Piękno wielkiej symfoniki – koncert w Filharmonii Łódzkiej

-
27.03.2023
Piękno wielkiej symfoniki – koncert w Filharmonii Łódzkiej

Filharmonia Łódzka zaprasza 31 marca o 19:00 na koncert z wielką symfoniką w roli głównej. Utwory Antona Brucknera wykona Orkiestra Symfoniczna FŁ pod batutą Pawła Przytockiego.

 

Piękno wielkiej symfoniki

 

„Nie ma wśród XIX-wiecznych symfoników kompozytora, który wzbudzałby tyleż kontrowersji i sprzecznych opinii co Bruckner. To twórca typu love or hate. Z jednej strony wspaniały melodysta […] z drugiej pozorny rzemieślnik, posiadający przewidywalną i mało zróżnicowaną technikę kompozytorską, nadmiernie używający progresji i repetycji”, pisał w jednym z artykułów Piotr Deptuch. Również sama postać Antona Brucknera jest ciekawa: był prawdziwym mizantropem z nerwicą natręctw; starym kawalerem, zaliczającym jedno niepowodzenie miłosne za drugim; neurotykiem niemal zupełnie pozbawionym wiary w siebie. Swoje najciekawsze symfonie pozostawił w wielu, często skrajnie różnych, wręcz wykluczających się wzajemnie wersjach. Za życia cieszył się zasłużoną sławą świetnego organisty i improwizatora, ale jego utwory symfoniczne raczej nie odnosiły sukcesów. Czekały na swój czas długo.

 

VIII Symfonia c-moll współcześnie należy do częściej wykonywanych utworów austriackiego kompozytora. Sergiu Celibidache, jeden z najwybitniejszych interpretatorów muzyki Brucknera, nazwał ją „zenitem muzyki symfonicznej”. Ósma jest najbardziej monumentalna z wszystkich dziewięciu (numerowanych) symfonii Brucknera, a jednocześnie reprezentatywna dla jego stylu – układ całości jest bardzo klasyczny, zaś szczegóły niekonwencjonalne. „Jakże zaskakująco musiały brzmieć w jego czasach wszechobecne repetycje, wielokrotne progresje, pauzy generalne artykułujące kształt formy (stąd ostre kontrowersje wokół tej muzyki – Brahms sądził, że nie przeżyje ona śmierci swego twórcy…)”, pisał Marcin Trzęsiok. I dodawał: „Bruckner rozpina gigantyczny łuk narracyjny od […] »pramgły« (Urnebel), z której wyłaniają się marszowe rytmy pierwszego tematu, aż po finał, z elementami chorałowymi, zwieńczony apoteozą łączącą główne myśli wszystkich części”.

 

Orkiestrę Symfoniczną FŁ w dziele Brucknera poprowadzi Paweł Przytocki, który w programie obecnego sezonu artystycznego zaplanował wiele dużych utworów symfonicznych, by w ten symboliczny sposób zamknąć okres pandemii. „Potęga brzmienia orkiestry symfonicznej daje moc duchową, przywraca siłę, wzmacnia naszą konstytucję. Odbudujmy swoją siłę przez wielką symfonikę”, powiedział dyrektor artystyczny FŁ.

 

KONCERT SYMFONICZNY

31 marca 2023, 19.00

Wykonawcy:

Paweł Przytocki – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna FŁ

 

Prowadzenie koncertu: Marcin Majchrowski (Polskie Radio)

 

Program:

Anton Bruckner – VIII Symfonia c-moll WAB 108 (ed. Leopold Nowak, 1890) [80']

Allegro moderato

Scherzo: Allegro moderato – Trio: Langsam

Adagio: Feierlich langsam, doch nicht schleppend

Finał: Feierlich, nicht schnell

 

O 18.15 Organizatorzy zapraszają do sali kameralnej na spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Marcin Majchrowski. Wstęp wolny.

 

Bilety na koncert do nabycia na stronie Filharmonii Łódzkiej.

Koncert z możliwością skorzystania z bawialni dla dzieci. Szczegóły można znaleźć tutaj.

Paweł Przytocki i Orkiestra Symfoniczna FŁ

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.