Od 13 do 20 lipca w Krakowie jubileuszowy 25. Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza"

-
13.07.2024

Natura, parki, ogrody, a taniec dworski – to temat tegorocznej 25. jubileuszowej edycji Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, która odbędzie się w dniach 13-21 lipca 2024 roku. Festiwal, którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest Romana Agnel, organizowany w Krakowie od 2000 roku przez Balet Cracovia Danza, miejską instytucję miasta Krakowa, to jedyne tego typu wydarzenie w Europie. Przez 25 edycji festiwal wypracował już swoją markę.

Z okazji jubileuszu tegoroczna edycja będzie różnorodna. Odbędą się spektakle, pokazy, warsztaty a także dwa bale: Krakowski Bal Królewski oraz finałowy Polonez łączy, w ramach którego Rynek Główny w Krakowie stanie się największą salą taneczną Europy. Wśród wykonawców pojawią się po raz pierwszy w Polsce tancerze słynnego zespołu z Wersalu:  Academie de Danse baroque de l’Opera Royal du chateau de Versailles. Zatańczy także indyjski zespół z New Delhi Kathak Sanskriti Alaknanda oraz Capella Antiqua Bialostociensis. Nie zabraknie także występów gospodarzy – Baletu Cracovia Danza. Na wszystkie imprezy Festiwalu wstęp wolny!

 

Tematyka tegorocznej edycji zwraca uwagę na naturę, pokazuje jej wpływ nie tylko na nasze codzienne życie, ale także na twórców. Festiwal przedstawi naturę w całej swej okazałości, różnorodności i sile, zwłaszcza w zmienności żywiołów, które fascynowały twórców i często były prezentowane w barokowych operach-baletach.

 

Festiwal rozpocznie plenerowy spektakl Magiczne ogrody! (13.07.24, godz. 19, scena na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego). Zaś podczas gali festiwalowej zatytułowanej Natura, parki, ogrody (15.07.24, godz. 19, Teatr im. Juliusza Słowackiego; uwaga, obowiązują darmowe wejściówki) podejście do natury zaprezentują tancerze  z Indii (Kathak Sanskriti Alaknanda) o raz z Francji (Academie de Danse baroque de l’Opera Royal du chateau de Versailles). W drugiej części gali pokazany zostanie najnowszy spektakl Baletu Cracovia Danza Muzyka na wodzie, będący wielkim widowiskiem w barokowym stylu, z przepychem niezwykłych kostiumów i do słynnej muzyki Haendla i Telemanna.

 

Ponadto w ramach Festiwalu odbywać się będą pokazy taneczne  (20.07, Muzeum Książąt Czartoryskich) a także warsztaty tematyczne z tańca dawnego prowadzone przez polskich i zagranicznych pedagogów. I tak taniec renesansowy poprowadzi Marie-Claire Bär Le Corre; zajęcia z kontredansu angielskiego – Cecile Laye;  dawny taniec polski – Leszek Rembowski; taniec barokowy – Pierre-Francois Dollé, indyjski taniec dworski Kathak – Alaknanda Dasgupta.

 

Nie zabraknie tez bezpłatnych warsztatów dla dzieci i młodzieży: Kraków tańczy pod Wawelem  (wymagana jest rejestracja przez Internet; szczegóły na stronie www.cracoviadanza.pl/festiwal), w ramach których dzieci odbędą taneczną podróż po czterech różnych krajach Europy, poznając tańce greckie, francuskie, hiszpańskie i włoskie. Warsztaty zorganizowane na stadionie, na Placu na Groblach w Krakowie odbędą się w dniach 15-19 lipca.

 

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

 

 

Festiwal Tańców Dworskich to wydarzenie artystyczne oraganizowane przez Balet Dworski Cracovia Danza, którego głównym celem są prezentacje związane z dziedzictwem tanecznym Krakowa, Polski, Europy a nawet całego świata. Kultura tańców dworskich obecna w każdym kraju jest źródłem inspiracji do tworzenia widowisk i spektakli artystycznych sięgających do tradycji i praktyki zachowanej do dziś. Od wielu lat Kraków poprzez Festiwal i jego wydarzenia staje się światowym centrum tańca dworskiego skupiającym poszczególnych artystów, zespoły taneczne, muzyczne, teatralne, uczestników warsztatów oraz teoretyków i historyków tańca z różnych krajów.
Wydarzenia artystyczne i edukacyjne Festiwalu Tańców Dworskich, co roku przyciągają do Krakowa miłośników tańca oraz licznych turystów z kraju i zagranicy a także stanowią unikatową propozycję kulturalną dla mieszkańców miasta.

 

Dyrektor artystyczny: Romana Agnel
Organizator: Balet Cracovia Danza
Współorganizator: Fundacja Ardente Sole

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.