"Nowe otwarcie". Autorski przegląd dyrektora Tomasza Kolankiewicza w Kinie Iluzjon

-
09.07.2024

Od 12 do 14 lipca autorski przegląd nowo powołanego dyrektora FINA.

 

"Chciałbym się przedstawić publiczności, a najlepiej mówią o mnie filmy i muzyka, które wybrałem na ten weekend" – mówi Tomasz Kolankiewicz. 

 

Co będziemy mogli zobaczyć i usłyszeć w lipcowy weekend?

 

„Nowe otwarcie” zaprezentuje zarówno klasykę, jak i kino poza ramami gatunków i formy. Subiektywny wybór to osobista historia kina od „Europy” Franciszki i Stefana Themersonów z 1932 roku po „Zabij to i wyjedź z tego miasta” w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego. Ważna część programu przeglądu to filmy, które nie służą rozrywce, ale pełnią istotną rolę kulturotwórczą i społeczną. Szczególnie ważnym przykładem jest film "Miejsce urodzenia" w reżyserii Pawła Łozińskiego, który pokazuje, że kino może służyć egzorcyzmowaniu wypartej zbiorowej traumy.

 

12 lipca przegląd otworzy najbardziej kontrowersyjny polski eksperyment 20-lecia międzywojennego „Europa” Themersonów prezentowany z muzyką na żywo. Drugi film otwarcia to krótkometrażowy eksperyment Chrisa Markera „La jetée” złożony z nieruchomych fotografii z narracją z offu. W programie „Nowego otwarcia” nie mogło zabraknąć ulubionego filmu Tomasza Kolankiewicza „Rękopis znaleziony w Saragossie” w reżyserii W.J. Hasa.


Pokazom filmów towarzyszyć będą spotkania reżyserami i krytykami filmowymi m.in. z Pawłem Łozińskim, Adrianą Prodeus, Miłoszem Stelmachem, Kubą Mikurdą, Dianą Dąbrowską, Beatą Walentowską i Magdaleną Chowańską.

 

„Nowe otwarcie” to nie tylko kino, które jest mi szczególnie bliskie, to także nieoczywiste koncerty ciekawych osobowości świata kultury - dodaje Tomasz Kolankiewicz.

 

Wieczorem 12 lipca, do filmu "Europa" zagra DJ Lenar (Marcin Lenarczyk), turntablista, kompozytor, muzyk związany z warszawską sceną niezależną i jazzową, którego współczesna muzyka wypływa z tradycyjnych źródeł. DJ Lenar jest też jednym z czołowych sound designerów polskiego kina, nagradzany za dźwięk na FPFF w Gdyni, autor muzyki do filmów fabularnych i dokumentalnych. Bardzo często w swojej twórczości korzystający z archiwów.


W sobotę za konsolami w Kinie Iluzjon stanie duet didżejski – Agnieszka Szydłowska, dziennikarka, dyrektorka radiowej Trójki, i Dorota Masłowska, pisarka, scenarzystka, poetka, dramaturżka i piosenkarka.

 

Bilety na wydarzenia w ramach przeglądu można nabyć w kasie Kina Iluzjon (ul. Ludwika Narbutta 50A, 02-541 Warszawa) oraz na stronie internetowej www.iluzjon.fn.org.pl. 

Cały program przeglądu "Nowe otwarcie" znajdziecie TUTAJ.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.