Muzyczne spotkania PWM. Bądźmy bliżej siebie

-
07.02.2025

Muzyczne spotkania odbywające się w ramach tegorocznego jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego będą okazją do poznania najpiękniejszych dzieł muzyki kameralnej i chóralnej oraz zacieśnienia więzi między słuchaczami a kompozytorami i wykonawcami. Nie zabraknie również utworów solowych skomponowanych na dzwony carillonu. Do wspólnego świętowania podczas jubileuszowych koncertów zapraszamy w dniach 7–8 marca do Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.

 

W jednym z największych obiektów koncertowych w Europie Środkowej usłyszymy dzieła blisko czterdziestu kompozytorów wydawanych przez PWM. Podczas wielu atrakcyjnych wydarzeń muzyka polska zabrzmi w wykonaniu LutosAir Quintet, Lutosławski Quartet, Chóru NFM oraz Chóru Melomana i chórów dziecięcych – Chóru Dziewczęcego NFM i Chóru Chłopięcego NFM. Szczególnie interesujące będą recitale carillonistki Moniki Kaźmierczak, która wykona utwory kompozytorów PWM na mobilnym carillonie, sprowadzanym z Gdańska specjalnie na jubileusz Wydawnictwa.

 

LutosAir Quintet, jeden z najaktywniejszych i wszechstronnych zespołów instrumentów dętych, który na swoim koncie ma prawykonania wielu dzieł polskich kompozytorów, w Sali Kameralnej NFM oraz w foyer NFM wykona w sobotę 8 marca kompozycję Hanny Kulenty – Alias na kwintet dęty. W jednoczęściowym dziele, napisanym w technice musique surréalistique, artystka przywołuje odczucie porównywalne do tego, które towarzyszy obserwacji surrealistycznych obrazów holenderskiego malarza i artysty grafika Mauritsa Cornelisa Eschera. W programie koncertu ponadto usłyszymy Kwintet wiosenny na instrumenty dęte Aleksandra Lasonia, Pezzo grazioso na kwintet dęty Marka Stachowskiego oraz Mini-Quintetto Józefa Świdra, niosące ze sobą witalność, bogatą kolorystykę brzmienia i nastrój pełen optymizmu. Na sety kwintetu zapraszamy o godz. 13.00, następnie – z powtórzeniem repertuaru – o godz. 17.20.

 

Bardzo osobisty charakter muzyki pisanej na mniejsze zespoły stawia przed kompozytorami wysokie wymagania. Jak ujmuje to Zbigniew Bujarski w słowie wstępnym do wydania Kwartetu na jesień, który wykona Lutosławski Quartet w sobotę 8 marca (Sala Kameralna NFM, godz. 14.00, foyer NFM, godz. 16.40): Gatunek kwartetu smyczkowego jest rodzajem prywatnego listu, który kompozytor pisze do konkretnego adresata i w podobny sposób odbiera muzykę kwartetową innych kompozytorów – jak prywatną korespondencję dźwiękową między pojedynczymi osobami. Intymność tej muzycznej wypowiedzi zespół przybliży słuchaczom, sięgając po kwartety smyczkowe zarówno kompozytorów muzyki najnowszej, jak i tych wpisujących się w grono twórców naszego dziedzictwa narodowego: Pawła Mykietyna, Andrzeja Krzanowskiego, Grażyny Bacewicz i Stanisława Moniuszki.

 

Szczególnymi wydarzeniami będą recitale Moniki Kaźmierczak – znakomitej carillonistki miasta Gdańsk i aktywnej propagatorki instrumentu składającego się z kilkudziesięciu dzwonów. Podczas jej występów usłyszymy kompozycje pierwotnie przeznaczone na carillony gdańskie, znajdujące się na wieży Ratusza Głównego Miasta i kościoła Św. Katarzyny. Tym razem, za sprawą mobilnego carillonu, dźwięki dzwonów popłyną w przestrzeń miejską Wrocławia. Przez dwa dni, 7 i 8 marca, Monika Kaźmierczak wykona łącznie aż dziesięć utworów, skomponowanych przez: Krzysztofa Knittla, Joannę Wnuk-Nazarową, Pawła Mykietyna, Dariusza Przybylskiego, Krzysztofa Meyera, Elżbietę Sikorę, Hannę Kulenty, Martę Ptaszyńską, Zygmunta Krauzego i Aleksandra Nowaka. Dzwony carillonu rozbrzmiewać będą przed NFM w piątek 7 marca w godz. 16.30–17.00, 18.30–19.00, 21.00–21.20, w sobotę 8 marca od godz. 10.40 do 16.20 co 20 minut oraz w godz. 17.40.–18.00 i 19.15–19.30.

 

Śpiewać każdy może! Dlatego w sobotę 8 marca wraz z chórami prężnie działającymi w NFM zaprezentujemy szeroki wachlarz repertuarowy z katalogu PWM przeznaczony na najbardziej naturalny z instrumentów, czyli ludzki głos. Chór NFM wystąpi w trzech odsłonach tematycznych: religijnej, poetyckiej i świeckiej. W foyer NFM w godz. 16.20–18.00 w tych artystów usłyszymy religijne kompozycje Marcela Chyrzyńskiego, Wojciecha Widłaka, Pawła Łukaszewskiego i Macieja Zielińskiego. Sferę profanum ukażą kompozycje Kazimierza Serockiego, Romana Maciejewskiego i Tadeusza Bairda, z kolei za sprawą pieśni Witolda Szalonka, Joanny Wnuk-Nazarowej i Józefa Świdra doświadczymy subtelnej korespondencji dwóch sztuk – poezji i muzyki.

 

Nie zapominamy również o najmłodszych, dla których pieśni i piosenki komponowali m.in. Witold Lutosławski, Romuald Twardowski, Henryk Mikołaj Górecki czy Irena Pfeiffer. Młodzi śpiewacy chórów dziecięcych: Chóru Dziewczęcego NFM i Chóru Chłopięcego NFM wystąpią w sobotę 8 marca o godz. 11.00, 12.00 i 13.00 w foyer NFM.

 

Z programami wydarzeń oraz informacjami dotyczącymi zakupu biletów na koncerty LutosAir Quintet oraz Lutosławski Quartet można zapoznać się na stronie Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego. Na recitale carillonowe i koncerty chóralne wstęp jest bezpłatny.

 

Zachęcamy do śledzenia PWM na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, YouTube, X).

 

Muzyczne spotkania z okazji 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego współtworzą:

Organizator: Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Współorganizator: Narodowe Forum Muzyki (7–8.03.2025, Wrocław)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.