Numer 10 - Motyw Główny

25.01.2015

Muzyka jest kobietą

Nie da się ukryć, że redakcja Presto jest mocno sfeminizowana. Ale nie tylko z tego powodu temat kobiet w muzyce od dawna spędzał nam sen z powiek. Tworząc każdy kolejny numer, zdawaliśmy sobie sprawę, że mężczyźni są w nadreprezentacji, że gdy myślimy o sławnych artystach, przychodzą nam na myśl najpierw ONI. A dopiero po chwili - ONE TEŻ. Chcieliśmy raz odwrócić tę tendencję. Bo choć nadal historię piszą mężczyźni, to kobiety z walki o tak zwane równouprawnienie wychodzą obronną ręką. Nawet jeśli muszą godzić tradycyjne obowiązki z wyzwaniami zawodowymi, to mówią o sobie: szczęśliwe. Tym razem motyw główny opanowały więc dyrygentki, kompozytorki, tancerki, artystki-matki i kobiety, które zwykle stały i stoją w cieniu sławnych utalentowanych mężczyzn. Wyciągamy na światło dzienne ich przemilczane role. I nie dyskryminujemy nikogo. W końcu umysł nie ma płci.

 Kobieta - twój anioł stróż

Sylwia Błażej i Kinga A. Wojciechowska: Nie jest naszym zadaniem przekonać Czytelnika, że kobieta odgrywa najważniejszą rolę w życiu mężczyzny-artysty. Ale jest naszym obowiązkiem zwrócić światła rampy na te panie, które swoje życie rozegrały va banque, stawiając wszystko na jedną kartę - los i twórczość własnego, zwykle piekielnie uzdolnionego męża.

(cały artykuł przeczytasz w Presto nr 10)

Muzyczne ilustracje do artykułu:

Czy te wszystkie utwory powstałyby, gdyby kompozytorom nie towarzyszyły wspaniałe kobiety? Może lepiej, że nie poznamy odpowiedzi na to pytanie. Za to możemy cieszyć się muzyką!

 

  Lady Camilla Panufnik: dała mu czas i wolność. I bezgraniczną miłość.

W rozmowie z Kingą A. Wojciechowską opowiada o swoim życiu z Andrzejem Panufnikiem, jak bez końca komponował, a ona strzegła go przed ludźmi, którzy niepotrzebnie zabierali mu czas i... jak stała się Polką.

(cały artykuł przeczytasz w Presto nr 10)

Muzyczne ilustracje do artykułu:

Muzyka była wszystkim dla Andrzeja Panufnika, Andrzej był (prawie) wszystkim dla Lady Camilli. Ta muzyka ich połączyła.

 

 A batucie wszystko jedno, kto ją trzyma

Adriana Borowska: "Autorytetu nie buduje się na tym, że ktoś jest delikatniejszy lub bardziej męski, tylko na tym, co ma do przekazania". "Gdy staję przed orkiestrą, nie myślę o tym, że jestem kobietą. Po prostu skupiam się na swojej pracy". O specyfice kobiecej dyrygentury opowiadają Joanna Maluga i Marta Kluczyńska.

(cały artykuł przeczytasz w Presto nr 10)

Muzyczne ilustracje do artykułu:

Pamiętajcie, to, co widzicie, to wierzchołek góry lodowej - efekt pracy dyrygentek nad zespołem. Wyobraźcie sobie grupę indywidualistów, z których każdy robi, co chce, a teraz posłuchajcie, jak grają lub śpiewają prawie jednym głosem. One to sprawiły!

 

 W La Scali byłam sensacją

Agnieszka Duczmal opowiada o swoim zawodzie w szczerej rozmowie z Adrianą Borowską.

(cały artykuł przeczytasz w Presto nr 10)

Muzyczne ilustracje do artykułu:

Jak brzmią Obrazki z wystawy przygotowane kobiecą ręką?

http://www.youtube.com/watch?v=9vrjJR68iCU

 

 Miss Composer

Maja Baczyńska: Młode polskie kompozytorki. Piękne, odważne, twórcze. To nie księżniczki zamknięte w wieży z kości słoniowej. To coraz częściej pewne siebie, mądre, kreatywne kobiety.

(cały artykuł przeczytasz w Presto nr 10)

Muzyczne ilustracje do artykułu:

Trochę patosu musiało się wedrzeć do Presto. Tym bardziej, że w WIMPie wyśledziliśmy tylko trzy bohaterki artykułu. A każda z nich zasługuje na oddzielną dyskografię. Są młode, pewnie jeszcze mają czas. Ale liczymy na to, że nie będą się zbyt długo ociągały. Na razie jedyna szansa na posłuchanie ich utworów to koncerty na żywo.

 

 Talent ukryty pod suknią

Anna Markiewicz: W historii muzyki potrzeba było stuleci, aby o kobietach parających się kompozycją myśleć bez zgorszenia czy pobłażania.

(cały artykuł przeczytasz w Presto nr 10)

Muzyczne ilustracje do artykułu:

"Kobiety musiały starać się bardziej" - pisze Anna Markiewicz. Jak bardzo postarały się artystki opisane w artykule - sprawdziliśmy w serwisie WIMP.

 

 Boginie, gwiazdy, feministki

Katarzyna Gardzina-Kubała: Dziś wydaje nam się - cóż oczywistszego: taniec i kobiety. Tanceki, baleriny, etoile, czyli gwiazdy pierwszej wielkości. Boginie sceny, obsypywane klejnotami, otulane futrami - te nieziemskie zjawy spowite w powiewne tiule, wzniesione na czubki palców w atłasowych pantofelkach - pointach. Tymczasem na początku baletu byli mężczyźni.

(cały artykuł przeczytasz w Presto nr 10)

Muzyczne ilustracje do artykułu:

Jedna z rewolucjonistek baletu - to dzięki Isadorze Duncan taniec wygląda dziś tak pięknie i zmysłowo. O kim jeszcze pisze w swoim artykule Katarzyna Gardzina? Sprawdźcie.

http://www.youtube.com/watch?v=FcqzmFl0DhI

 

 O matko, jesteś artystką!

Kinga A. Wojciechowska: Kobiety estrady oddają światu swój talent, swój czas. Matki-artystki nie poprzestają na realizowaniu się w roli twórczej. One jeszcze chcą spełnić swoją biologiczną misję - dla wielu osób jedyną ważną rolę kobiety. 

(cały artykuł przeczytasz w Presto nr 10)

Muzyczne ilustracje do artykułu:

Tu tylko trzy nasze bohaterki. W magazynie jest ich wiecej. W szerokim świecie - setki, tysiące...

 

Gramy także rubryki:

Solówka
W partyturze
Muzyczny know-how
Czułym uchem
Life-style muzyczne

Wróć do Spisu treści Numeru bieżącego
Sprawdź, o czym pisaliśmy w poprzednich numerach

Opublikuj:

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.