Paweł Klecki i Muzyka Łodzi – wystawa i koncerty w Muzeum Miasta Łodzi

-
22.09.2023
Paweł Klecki i Muzyka Łodzi – wystawa w Muzeum Miasta Łodzi

W 50. rocznicę śmierci Pawła Kleckiego Muzeum Miasta Łodzi wystawą czasową przypomina sylwetkę tego wszechstronnie utalentowanego muzyka – skrzypka, kompozytora i światowej sławy dyrygenta. Będzie to pierwsza wystawa poświęcona osobie i dorobkowi tego urodzonego w Łodzi artysty.

 

Urodzony w 1900 roku w rodzinie robotniczej Klecki od najmłodszych lat przejawiał talent muzyczny. Dorastał w prężnie rozwijającym się łódzkim środowisku artystycznym i w wieku zaledwie 14 lat został członkiem Orkiestry Symfonicznej w Łodzi. W nastoletnim okresie zaprzyjaźnił się z dwójką utalentowanych łodzian – Aleksandrem Tansmanem i Julianem Tuwimem. Razem z nimi studiował w Warszawie, by na początku lat 20. wyjechać do Berlina, gdzie kontynuował naukę oraz zadebiutował jako dyrygent i kompozytor. Duże piętno odcisnęła na nim II wojna światowa, po której nigdy nie wrócił do działalności kompozytorskiej. Po 1945 roku osiadł na stałe w Szwajcarii, której obywatelstwo posiadał.

Paweł Klecki

 

Misją Muzeum Miasta Łodzi jest przybliżanie dorobku łodzian, zwłaszcza tych nieobecnych w świadomości zbiorowej. Paweł Klecki był gwiazdą światowego formatu. Jego sława dotarła do obu Ameryk, na Bliski Wschód, do Japonii, a nawet do Australii. Jego nazwisko to wciąż wizytówka Łodzi na arenie międzynarodowej. Jest to pierwsza, monograficzna wystawa, przybliżająca jego dorobek – podkreśla Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

 

Na ekspozycji zostaną zaprezentowane obiekty znajdujące się w zasobach Muzeum Miasta Łodzi oraz wypożyczone z instytucji krajowych i zagranicznych. Zwiedzający będą mogli między innymi zobaczyć budzik przywieziony z Paryża, rękopisy powstałe w Niemczech, Włoszech i Szwajcarii, batuty, których używał podczas pracy ze szwajcarską orkiestrą, kolekcjonerskie winyle z Ameryki. Nie zabraknie również księgi, do której Paweł Klecki wpisał się, odwiedzając Łódź, rodzinne miasto po latach spędzonych za granicą wciąż ważne w jego życiu. Łącznie ponad 150 obiektów uzupełnionych przez reprodukcje, wydruki i nagrania, pozwalające zanurzyć się w świecie Kleckiego.

 

Początki drogi artystycznej Kleckiego splatały się z dwójką jego przyjaciół z dzieciństwa – Aleksandrem Tansmanem i Julianem Tuwimem. Z tym pierwszym debiutował w Łódzkiej Orkiestrze Symfonicznej, z oboma zaprzyjaźnił się podczas spędzonej w Łodzi młodości. W latach 20. XX wieku Klecki, Tansman i Tuwim niczym trzej muszkieterowie wspólnie wyruszyli na podbój Warszawy. Mimo że wielka historia rozdzieliła ich w sensie geograficznym, ich losy cały czas się stykały. Dla każdego z nich Łódź stanowiła punkt odniesienia, do którego każdy z wielkich artystów wracał na swój sposób. Każdy na inny sposób rozsławił rodzinne miasto. Teraz ich wspólna historia zostanie opowiedziana w Muzeum Miasta Łodzi.

Paweł Klecki

 

Odwiedzający wystawę będą mogli obcować nie tylko z eksponatami. W zaaranżowanej przestrzeni galerii znajdują się stanowiska umożliwiające słuchanie muzyki w wykonaniu Pawła Kleckiego oraz znakomitych artystów grających jego utwory. Ponadto usłyszymy głos naszego bohatera i ujrzymy jego odręczne pismo – mówi kurator wystawy dr Wojciech Wendland.

 

Wystawie będą towarzyszyć oprowadzania, spotkania, a także koncerty z cyklu „Muzyka Łodzi”. Te ostatnie realizowane z organizacją partnerską MMŁ – Fundacją im. Stanisława Liszewskiego. W weekend otwarcia wystawy MMŁ zaprasza na wyjątkowe wydarzenia. W sobotę, 23 września o 16:30 w specjalnie przygotowanym na tę okazję programie wystąpi kwartet smyczkowy The Bacewicz String Quartet podczas koncertu „Muzyczne Wspomnienie: Paweł Klecki i Grażyna Bacewicz” w ramach cyklu „Muzyka Łodzi”. Z kolei w niedzielę, 24 września wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim, które poprowadzi dr Wojciech Wendland.

 

Wystawa jest centralnym wydarzeniem obchodów roku Pawła Kleckiego, który został ogłoszony przez Radę Miasta w Łodzi na wniosek MMŁ oraz Akademii Muzycznej. Chcemy, aby łodzianie oraz turyści mogli poznać nie tylko dorobek, ale także obfitujący w rozmaite zawirowania życiorys Kleckiego – dodaje Komarzeniec.

 

Wernisaż wystawy odbędzie się 22 września o godzinie 18:00. Na otwarciu wystawy nie zabraknie muzycznych wrażeń. O 18:45 rozpocznie w murach Pałacu Rodziny Poznańskich rozpocznie się koncert „Kośmieja gra Kleckiego” w ramach cyklu Utwory Pawła Kleckiego zaprezentuje Adam Kośmieja, jeden z najbardziej odkrywczych pianistów młodego pokolenia.

 

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 10 marca 2024 roku.

 

---

 

Kurator: dr Wojciech Wendland

Współpraca: Maja Jakóbczyk

Koordynacja: Ewelina Skorupa

Projekt wystawy: Pawilon Paweł Lewoc

Identyfikacja graficzna: Grafixpol – Katarzyna Worpus-Wrońska, Jan Worpus-Budzejewski

Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Łodzi oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat Honorowy: Ambasada Szwajcarii w Polsce

Partnerzy: Akademia Muzyczna w Łodzi, Archiwum Państwowe w Łodzi, Fundacja im. Stanisława Liszewskiego, Fortepiany Wolności

Partnerzy Medialni: TVP Kultura, Ruch Muzyczny, Presto, RMF Classic, Słowo Żydowskie

 

https://muzeum-lodz.pl/

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.