyklopedię po prababci. A Kinga A. Wojciechowska wraz z architektem Wojciechem Spyrą wsłuchuje się w ściany Filharmonii Świętokrzyskiej.

Life-style muzyczne Muzyka to nie tylko pasja, to także praca i sposób na życie. Presto budzi wspomnienia. Przeczytajcie historię podróży Julii Burzec. Która śniła… sen na Jawie. Tej Jawie. Gdzie można się spotkać na kawie, poznać nowych znajomych, może przyjaciół na całe życie, gdzie zaplanować sobie urlop? Zaskakującej odpowiedzi udzieli prof. Adam Wibrowski. Śpiewanie zamiast sportu poleca Anna Mielcarska, przy okazji opowiadając parę niecodziennych historii. Jedna z nich może być Twoją opowieścią.

Tylko on-line: Kultura, głupcze! i Make music, not war – Anna Markiewicz najpierw zastanawia się, jak postawić na nogi gospodarkę dzięki kulturze, a potem pokazuje, jak muzycy angażują się w politykę – z dobrym (dla polityki) skutkiem.

I na koniec Kinga A. Wojciechowska na jednym szalonym przykładzie udowadnia, że klasyka może być pop!

Muzyka! Akcja! Klaps. Tę część Presto oddajemy muzyce filmowej. Piszą dla nas Łukasz Waligórski – MuzykaFilmowa.pl (o tym, że w świecie filmu czasem zdolności interpersonalne są równie ważne jak talent do komponowania) i Paweł Stroiński FilmMusic.pl (o politycznym zaangażowaniu muzyki Hansa Zimmera). Do tego już tradycyjnie muzyczno-filmowy tygiel i Filmoteka MUDO!

Bagatele Co się wydarzyło, co się wydarzy, co nas zachwyciło. Korespondenci Presto w Polsce i za granicą (dr Jacek Kornak) relacjonują i zapowiadają wydarzenia na łamach. Oddajemy też głos instytucjom, którym szczególnie leży na sercu popularyzacja muzyki klasycznej.

Repertuar Wydarzenia w kraju i za granicą. Gdziekolwiek jesteś - tam brzmi muzyka! Wybierz się na koncert rekomendowany przez Presto.
Presto Junior rozbrzmiewa latem w nowej odsłonie! Tym razem najmłodsi przeczytają bajkę, rozwiążą zagadkę, pójdą na koncert, zdobędą parę cennych informacji, pokolorują obrazek...

 

W numerze polecamy
- Recenzje płyt z muzyką klasyczną dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych miłośników muzyki. Redaktorem działu jest ks. Adrian Nowak, przyjaciel Presto i wielki meloman, znany z relacji publikowanych wielokrotnie na prostoomuzyce.pl
- Recenzje książek o muzyce, nie tylko na poważnie.
- I nasze Gorące płyty!

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.