Nominacje do 32. edycji Paszportów POLITYKI

-
04.12.2024

Ogłaszamy nominacje do Paszportów POLITYKI, jednej z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. Przyznamy je w siedmiu kategoriach: film, scena, książka, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz kultura cyfrowa. Po raz kolejny wybierzemy także Kreatora Kultury.



Laureatów 32 edycji Paszportów POLITYKI 2024 poznamy 14 stycznia 2025 roku. Gala rozdania nagród rozpocznie się o godz. 20.30 i będzie w całości transmitowana na antenie telewizji TVN24, na profilu POLITYKI na Facebooku: facebook.com/TygodnikPolityka i na kanale YouTube (PolitykaPL).

 

Sandra Drzymalska
 

Jedna z najbardziej wszechstronnych aktorek pokolenia 30-latków, chwalona za wrażliwość, wielki talent, oryginalną urodę oraz rozsadzającą ekran intensywność gry. Pochodzi z Wejherowa (ur. 1993 r.), od najmłodszych lat brała udział w przedstawieniach i konkursach recytatorskich, w 2017 r. ukończyła aktorstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Rozgłos przyniosły jej pierwszoplanowe role w dramacie psychologicznym „Powrót” Magdaleny Łazarkiewicz i w serialu „Sexify” (Netflix, 2021 r.). Za występy w dwóch produkcjach mikrobudżetowych – „Ostatni komers” Dawida Nickela oraz „Każdy ma swoje lato” Tomasza Jurkiewicza – otrzymała wyróżnienie na FPFF w Gdyni. Wystąpiła także m.in. w polsko-włoskim dramacie nagrodzonym na festiwalu w Wenecji „Sole” Carlo Sironiego i nominowanym do Oscara „IO” Jerzego Skolimowskiego. Za rolę nieszczęśliwie zakochanej góralki, zmuszonej do zamążpójścia za brata kochanka, w podejmującej trudny temat Goralenvolk „Białej odwadze” Marcina Koszałki otrzymała nagrodę za najlepszą kreację pierwszoplanową na festiwalu w Gdyni. Teraz zbiera świetne recenzje za tytułową rolę biolożki i popularyzatorki nauki w „Simonie Kossak” w reż. Adriana Panka.

 

Jakub Rużyłło

Człowiek o wielu twarzach (ur. 1987 r.). Absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim, pokerzysta, copywriter, prowadził w stolicy imprezy i audycje związane z rapem, występując pod pseudonimem Muflon, zyskał tytuł mistrza freestyle'u. Wszystko wskazuje jednak na to, że zostanie zapamiętany przede wszystkim jako scenarzysta. Ma na koncie m.in. współpracę przy świetnie przyjętych drugim sezonie serialu „Sexify” Netflixa czy trzech sezonach zaskakująco świeżej, rodzimej wersji kultowego sitcomu „The Office” (Canal+) oraz serii „Gąska” (Prime Video). Przede wszystkim zaś jest – samodzielnie – scenarzystą serialu „1670”. Na pomysł mocumentalnego sitcomu osadzonego w realiach Polski szlacheckiej wpadł parę lat temu, ale produkcja ruszyła, gdy uwierzyli w niego amerykański producent Ivo Krankowski i Netflix oraz na pokładzie pojawił się reżyser Maciej Buchwald. W efekcie przez ostatni rok wieś Adamczycha i jej mieszkańcy nie schodzili z ust milionów Polaków. Serial, z wybitnymi kreacjami m.in. Bartłomieja Topy, wyróżniający się nie tylko wysokiej klasy humorem oraz świetnymi sytuacjami komediowymi, ale także spektakularną stroną wizualną, doczekał się fanklubów i obrósł memami, stając się kulturowym fenomenem.

 

Kamila Tarabura

Reżyserka i scenarzystka (ur. 1990 r. w Rybniku). Absolwentka Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Szkoły Wajdy. Jej debiut „Chodźmy w noc” z 2020 r. o pogrążonej w depresji dziewczynie uciekającej z imprezy urodzinowej zdobył nagrodę dla najlepszego aktorskiego filmu krótkometrażowego na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Za serial „Absolutni debiutanci” (Netflix), zmysłowo i z wyczuciem opisujący moment dorastania nastolatków, otrzymała wraz ze współscenarzystką Niną Lewandowską w ubiegłym roku nominację do Paszportów POLITYKI. Była drugim reżyserem przy „Zielonej granicy” Agnieszki Holland, poruszającym obrazie o kryzysie humanitarnym na polsko-białoruskiej granicy. W tym roku zadebiutowała jako reżyserka pełnometrażowej fabuły. „Rzeczy niezbędne”, historia dojrzałej kobiety skrzywdzonej w dzieciństwie przez ojca, z Dagmarą Domińczyk, Katarzyną Warnke i Małgorzatą Hajewską-Krzysztofik w rolach głównych, wygrały w Gdyni konkurs Perspektywy, zdobyły Szafirowe Lwy oraz wyróżnienie za debiut reżyserski. Krytycy chwalili film za dynamikę psychologiczną, wielopoziomową narrację i doskonałe kreacje aktorskie.

 

Ponadto zgłoszeni zostali:

Grzegorz Dębowski (reżyser), Michał Grzybowski (reżyser), Damian Kocur (reżyser), Małgorzata Kozera i Agata di Masternak (dokumentalistki), Tomasz Popakul i Kasumi Ozeki (animacja), Michał Sikorski (aktor), Marta Tomkovich (reżyserka), Wojciech Wawszczyk (reżyser, animator), Tomasz Włosok (aktor), Maria Zbąska (reżyserka), Agnieszka Zwiefka (reżyserka), Łukasz Żal (operator).

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.