Muzyczne obchody 550. urodzin Mikołaja Kopernika w Filharmonii Krakowskiej

-
06.12.2023
Książek Piano Duo; fot. Piotr Markowski

Podczas najbliższych koncertów abonamentowych – w piątek, 8 grudnia 2023 roku o godz. 19.30 i w sobotę, 9 grudnia br. o godz. 18.00 – Filharmonia Krakowska czcić będzie dwa ważne jubileusze. Pierwszym z nich jest 550. rocznica urodzin polskiego astronoma, Mikołaja Kopernika, a drugą – dziewięćdziesięciolecie urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego, urodzonego dokładnie 6 grudnia 1933 roku. Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Michała Klauzy zaprezentują publiczności repertuar wyjątkowo adekwatny do wspomnianych okoliczności: Taniec sfer niebieskich i Śpiewy aniołów autorstwa Adama Wesołowskiego oraz II Symfonię op. 31 Kopernikowską na sopran, baryton, chór mieszany i wielką orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego.

 

Oba utwory Adama Wesołowskiego, prezentowane w pierwszej części wieczorów, przenika symbolika kopernikowska i kosmologiczna. Taniec sfer niebieskich na orkiestrę symfoniczną napisany początkiem tego roku, powstał z myślą o 550. rocznicy urodzin Kopernika. Wyznaczony przez kompozytora czas wykonania tej kompozycji – 15 minut 43 sekundy – to ukryty rok wydania przełomowego dzieła Kopernika O obrotach sfer niebieskich i jednocześnie data jego śmierci (1543)  – śmierci tego, który wstrzymał słońce, ruszył ziemię, o czym nawet bez znajomości rzeczy uczy się obecnie dzieci od najmłodszych lat. Jak doniosłe było jednak to dowodzenie, jak fundamentalne w znaczeniu cywilizacyjnym, religijnych i ogólnoludzkim – trudno sobie w pełni zdać sprawę.

 

Inspiracją dla Śpiewów aniołów na dwa fortepiany i orkiestrę symfoniczną stała się, jak twierdzi kompozytor, „chęć uchwycenia komunikacji człowieka z Aniołami”. Utwór ma formę: Medytacja, Modlitwa i Rytuał, każda zaś z części trwa osiem minut i dwadzieścia sekund, czyli dokładnie tyle, ile  potrzebuje światło, aby przebyć drogę ze słońca na ziemię. Warto dodać, że w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się prawykonanie tego utworu w wersji na dwa fortepiany (przy instrumentach Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek) oraz orkiestrę symfoniczną.

 

W drugiej części koncertów zabrzmi II Symfonia Kopernikowska na sopran, baryton, chór mieszany i wielką orkiestrę (w partiach solowych Małgorzata Trojanowska i Artur Janda) Henryka Mikołaja Góreckiego, napisana z okazji obchodów 500-lecia urodzin Kopernika. O powstaniu tego dzieła oraz o sylwetce samego kompozytora i znaczeniu jego twórczości rozmawiać będziemy z Marią Wilczek-Krupą, autorką książki „Górecki. Geniusz i upór” wydaną przez oficynę Znak w 2018 roku. Spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Wszystko Gra” zatytułowane „Cóż może być piękniejszego niż niebo, które oczywiście zawiera wszystko, co piękne?” poprowadzi jak zwykle Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz. Początek w sobotę, 9 grudnia br. o godz. 16.30 w Sali Złotej. Wstęp wolny.

 

www.filharmonia.krakow.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.