Pomaganie ponad granicami: Refugees Welcome w MSN

-
28.09.2023
Pomaganie ponad granicami: Wystawa Refugees Welcome w MSN

Pod koniec września wystartuje kolejna edycja wystawy i aukcji charytatywnej Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców. Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół MSN i Fundacją Ocalenie. To solidarnościowy gest środowisk artystycznych i szansa na realne wsparcie dla osób w kryzysie uchodźczym, bez względu na ich kolor skóry, religię czy przynależność etniczną.

 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na coroczną wystawę i aukcję charytatywną Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców. W tym roku pod młotek trafi ponad 80 dzieł sztuki. Wszystkie będzie można zobaczyć w Muzeum Nad Wisłą od 29 września do 10 grudnia, a 5 listopada wylicytować podczas specjalnej aukcji. Dochód z licytacji zasili projekty pomocowe Fundacji Ocalenie: program Refugees Welcome Polska i działalność Centrum Pomocy Cudzoziemcom. Pierwszy z nich łączy uchodźców i uchodźczynie z osobami z Warszawy i okolic, które udostępniają im pokoje we własnych mieszkaniach. W Centrum osoby mogą otrzymać pomoc prawną, psychologiczną, wsparcie w codziennych trudnościach oraz doradztwo zawodowe. Oba działania adresowane są do wszystkich osób potrzebujących – zarówno tych, które przybyły z Ukrainy po rosyjskiej inwazji, jak i tych, które przekraczają granicę polsko-białoruską w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca do życia.

Edward Dwurnik, Prognozy, 1984, ołówek, cienkopis na papierze. Dzięki uprzejmości Poli Dwurnik i Fundacji Edwarda Dwurnika

 

Skuteczna pomoc

W 2022 roku Fundacja Ocalenie pomogła w budowaniu nowego życia w Polsce 22 554 osobom z doświadczeniem uchodźczym. To czterokrotnie więcej niż w latach ubiegłych. Część ze środków finansowych wykorzystanych do tego celu pochodziła z corocznej aukcji charytatywnej Refugees Welcome.

 

Za liczbami z fundacyjnych raportów kryją się prawdziwe ludzkie historie. Moje życie zmieniło się w 100% – tak o swoich losach po przekroczeniu drzwi Centrum Pomocy Cudzoziemcom w Warszawie mówi Y. z Syrii. Skrajnie wycieńczony, zdezorientowany mężczyzna trafił do prowadzonego przez Fundację Ocalenie Centrum wczesną wiosną tego roku. Został otoczony kompleksową opieką: przy wsparciu mentora Ramiego uzyskał dostęp do artykułów pierwszej potrzeby i bezpiecznego miejsca pobytu, a dzięki opiece prawnej może pracować, wynajmować dla siebie pokój i ubiegać się o ochronę międzynarodową. Nowe życie rozpoczęli również Iryna i jej syn Matvii. Dzięki mentorce Centrum Pomocy Cudzoziemcom chłopiec mógł rozpocząć naukę w polskiej szkole.

 

Realną pomoc niesie również program Refugees Welcome Polska, który łączy osoby z doświadczeniem uchodźczym z osobami mogącymi wynająć im pokój w swoim mieszkaniu. To główna idea programu ale nie jedyna – uczestnicy i uczestniczki mają również zapewnione między innymi wsparcie mentorów i mentorek kulturowych, prawniczek i prawników oraz mogą korzystać z kursów języka polskiego prowadzonych przez Fundację.

 

Nasze obszary działania są bardzo różnorodne. Staramy się stawiać na kompleksowość pomocy, ponieważ ważne jest dla nas, aby osoby, które przyjeżdżają do Polski nauczyły się funkcjonować w nowej rzeczywistości i odzyskały sprawczość. Dlatego w Fundacji osoby znajdą pomoc prawną, psychologiczną, wezmą udział w lekcjach polskiego, dostaną wsparcie w znalezieniu pracy czy mieszkania – mówi Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie, która od 2000 roku działa na rzecz dialogu międzykulturowego i wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego.

Bartek Arobal Kociemba, Ja ci dam, 2023, kredka, ołówek, farba akrylowa, lakier na barwionej sklejce. Dzięki uprzejmości Artysty

 

Sztuka na szczytny cel

Historii takich jak te jest wiele, a dzięki tegorocznej aukcji Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców z pewnością usłyszymy kolejne. Wspólna inicjatywa Fundacji Ocalenie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Towarzystwa Przyjaciół MSN spotkała się z dużym odzewem ze strony artystów, artystek oraz posiadaczy i posiadaczek dzieł sztuki. Wiele spośród 85 prac powstało specjalnie z myślą wydarzeniu. Na wystawie nie zabraknie również dzieł powstałych w ubiegłych dekadach. Najstarsza praca pochodzi z 1971 roku.  

 

Cieszymy się, że środowisko artystyczne zauważa i docenia działania Fundacji Ocalenie oraz tak entuzjastycznie chce je wspierać. Wzięcie udziału w aukcji jest dla naszych członkiń i członków możliwością zarówno przyczynienia się do niesienia realnej pomocy osobom uchodźczym, jak i poznania nowych artystów i artystek czy dowiedzenia się o najnowszych trendach w sztuce nowoczesnej – wyjaśnia Aleksandra Auleytner, Prezeska Zarządu Towarzystwa Przyjaciół MSN.

 

Dla Szymona Gutkowskiego, jednego z Patronów Towarzystwa, udział w aukcji to nie tylko sposób na pomaganie, ale także idealna okazja do pozyskania nowego dzieła do domowej kolekcji. – Jest to aukcja kuratorowana, więc trudno popełnić błąd. Przed aukcją decyduję, ile funduszy mogę przeznaczyć i nie ma dla mnie znaczenia, czy kupiłem coś okazyjnie, czy zapłaciłem drogo, bo cel sam w sobie wart jest całej kwoty. Z przyjemnością wspieram Fundację Ocalenie. Oczywiście nie do pogardzenia jest też fakt, że czasem uda mi się wylicytować naprawdę atrakcyjną cenę – dodaje kolekcjoner.

 

Licytacja prac odbędzie się w połowie trwania wystawy, która również cieszy się dużą popularnością. W ubiegłym roku odwiedziło ją kilkanaście tysięcy gości i gościń, w tym liczne osoby z doświadczeniem uchodźczym. Jak będzie tym razem? Przyjdźcie i przekonajcie się!

Justyna Smoleń, Dom, 2020, porcelana, masa epoksydowa. Dzięki uprzejmości Artystki

 

Artystki i artyści:

Bartek Arobal Kociemba, Karolina Balcer, Gosia Bartosik, Zuzanna Bartoszek, Edna Baud, Alicja Biała, Jędrzej Bieńko, Yuriy Biley, Przemek Branas, Bartek Buczek, Kinga Burek, Monika Chlebek, Dawid Czycz, Norbert Delman, Łukasz Dziedzic, Jagoda Dobecka, Monika Drożyńska, Edward Dwurnik, Pola Dwurnik, Monika Falkus, Michał Frydrych, Józef Gałązka, Weronika Gęsicka, Ksenia Gryckiewicz, Aneta Grzeszykowska i Jan Smaga, Ania Grzymała, Hekla Studio (Monika Proniewska, Paulina Ufnal) i Marta Orlikowska, Teresa Jakubowska, Piotr Janas, Agata Jarosławiec, Ola Jasionowska, Emilia Kina, Karolina Konopka, Jan Kowal, Adam Kozicki, Katarzyna Kozyra, Yulia Krivich, Olga Krykun, Kamil Kukla, Katarzyna Kukuła, Ewa Kuryluk, Agata Kus, Linda Lach, Krzysztof Maniak, Rafał Milach, Małgorzata Mycek, Marta Niedbał, Kinga Nowak, Krzysztof Nowicki, Karol Palczak, Łukasz Patelczyk, Grzegorz Pieniak, Wojtek Pietrasz, Jagoda Przybylak, Igor Przybylski, Patryk Różycki, Anna Rutkowska, Filip Rybkowski, Wilhelm Sasnal, Paweł Śliwiński, Justyna Smoleń, Wojciech Ireneusz Sobczyk, Krzysztof Stępniewski, Łukasz Stokłosa, Łukasz Surowiec, Paweł Susid, Stach Szumski, Wiktoria Walendzik, Kasia Walentynowicz, Izabela Wilk (Devils Claws), Rafał Wilk, Sebastian Winkler, Paulina Włostowska, Karolina Wojtas, Jakub Woynarowski, Katarzyna Wyszkowska, Rajmund Ziemski, Jakub Julian Ziółkowski

 

Organizatorzy: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacja Ocalenie, Towarzystwo Przyjaciół MSN

Partnerzy: Miasto Stołeczne Warszawa

Mecenas Muzeum i Kolekcji: EY. Building a better working world

Partner prawny Muzeum: DZP: Domański Zakrzewski Palinka sp. k.

WspółpracaDESA Unicum, Polish Art NOW, Pracownia oprawy. Justyna Pyrzyńska, adres_prywatny

Współpraca medialna: K MAG, Tygodnik Powszechny, Pismo. Magazyn opinii

Muzeum jest członkiem europejskiej konfederacji muzeów sztuki nowoczesnej i współczesnej.

 

artmuseum.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.