Oscarowe wieczory z muzyką Korngolda i Mozarta w Filharmonii Krakowskiej

-
12.10.2023
Orkiestra i Chór FK; fot. K. Kalinowski

Podczas najbliższych koncertów abonamentowych – w piątek, 13 października 2023 o godz. 19.30 i sobotę, 14 października br. o godz. 18.00 – w sali koncertowej przy ulicy Zwierzynieckiej wystąpią Orkiestra oraz Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzone przez ich szefa artystycznego, Alexandra Humalę. W trakcie wieczorów wybrzmią kompozycje Ericha Wolfganga Korngolda – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 oraz Wolfganga Amadeusa Mozarta – Msza c-moll KV 427.

 

Obaj kompozytorzy – jak słusznie zwraca uwagę autor zamieszczonego w książeczce programowej tekstu, Mateusz Borkowski – należeli do wąskiego grona genialnych twórców swojej epoki. Nagrodzony Oscarem za muzykę do filmu Przygody Robin Hooda z 1938 roku Korngold, po dziś dzień zaliczany jest do najwybitniejszych kompozytorów hollywoodzkich. W dobie nasilającego się w latach 30. antysemityzmu podjął decyzję o przeniesieniu się z rodzinnej Austrii do Stanów Zjednoczonych, co zapewne uratowało mu życie. Oprócz pisania dla fabryki snów nie zaprzestał tworzenia na potrzeby sal koncertowych, czego Koncert skrzypcowy D-dur jest najlepszym dowodem. Dzieło – zadedykowane Almie Malher i prawykonane w 1947 roku przez samego Jaschę Heifetza – już choćby przez oba te nazwiska wpisuje się w wielką historię muzyki. W Filharmonii Krakowskiej zaprezentowane zostanie przez Jarosława Nadrzyckiego – absolwenta poznańskiej Akademii Muzycznej oraz salzburskiego Mozarteum i laureata V nagrody w Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w 2016 roku, gorąco oklaskiwanego przez krakowską publiczność w ubiegłym sezonie koncertowym.

 

W drugiej części wieczorów zabrzmi dzieło niekwestionowanego geniusza, Wolfganga Amadeusa Mozarta – Msza c-moll KV 427 obdarzona przydomkiem Wielka. Napisana z wdzięczności za małżeństwo zawarte przez kompozytora z Konstancją Weber – notabene bez poprzedzającego ten akt błogosławieństwa ojca Mozarta – zaprezentowana została jeszcze w nieukończonej postaci w Salzburgu podczas pierwszej wizyty małżonków w 1783 roku. Wówczas też żona Wolfganga miała okazję zaprezentować się teściowi jako śpiewaczka, wykonując wirtuozowską partię sopranu. W filharmonicznej prezentacji dzieła udział wezmą soliści: sopranistki – Viktoriia Shamanska oraz Li Yao – laureatki IX Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, a także Sebastian Mach – tenor i Jerzy Butryn – bas.

 

Sobotni koncert oratoryjny poprzedzi kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Wszystko gra”, prowadzonego przez Agnieszkę Malatyńską-Stankiewicz – 14.10 o godz. 16.30 w Sali Złotej. Gościem specjalnym spotkania zatytułowanego Mozart: miłość warta mszy, czyli kompozytor w szponach uczuć będzie Małgorzata Janicka-Słysz, profesor Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie. Wstęp wolny.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.