Premiera filmu dokumentalnego „Wszystko ma żyć” na Krakowskim Festiwalu Filmowym

-
31.05.2024
Wszystko ma żyć, reż. Tetiana Dorodnitsyna, Andrii Lytvynenko

Wszystko ma żyć (reż. Tetiana Dorodnitsyna i Andrii Lytvynenko) jest ukraińsko-polską koprodukcją, której światowa premiera odbędzie się 31 maja na Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie startuje w Konkursie Polskim. Kiedy cały świat wokół niej pogrąża się w ciemności, Anna Kurkurina, najsilniejsza kobieta na świecie, decyduje się pozostać w Ukrainie, aby ratować najbardziej bezbronnych – zwierzęta. Swoim bezinteresownym podejściem i optymizmem zaraża szybko lokalną społeczność, a dzięki sile mediów społecznościowych dociera daleko poza granice Ukrainy.

 

Wszystko ma żyć portretuje niezwykłą codzienność Anny Kurkuriny, charyzmatycznej atletki, „najsilniejszej kobiety świata”, aktywistki na rzecz praw zwierząt i wyoutowanej lesbijki.

 

Od najmłodszych lat Anna udowadnia, że ma wyjątkową więź ze zwierzętami. Uczyła biologii w szkole, pracowała w lokalnym zoo, gdzie zaprzyjaźniła się z lwem, wspierała zakładanie schronisk i szukała nowych rodzin dla dziesiątek bezpańskich stworzeń.

 

Po czterdziestym roku życia zdecydowała się rozpocząć karierę trójboistki siłowej i wkrótce wspięła się na szczyt, zdobywając trzykrotne mistrzostwo świata. Rozpoczęła także pracę jako trenerka młodych osób z niepełnosprawnościami.

 

Od początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wykorzystując swoją popularność w świecie sportu i jako influencerka, Anna nie przestaje pomagać rannym i porzuconym zwierzętom, podążając za swoim mottem: kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat.

 

Nota reżyserska

Anna Kurkurina jest znaną mistrzynią świata w trójboju siłowym. Jest również influencerką w mediach społecznościowych z ponad 300 tysiącami obserwujących, w tym z Rosji, na samym Instagramie.

 

Będąc pod ciągłym ostrzałem rakiet w Mikołajowie na południu Ukrainy, nasza bohaterka podjęła ogromne ryzyko, ponieważ Mikołajów bardzo ucierpiał podczas ostrzału. Wiele znanych i bogatych mieszkanek i mieszkańców zginęło od rosyjskich pocisków rakietowych. Jednak dla Anny ważne jest nie tylko pozostanie w rodzinnym mieście, ale także podjęcie natychmiastowych działań – otwiera centrum humanitarne i zaczyna pomagać zwierzętom i ludziom w mieście i na linii frontu.

 

Tworzenie tego filmu jest dla nas osobiście szczególnie bolesnym doświadczeniem, ponieważ oboje pochodzimy z Mikołajowa i Chersonia. Oglądanie i dokumentowanie zniszczeń naszych miast jest niezwykle trudnym procesem i wspólnym doświadczeniem dla nas, naszej bohaterki i wielu osób w Ukrainie. W pewnym sensie Anna jest naszym lustrem. Poprzez jej słowa i postawę możemy wyrazić nasze poglądy na temat wojny i pokoju na świecie.

 

Ten film opowiada o byciu człowiekiem, o tym, co czyni nas ludźmi. O skomplikowanej naturze społeczeństwa, człowieka i jego związku ze środowiskiem. Wierzymy, że doświadczenie wojny ujawnia nasze prawdziwe cechy i obnaża ludzką duszę. A papierkiem lakmusowym człowieczeństwa jest nasz stosunek do najsłabszych – tych, którzy nie mogą sami o siebie zadbać, lub o których społeczeństwo nie ma „interesu” się troszczyć. Dlatego stosunek ludzi do innych istot takich jak zwierzęta oraz do osób z niepełnosprawnościami jest w istocie testem człowieczeństwa i tolerancji.

 

Tytuł oryginalny: Wszystko ma żyć / Все має жити
Tytuł międzynarodowy: Everything Needs to Live
Kraje: Polska, Ukraina
Rok: 2024
Czas trwania: 70 min
Scenariusz i reżyseria: Tetiana Dorodnitsyna, Andrii Lytvynenko
Zdjęcia: Tetiana Dorodnitsyna, Ivan Selistran
Montaż: Piotr Ogiński, Tetiana Dorodnitsyna
Muzyka: Tumult
Dźwięki: Natalia Avramenko, Xenia Vynogradova, Michał Fojcik MPSE
Producent: Aura Films Anna Bławut Mazurkiewicz
Koproducenci: CANAL+ Poland oraz Lena Yakovitska
Outreach producer: Weronika Adamowska
Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

Seans: Konkurs polski 70′, piątek, 31 maja, 19:30

Internetowa edycja 64. KFF: VOD od 31.05 do 16.06 KFF VOD

 

---

Anna Kurkurina

 

Anna Kurkurina

Anna Ivanovna Kurkurina (ur. 25 sierpnia 1966 r. w Kramatorsku w Ukrainie) – ukraińska lekkoatletka i trenerka, trzykrotna mistrzyni świata w trójboju siłowym (2008, 2010 i 2012), zdobywczyni 15 rekordów świata. Jest założycielką ruchu na rzecz praw zwierząt w Mikołajowie w Ukrainie i aktywistką na rzecz bezpańskich zwierząt w regionie. Anna jest również aktywnie zaangażowana w rehabilitację osób z niepełnosprawnościami.

https://www.instagram.com/anna_kurkurina/

Tetiana Dorodnitsyna i Andrii Lytvynenko

 

Tetiana Dorodnitsyna
reżyserka

Reżyserka filmowa, montażystka i artystka wizualna. Absolwentka Wydziału Reżyserii na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji im. I. K. Karpenko-Karego. Jest reżyserką filmów krótkometrażowych Wolves (2023) i Who Is Kaya? (2019). Pracowała w kanałach telewizyjnych, firmach producenckich i studiu filmowym Kyivtelefilm. Jest montażystką pełnometrażowych filmów dokumentalnych Roses. Film-Cabaret (2021) Ireny Stetsenko i Rezerwat Askania (2019) Andrii Lytvynenko.

Brała udział m.in. w Eurasia Doc Lab, Astra Film Lab, Kharkiv Meet Doc Lab i Millennium Docs Against Gravity Industry. Otrzymała stypendium Prezydenta Ukrainy za film Where Is the Dog Buried? (2020). Wszystko ma żyć to jej debiut pełnometrażowy.

 

Andrii Lytvynenko
reżyser

Reżyser i producent filmowy. Ukończył Kijowski Narodowy Uniwersytet Teatru, Kina i Telewizji im. I. K. Karpenko-Karego oraz Studio Dokumentalne w Szkole Wajdy w Polsce. Jest reżyserem filmu Fantastic Ukrainians. Fine Art (2020), będącego częścią serii dokumentalnej, oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego Askania Reserve (2019), który otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu na festiwalu Docudays UA oraz Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu Pelicam. Jest współautorem i jednym ze współreżyserów filmu Euromaidan. Rough Cut (2014), który zdobył Specjalne Wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Ji.hlava, a także ukraińskim producentem i jednym z autorów pomysłu na Proces: Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow (2017) Askolda Kurova oraz autorem pomysłu na almanach dokumentalny Beyond the Euros (2012). Za film Where Is the Dog Buried? (2020) otrzymał stypendium od prezydenta Ukrainy.

Anna Bławut Mazurkiewicz

 

Anna Bławut Mazurkiewicz
Aura Films / producentka

Producentka filmowa i prawniczka specjalizująca się w prawie autorskim. Łączy te dwie profesje, pracując jako producentka i doradczyni prawna w kwestiach związanych z produkcją filmów fabularnych i dokumentalnych, w tym koprodukcji międzynarodowych i usług oferowanych partnerom zagranicznym. Założycielka firmy Studio Filmowe Rabarbar i współwłaścicielka firm produkcyjnych Aura Films i Enter Film. Jako kierowniczka produkcji, koproducentka, producentka i doradczyni prawna pracowała przy wielu produkcjach wielokrotnie nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Jest wykładowczynią w Szkole Wajdy i Szkole Filmowej w Łodzi. Członkini Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej.

Lena Yakovitska

 

Lena Yakovitska
koproducentka

Producentka filmowa i ekonomistka z ponad piętnastoletnim doświadczeniem w dziedzinie organizacji produkcji filmowej. Posiada dwa tytuły magistra: ekonomii na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Ekonomicznym (2008) oraz zarządzania produkcją filmową i telewizyjną na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji im. I. K. Karpenko-Karego (2013). Jej własne produkcje obejmują filmy dokumentalne: As Far as Possible (2021) Ganny Iaroshevych, Tsymbalist Petro (2018) Yelizavety Smit, Kholodny Yar. Intro (2016) Aliny Gorlovej, a także dziesiątki filmów krótkometrażowych. Pracowała jako producentka w uznanych ukraińskich firmach producenckich Albatros Communicos i Tabor Production. Jako producentka wykonawcza i liniowa przyczyniła się do powstania wielokrotnie nagradzanych międzynarodowych produkcji dokumentalnych: Ten deszcz nigdy nie ustanie (2020) Aliny Gorlovej, Ziemia jest niebieska jak pomarańcza (2020) Iryny Tsilyk, No Obvious Signs (2018) Aliny Gorlovej oraz fabularny Wizja motyla (2022) Maksyma Nakonechnyi. Jest członkinią Ukraińskiej Akademii Filmowej.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.