Orkiestra Filharmonii Krakowskiej zagra podczas Festiwalu Wielkanocnego

-
05.04.2022
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej zagra podczas Festiwalu Wielkanocnego

W niedzielę, 10 kwietnia 2022 roku o godz. 19.30 Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Alexandra Humali wystąpi podczas 26. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena sali koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Podczas tego wyjątkowego wieczoru wykonane zostaną dzieła Liszta, Szymanowskiego i Ivesa, jako solista wystąpi uzdolniony pianista Tymoteusz Bies.

Program wieczoru otworzy poemat symfoniczny Preludia Franza Liszta, po którym wybrzmi IV Symfonia op. 60 Karola Szymanowskiego, zwana powszechnie Koncertującą ze względu na wyjątkowy, solistyczny udział fortepianu w dziele. Utwór bardzo osobisty dla jego twórcy – w jego prawykonaniu w październiku 1932 roku wziął bowiem udział sam kompozytor wykonując partię fortepianu, całość poprowadził zaś jego przyjaciel Grzegorz Fitelberg. Sam Karol Szymanowski napisał o IV Symfonii, że „będzie to sztuczka pierwszej klasy”, bo choć to wciąż symfonia, jednak pianista traktowany jest tu ewidentnie pierwszoplanowo i wchodzi w dialog z poszczególnymi instrumentami z orkiestry. Do wykonania utworu wraz z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej zaproszony został Tymoteusz Bies, pianista wyróżniający się interpretacjami utworów Karola Szymanowskiego, za co – poza wygraną w kategorii fortepian otrzymał też dodatkową nagrodę podczas pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w 2018 roku.

 

Program koncertu dopełni II Symfonia Charlesa Ivesa, w którym to pięcioczęściowym dziele znaleźć można cytaty motywy z V Symfonii c-moll Ludwiga van Beethovenam, Tristana i Izoldy Richarda Wagnera, czy znanych amerykańskich pieśni, jak choćby Columbia, the Gem of the Ocean. Biorąc pod uwagę słowa jednego z amerykańskich poetów, Walta Whitmana, nie cytujesz, lecz rozpoznajesz siebie samego…”, odwołania te nabierają zgoła innych znaczeń.

 

Orkiestra Filharmonii Krakowskiej wraca do udziału w Festiwalu Wielkanocnym po ośmiu latach przerwy, tym większym jest więc wydarzeniem zapowiadany warszawski koncert. Poprzedzi go natomiast koncert dla publiczności krakowskiej – w tej samej obsadzie i z tym samym programem – który odbędzie się w piątek, 8 kwietnia 2022 roku o godz. 19.30. Melomani, którzy nie będą mogli udać się do stolicy na Festiwal Wielkanocny, będą mieli więc okazję uczestniczyć w analogicznym koncercie w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej przy ulicy Zwierzynieckiej.

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.