Międzynarodowy Festiwal V Noc Chórów w Rudzie Śląskiej

-
20.05.2024
Międzynarodowy Festiwal V Noc Chórów w Rudzie Śląskiej

25 maja 2024 roku w Rudzie Śląskiej – dzielnicy Nowy Bytom, Kaufhaus i Chebzie odbędzie się piąta edycja Nocy Chórów. Rozpocznie się ona o 17:00 na Placu Jana Pawła II, a zakończy o 22:00 również na Rynku.

 

Jest to wydarzenie o charakterze artystyczno-edukacyjno-społecznym. Jego celem jest umożliwienie doświadczenia wartościowej muzyki społeczności miasta Ruda Śląska oraz osobom, które zechcą wziąć w nim udział w roli słuchaczy. Filozofia Festiwalu zawiera się w sentencji: „Muzyka dla wszystkich!”. Prezentacje zaproszonych chórów nie będą miały charakteru konkursu ani rywalizacji – ich celem bowiem ma być dzielenie się radością ze śpiewu i pokazanie, że jest on czymś naturalnym i dostępnym każdemu człowiekowi. Ważnym założeniem jest więc uniknięcie skojarzenia, że piękna muzyka jest czymś elitarnym. Cel jest zgoła odmienny – muzyka jest czymś niezwykle powszechnym. Między innymi z tego powodu chóry będą prezentować ją podczas koncertów plenerowych oraz proszone będą o niewystępowanie w strojach galowych.

 

W tegorocznej edycji udział weźmie 26 chórów z Polski i 1 chór z Białorusi. Całością zaopiekuje się grupa ok. 40 wolontariuszy!

 

Formuła Festiwalu jest nietypowa, bowiem przyjmuje ona formę spaceru, podczas którego publiczność przemieszcza się pomiędzy miejscami koncertowymi, chcąc posłuchać wybranego przez siebie zespołu. Tak więc 20-minutowe koncerty odbywać się będą równocześnie w kilku miejscach, które na co dzień nie kojarzą się z obecnością wysokiej sztuki. Będą to: Miejski Rynek – Plac Jana Pawła II, Dworzec PKP – Stacja „Biblioteka”, Wieża Wodna, typowy śląski Einfart, ogród Miejskiego Przedszkola nr 17, parking Zespołu Szkół Muzycznych, Kino Patria, „Planty” Parkowe, okolice Wielkiego Pieca Hutniczego i Dom Handlowy Kaufhaus. Prezentacje odbędą się również w Śląskim Teatrze Impresaryjnym (ogrody), a Muzyka sakralna wykonywana będzie w kościele pw. św. Pawła.

 

Program koncertów, prezentowany a cappella, czyli bez towarzyszenia instrumentów, będzie się mieścił w ramach następujących kategorii stylistycznych: 

  • muzyka współczesna (XX – XXI wiek)
  • muzyka sakralna
  • folklor
  • jazz-pop

 

Osobną kategorię stanowić będą chóry dziecięce.

 

Podczas każdej edycji Festiwalu Organizatorzy podejmują działania mające na celu rozśpiewanie publiczności. W tym roku odbędą się krótkie warsztaty chóralne dla publiczności, prowadzone przez Dyrektora Artystycznego Festiwalu dr. Krzysztofa Dudzika. W ich trakcie publiczność będzie mogła doświadczyć chóralnego rozśpiewania oraz nauczyć się śląskiej pieśni ludowej, wykonując ją w opracowaniu wielogłosowym. Drugą formą zachęcenia słuchaczy Festiwalu do podejmowania aktywności wokalnej jest wspólne wykonanie przez wszystkich Piosenki Nocy Chórów, której skomponowania podjął się z kolei Dyrektor Organizacyjny Festiwalu, rudzianin z pochodzenia – Pan Kamil Gojowy.

 

Po wszystkich koncertach trwać będą warsztaty tańca i śpiewu tradycyjnego z Kapelą „Dejcie Pozór” w Pubie „Druid”. 

 

Organizatorem tegorocznej edycji Nocy Chórów jest Stowarzyszenie „Artifices Artificibus”, Śląski Związek Chórów i Orkiestr oraz Fundacja „Chórtownia”. 

 

Patronat Honorowy objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Prezydent Miasta Ruda Śląska Michał Pierończyk.

 

Partnerem Głównym Festiwalu jest: Miasto Ruda Śląska.

 

Dofinansowano z budżetu Miasta Ruda Śląska.

 

Partnerami Festiwalu są: „Akademia Chóralna” przy Narodowym Forum Muzyki, Zespół Szkół Muzycznych w Rudzie Śląskiej, Stacja Biblioteka, MOSIR Ruda Śląska, Śląski Teatr Impresaryjny im. H. Bisty, Kino „Patria”, Fundacja Śląsk „Wczoraj i Dziś”, Projekt Most the Music, GoMix Realizacja, Spółka „Tramwaje Śląskie”, Stowarzyszenie Świętego Filipa Nereusza „Nereusz”, Kawiarnia „Panaceum” i MGSM „Perspektywa” jak również Pub „Druid”, Bistro „TuLisMaNore”, Piekarnia Rzemieślnicza „Śląsko Pajda”, Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Kuś” oraz Firma „Revis”, którzy dodatkowo są sponsorami Festiwalu.

 

Patronat medialny objęli: Polskie Radio Katowice, Radio Piekary, TVP 3 Katowice, TVS, Dziennik Zachodni, Wiadomości Rudzkie, Gość Niedzielny, Śpiewak Śląski, Portal Presto, Portal „Polmic.pl” oraz  Portal „Nasze Miasto”.

 

Internacjonalizacja wydarzenia została wsparta przez projekt IGNITE współfinansowany przez Unię Europejską.

 

Dofinansowano przez Fundację Lotto im. Haliny Konopackiej. 

 

Strona: https://www.nocchorow.pl/

Fanpage Fb: https://www.facebook.com/nocchorowwrs

Wydarzenie na fb: https://fb.me/e/3oid1AfSi

Portal chórtownia: https://chortownia.org/?vaction=festiwal_view&fwid=1299

Zrzutka: https://zrzutka.pl/6ea9ym

IV Noc Chórów

 

Wykonawcy:

Bytomski Kolektyw Śpiewaczy dyr. art. Marlena Hermanowicz 

Chór „Carmina Silesia” dyr. Wiktor Salamon 

Chór „Heimat” dyr. Anna Wolak 

Chór „Wrzosy Jesieni” dyr. Monika Woleńska 

Chór Kameralny „Concordia” dyr. Emilia Ziegler-Opara

Chór mieszany „Lutnia” dyr. Łukasz Szmigiel 

Pszczyński Zespół Kameralny „Con fuoco” dyr. Katarzyna Machnik 

Chór Młodzieżowy „Bel Canto” dyr. Lidia Blazel-Marszolik 

Śląski Chór Górniczy „Polonia Harmonia” dyr. Iwona Melson

Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej dyr. Krystyna Krzyżanowska-Łoboda

Akademicki Chór Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu dyr. Agnieszka Kobierska 

Chór „Gaudete” dyr. Karolina Ryczek-Zgoła 

Chór „Pasjonata” dyr. Rafał Krawczyk

Chór Verum Cantus” dyr. Janina Chwalko (BIAŁORUŚ)

Chór Gospel „Z Miłości” dyr. Katarzyna Kupiec i Mariusz Ociepa 

Chór mieszany Towarzystwo Śpiewacze „Modus Vivendi” dyr. Oskar Zgoła

Chór Kameralny „Auxilium” dyr. Stanisław Rzepiela 

Chór LGBTQ+ „Krakofonia” dyr. Lew Galaksy 

Chór Mieszany „Klaster” dyr. Łukasz Łoboda 

Chór Rozrywkowy „Dafne” dyr. Oliwia Bentkowska 

Zespół Kameralny „Santarello” dyr. Iwona Bańska

Muzealny Chór Społeczny dyr. Krzysztof Dudzik

Chór Dziecięcy „Most the Music” z Rudy Śląskiej kier. art Grażyna Darłak i Mirosław Krause 

Chór Dziecięcy Zespołu Szkół Muzycznych w Rudzie Śląskiej dyr. Łukasz Szmigiel

„Concentus ex animo” dyr. Zuzanna Hajda

Chór Kameralny Miejskiego Ośrodka w Wojkowicach dyr. Paulina Dziedzic

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.