Klarnet i smyczki – Piotr Lato i Messages Quartet na płycie wydawnictwa DUX

-
26.01.2024
Klarnet i smyczki – Piotr Lato i Messages Quartet na płycie wydawnictwa DUX

Album zawiera trzy kompozycje na klarnet i kwartet smyczkowy napisane przez twórców świadomych możliwości klarnetu, tak wyrazowych, jak i wirtuozowskich. To połączenie instrumentów generuje nieskończoną wręcz paletę kolorów.

 

Choć połączenie klarnetu i smyczków znane jest już od czasów Mozarta, jego możliwości wyrazowe ulegają poszerzeniu w kolejnych epokach, wraz z rozwojem indywidualnego stylu twórców – inspirując każdego z nich w nieco inny sposób. W pochodzącej z późnego okresu twórczości kompozycji Tansmana dominuje przejrzysta neoklasyczna faktura i wymykająca się tonalności melodyka nieodparcie przywodząca na myśl muzykę ilustrującą filmy animowane. Z kolei w Symfonii kameralnej, jednej z ostatnich kompozycji Wajnberga zinstrumentowanej na kwintet przez samych wykonawców, przeważa melancholia i gniewna ekspresja, pojawiają się też motywy zaczerpnięte z muzyki żydowskiej. Dzieło Przybylskiego łączy w sobie oniryczne plamy dźwiękowe z motoryczną ekspresją.

 

Materiał na płycie jest ciekawym zestawieniem nasyconych emocjonalną głębią późnych dzieł polskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia o różnych, choć i mających wspólne elementy życiorysach – Tansmana i Wanjberga – z wczesnym dziełem odnoszącego liczne sukcesy kompozytora młodego pokolenia, Przybylskiego. Łączy je bogactwo nastrojów i wyrazowa pełnia, wszystkie też stwarzają wykonawcom możliwość zaprezentowania wirtuozowskiego sznytu i muzycznej wrażliwości. Z próby tej zarówno Piotr Lato jak i Messages Quartet wychodzą zwycięsko, a uwagę zwraca wysmakowany balans dynamiki i poziomów napięcia w partiach poszczególnych instrumentów.

 

Album dostępny od 26 stycznia w salonach Empik, sklepie internetowym DUX oraz na wszystkich platformach streamingowych.

 

https://lnk.fuga.com/piotrlatomessagesquartet_clarinetquintets

 

www.dux.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.