W numerze

6 Styczeń 2021
art. Anastazja Pazura
Mówią „sky is a limit” i oszukują niektórych z nas. Nie jesteśmy równi i nie wszyscy mamy te same możliwości, zdolności. Niektórych ogranicza więcej niż tylko niebo. Nie wszyscy rozwiniemy się tak samo. Tak jak w szkole mamy mniej i bardziej zdolnych uczniów, tak w życiu będziemy mniej lub bardziej zdolnymi dorosłymi. Przy czym podział z tym szkolnym nie ma wiele wspólnego. Wzorowi uczniowie wcale nie osiągają najwięcej. Ani przeciętni, ani najsłabsi. Granice przebiegają nieco inaczej. A jak? To zależy pewnie od większej liczby czynników. Np. od tego, jakich masz ludzi wokół siebie, czy potrafisz nawiązywać z nimi relacje, utrzymać je, czy masz zaufanie do innych, czy cierpliwie czekasz na oddalone w czasie efekty działań itd.
13 Październik 2020
art. Anastazja Pazura
Z Powitania, które chciałam napisać, został mi tylko tytuł. Moją główną myśl wyraził w felietonie „Smutek melomana” Jacek Kornak, nasz zagraniczny korespondent, socjolog i miłośnik sztuki. Wyjaśnię więc tylko, o co mi chodzi z tymi lotniskami. O logikę w ustalaniu zasad dotyczących przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się niebezpiecznego wirusa mi chodzi. I tylko o to. Jeśli chcemy wirusa zatrzymać – ograniczmy sposoby, jakimi szybko może się on przenosić na znaczne odległości. Ograniczmy też spotkania mieszkańców odległych państw i miast, a zmniejszymy liczbę zmiennych, od których zależy skala zachorowań, i szybciej zdusimy ogniska zapalne.
22 Czerwiec 2020
art. Anastazja Pazura
Redaktor naczelna Presto: To było przyjemne, ciepłe popołudnie. Ostatnia środa kwietnia. Wyszłam na balkon z filiżanką ulubionej herbaty. Przed moim balkonem rosną dwa dorodne świerki, zaglądające do okien sąsiadom z trzeciego, a nawet z czwartego piętra. Ja mieszkam na drugim. Spojrzałam na świerki i zobaczyłam na nich dwa gniazda srok. Rzuciłam szybko okiem i powiedziałam głośno, tak, żeby sroki mnie słyszały:
– Ale niechlujne te gniazda. Jak im się tam mają jajka utrzymać?? Powypadają przecież!
W tym momencie w mojej głowie pojawiła się pauza.
1 Marzec 2020
projekt graficzny okładki, rysunek: Anastazja Pazura | a.design
Redaktor naczelna: Chciałabym zachęcić Cię do powrotu. Zwykle wracasz do domu, do miejsca, które znasz, które jest Ci bliskie. Wracasz do tego, co pewne, przewidywalne. Co Twoje.
Powrót jest dobry.
15 Listopad 2019
Patrząc na dzieła ludzkich rąk, ludzkiej pomysłowości, cierpliwości, szlachetności i zamożności – zastanawiałam się, po co nam ten kosmos, skoro na Ziemi potrafimy tworzyć tyle dobra? Może lepiej zostawić wszechświat w spokoju i zająć się tym, co mamy znacznie bliżej, a co możemy przez nieuwagę, lekkomyślność i pychę stracić bezpowrotnie?
Bo kosmos przetrwa. A my?
- tak kończy Słowo wstępne Kinga Wojciechowska, redaktor naczelna. O czym jeszcze piszemy? Sprawdźcie poniżej!
1 Sierpień 2019
projekt: Anastazja Pazura
Numer o tym, czego nie ma
Podróże w czasie są bardziej kuszące niż te w przestrzeni. Nogi, rowery, samochody, pociągi, samoloty, promy kosmiczne. Przestrzeń opanowaliśmy dość dobrze. Na dalekie podróże potrzeba nam już tylko… czasu.
Jednak to właśnie czas jest dla nas zagadką, wrogiem, sprzymierzeńcem. Nie możemy go złapać, ale udało się nam go zmierzyć. Czasu się uczymy. Zapytajcie dziecko o czas. Nie zrozumie. Ono żyje w chwili, nie w czasie. Liczenie czasu to domena dorosłych. To nam czas mija. Albo go spędzamy. A nawet – zabijamy. A on zabija nas.
Czas nie istnieje. Nie można go złapać, dotknąć, poczuć ani posmakować. I jednocześnie do wszystkiego jest nam potrzebny. Czas to paradoks.
29 Kwiecień 2019
projekt graficzny okładki, rysunek: Anastazja Pazura | a.design
Znajdź różnice – namawia redaktor naczelna Kinga Wojciechowska w swojej Uwerturze, w której znajduje także podobieństwa między… jazdą po torze kolarskim a próbą orkiestry. Naprowadza ją na to Jerzy Maksymiuk.
Sport i sztuka. Im dłużej o tym myśleliśmy, tym więcej skojarzeń się pojawiało. Nagle okazało się, że wszyscy porównują emocje sportowe do tych, które czujemy na koncercie. Takie podejście wydało nam się więc zbyt powierzchowne. Pochyliliśmy się nad tematem i doszliśmy czasem do zaskakujących wniosków i odkryć.
24 Styczeń 2019
Celebruj twórczą pustkę – zachęca redaktor naczelna na początku pierwszego tegorocznego numeru i pisze dalej:
Nie wiedziałam, od czego zacząć.
[NAJLEPIEJ OD PRENUMERATY]
A potem moja córka (lat 5,5) wymyśliła to:
„I dałabym takie hasło: PRESTO – PO PROSTU PIĘKNE. I na białym tle takie Presto, które się obraca, tak jak czasem smartfony pokazują. Bo wtedy ludzie na pewno je kupią”.
Pomyślałam, że to jest urocze i opublikowałam jako status na portalu społecznościowym.
11 Październik 2018
"Bądźcie pracowici" - namawia Kinga A. Wojciechowska. I jednocześnie przestrzega: "Z wolnością trzeba bardzo uważać. Jest jak bombonierka, która leży wysoko w szafce, ale my jesteśmy za mali, żeby jej dosięgnąć. Tym bardziej jej pożądamy. A gdy już ją zdobędziemy – od razu zjadamy wszystkie czekoladki. I boli nas brzuch."
Bo z tą wolnością nie jest tak łatwo. Ale - zgodnie z naszą regułą - nie będziemy Was straszyć, zniechęcać. Nie będzie serioznie. Będzie jak zwykle - spora dawka ciekawych informacji, trochę fryWOLNYCH zadań, trochę humoru i działań na opak. Bo kto to widział, żeby doradzać kulturalnym ludziom: NIGDY NIE DZIĘKUJ...
8 Lipiec 2018
Okładka: Anastazja Pazura | a.design
Nie bój się umrzeć – zachęca redaktor naczelna Kinga A. Wojciechowska, przytaczając jednocześnie niepokojące fakty: – Istnieją organizmy, które prawie się nie starzeją, a w każdym razie procesy starzenia są u nich tak powolne, że prawie niezauważalne. Te organizmy to stułbiopławy. Jest też sosna długowieczna żyjąca ponad 4700 lat. Dużo? To i tak nic w porównaniu z amerykańską topolą osikową, która podobno może dożyć miliona lat. Idealnie! My też tak chcemy, prawda?
Dla Platona i jego uczniów ciało było więzieniem duszy. Niezbyt to pocieszające. Nikt nie chce trafić do więzienia. Każdy chciałby z niego uciec.

Strony