Pięćdziesiąty sezon artystyczny Teatru Kochanowskiego w Opolu
W styczniu 2025 roku mija 50 lat od powstania Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przed nami sezon bogaty w premiery, festiwale i wydarzenia towarzyszące oraz działania jubileuszowe.
26 października spektaklem „ONO-1” przyjrzymy się wyzwaniom, które są związane z pojawianiem się coraz bardziej udoskonalonych wersji sztucznej inteligencji. Wera Makowskx przygotowuje spektakl, będący rozwinięciem jej ubiegłorocznej rezydencji w ramach projektu Modelatornia. Prezentacja, wykorzystująca utwory skomponowane przez sztuczną inteligencję, wzbudziła niemałe zainteresowanie, dlatego ciekawi jesteśmy dalszych poszukiwań w tym nurcie.
W grudniu Teatr im. Jana Kochanowskiego zaprosi widzów na przedpremierowy pokaz spektaklu „Masz 12 lat i prze***ne” w reżyserii Marty Streker. Premiera zaplanowana została na 11 stycznia. To produkcja przygotowana z myślą o szkołach i młodzieży.
Kolejną premierą będzie „Wodzirej” na podstawie scenariusza Feliksa Falka wyreżyserowany przez Marcina Libera. Klasyczny film z 1977 roku to opowieść o karierowiczostwie i bezdusznej walce w celu osiągnięcia sukcesu. Prace nad spektaklem rozpoczną się już w styczniu, a premiera planowana jest na marzec 2025.
W kwietniu będziemy mogli obejrzeć kolejną międzynarodową koprodukcję. Dzięki współpracy z ETC, zespół Teatru Kochanowskiego razem z zespołem partnerskiego Divadlo Jána Palárika z Trnawy (Słowacja) zrealizuje spektakl „Negatyw” w reżyserii Słowaka Dávida Paška, absolwenta wiedeńskiej szkoły teatralnej Max Reinhardt Seminar. Przedstawienie podejmować będzie temat współczesnej pamięci o Holokauście na tle polskich i słowackich doświadczeń.
Ostatnią premierą sezonu będzie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego w reżyserii Piotra Ratajczaka. Opolski teatr rozpoczynał swoją działalność w 1975 roku premierą tego tytułu w reżyserii Stanisława Brejdyganta. Po 50-ciu latach wracamy do powieści Żeromskiego, żeby przyjrzeć się, czym dzisiaj jest dla nas wizja szklanych domów.
Z początkiem sezonu wraca na afisz „Romeo i Julia” w reżyserii Attila Keresztesa.
Organizatorzy ponownie zapraszają widzów do odkrywania na nowo tej klasycznej, szekspirowskiej historii.
W drugiej połowie września planowana jest czwarta edycja Opolskiej Sceny Tańca, która już zadomowiła się w progach Kochanowskiego. Z kolei 49. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Żywa” w zmienionej i odświeżonej formule, gościć będą w naszym teatrze w maju 2025 roku.
W przygotowaniu jest także cykl wydarzeń i działań związanych bezpośrednio
z jubileuszem 50-lecia istnienia Teatru Kochanowskiego w Opolu. Szykujcie się
na wiele niespodzianek!