Presto #10: Kobieta

26.01.2015

Muzyka jest kobietą
To nie jest feministyczny manifest żeńskiej części redakcji Presto. Pomysł, aby przynajmniej jeden numer dedykować kobietom w muzyce pojawił się w naszych głowach już dawno temu, razem z ideą nowoczesnego magazynu o muzyce klasycznej. Teraz wreszcie przyszedł czas, by go zrealizować. Przed Wami numer piękny, gorący, godny pożądania, czarujący - jak kobieta...

Przeczytaj dziesiąty numer Presto w wersji papierowej i zamów u nas: redakcja [at] prostoomuzyce.pl. 
A najlepiej zaprenumeruj Presto! Szczegóły tutaj.

We are powered by
Do lektury proponujemy muzykę z najwyższej półki, którą zapewnia naszym Czytelnikom serwis streamingowy WiMP. Nie lubisz streamingu? Sprawdź WiMP HiFi i słuchaj muzyki w bezstratnych formatach. (Przeczytaj także artykuł w Presto nr 9)

Motyw główny m.in.: Kobieta - twój anioł stróż Miss Composer O matko, jesteś artystką! Solówka Specjalnie dla Presto: altowiolistka Katarzyna Budnik-Gałązka W partyturze Dodatek nutowy: Kołysanka na dobry początek (PWM) Baba też umie napisać koncert 
Muzyczny know-how Muzyka jest jak lek Przyjaciel od serca Polihymnia wie! Czułym uchem Gdy głośnik ma głos  Budda bijący w bęben Life-style muzyczne Glass na balkonie W wierności trzeba być... Spektakl idzie na eksport

Przeczytasz on-line: Sala spełnionych marzeń - czym dla artystów jest Carnegie Hall i czy łatwo się do niej dostać? O matko, jesteś artystką - w bardzo szczerej rozmowie: Katarzyna Duda, skrzypaczka, mama Piotrusia i Anna Karpowicz, flecistka, mama Tosi i Antka.   

Przeczytasz tylko w wydaniu papierowym:
Mówimy: Muzyka jest kobietą. Sprawdź nas: Motyw Główny: Kobieta - twój anioł stróż Lady Camilla Panufnik: dała mu czas i wolność A batucie wszystko jedno, kto ją trzyma Agnieszka Duczmal: W La Scali byłam sensacją Miss Composer Talent ukryty pod suknią Boginie, gwiazdy, feministki O matko, jesteś artystką!  
Kontrapunkt: Redaktorki dyskutują: czy talent to dług? A jeśli tak - wobec kogo i czy należy go spłacać? Jakie zobowiązania mają wobec społeczeństwa kobiety?
UWAGA! Nie wierzysz, że można słuchać klasyki i lubić także inne gatunki muzyczne? Przeczytaj Muzyczny Tygiel!  
Solówka:  Altowiolistka Katarzyna Budnik-Gałązka opowiada Sylwii Błażej o swoich trudnych początkach (rzucić skrzypce dla altówki??), o pasji pedagogicznej i ulubionej drużynie piłkarskiej.
W partyturze: Poznajemy utwory i ich tajemnice: Kinga A. Wojciechowska i Ilina Sawicka rozpoczynają nowy cykl w Presto - Dodatek nutowy. Przedsięwzięcie realizujemy wspólnie z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Baba też umie napisać koncert - to rzecz o utworze Grażyny Bacewicz. Przybliża Anna Falkowska.
Muzyczny know-how: Doradzamy i podglądamy klasykę od kuchni: Anna Świerzyńska zabiera nas w magiczny świat dźwięków Alfreda Tomatisa i pokaże, jak muzyką leczyć autyzm. Z artykułu Marka Żurawskiego dowiadujemy się, jak działa metronom i skąd właściwie się wziął. I czy aby nie przeszkadza muzykom? Maja Baczyńska zdradza, jak podglądała dyrygentów podczas pracy i co z tego wynikło. Polihymnia wie! A sekrety greckiej muzy zdradza Anita Kurdziel w trzech definicjach pełnych różnorodności.
Czułym uchem: Poznajemy ciekawostki akustyczne i instrumenty muzyczne: Anna Markiewicz uczula nas na zbyt głośne dźwięki i tłumaczy, dlaczego na koncertach jest hałas. A potem Leszek Lorent, jeden z najlepszych perkusistów młodego pokolenia, zabierze nas w podróż po krainie bębnów.
Life-style muzyczne: Muzyka to nie tylko pasja, to także praca i sposób na życie. Presto budzi wspomnienia. Przeczytajcie podróżniczą historię Mai Baczyńskiej. Co ciekawego można usłyszeć w Strasburgu? Czy wiecie, jak wygląda praca dyrektora opery? I to takiej, jaką jest Royal Opera House? No to przeczytajcie wywiad Jacka Kornaka z Kasperem Holtenem. Wywieźć z kraju można praktycznie wszystko. Operę też. I jeszcze na tym zarabiać. Agnieszka Lakner w artykule "Spektakl idzie na eksport" sprawdziła, co stoi za sukcesem projekcji Live in HD amerykańskiej Metropolitan Opera.
UWAGA - IDZIE NOWE! Po raz pierwszy w Presto doradzamy, jak się ubrać do filharmonii. Tym razem rewolucji nie będzie. Za to będzie pięknie, stylowo, wyjątkowo - za sprawą projektantki Anety Teter i stylistki Izy Hulbój.

KodaFelietony, felietony... Wspaniała muzyka, taka filmowa! - czy wiecie, dlaczego tak mało osób słucha muzyki klasycznej? Czy można temu jakoś zaradzić? Problemowi przygląda się Luiza Borowiec, jak zwykle - sypiąc słowem sól na rany. Wiolonczelistka Anna Markiewicz zastanawia się, czy kobiety-artystyki są w stanie zrzucić gorset konwenansów i czuć się swobodnie na scenie. I czy wymaga to odwagi albo poważnego kompromisu? A nasz meloman, Władysław Rokiciński tym razem wspomina kobiety-artystki, które zrobiły na nim ogromne wrażenie. Jedna wydaje się być wyjątkowo znajoma... Sprawdźcie!

Muzyka! Akcja! Klaps. Tę część Presto oddajemy muzyce filmowej. Piszą dla nas Łukasz Waligórski (O tym, co kompozytorzy muzyki filmowej robią, gdy nie chcą pisać muzyki do filmu) i Łukasz Jakubowski (pełen uwielbienia dla Anne Dudley pisze o niej tekst panegiryczny - polecamy szczególnie!). Tu jest miejsce na recenzje filmów, w których główną rolę gra muzyka. Swoje typy zgłasza grupa filmowa MUDO - Music Documentaries. Z radością także witamy na naszych łamach Pawła Stroińskiego i Tygiel muzyczno-filmowy, który dla nas przygotował. Jego portal filmmusic.pl musicie znać!
Bagatele: Co sie wydarzyło, co się wydarzy, co nas zachwyciło. Korespondenci Presto w Polsce i za granicą relacjonują wydarzenia na łamach.
Repertuar: Wydarzenia w kraju i za granicą. Gdziekolwiek jesteś - tam brzmi muzyka! Wybierz się na koncert rekomendowany przez Presto.

Prestuś wraca na łamy! Tym razem najmłodsi przeczytają bajkę o... Przeczytajmy im!

W numerze polecamy:
- Recenzje płyt z muzyką klasyczną dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych miłośników muzyki. Redaktorem działu jest ks. Adrian Nowak, przyjaciel Presto i wielki meloman, znany z relacji publikowanych wielokrotnie na prostoomuzyce.pl
- Recenzje książek o muzyce, nie tylko na poważnie.
- Nasze Gorące Płyty: Filharmonicy Warszawscy i Warner wydają Weinberga oraz Fortepiany i perkusje od Jakuba Kościuszki (wytwórnia QBK).  

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.