Kulturalny tydzień w CSK w Lublinie | 13-19.11

-
14.11.2023
Zbigniew Lewandowski & Kenny Carr Funky Team plays Ray Charles Music

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprasza na wydarzenia organizowane w tym tygodniu. Od czwartku do soboty Koncerty jubileuszowe Zespołu Pieśni i Tańca Lublin im. Wandy Kaniorowej z okazji Brylantowego Jubileuszu 75-lecia Zespołu. W niedzielę – astronomicznie zabawny spektakl o skomplikowanych relacjach międzyludzkich: Dobrze się kłamieA już za tydzień – wydarzenie jesieni w CSK, czyli długo wyczekiwany koncert jednej z największych gwiazd jazzu Stacey Kent Trio w CSK.

 

Klub Muzyczny CSK zaprasza na kolejny koncert w ramach cyklu JAZZwCSK – tym razem usłyszymy muzyczne wspomnienie wielkiego Raya Charlesa w wykonaniu Zbigniew Lewandowski & Kenny Carr Funky Team plays Ray Charles Music.

 

Kino CSK przygotowało polska premierę najnowszego dzieła mistrza Woody Allena: Niewierni w Paryżu.

 

Młode CSK zaprasza najmłodszych melomanów na kolejne spotkanie w ramach Małego Laboratorium Muzyki – tym razem z nutą zadumy i wyciszenia: Szeptanki-kołysanki.

 

CSK zaprasza również na wystawy:

  • wystawa „Stanisław Koguciuk. Malarz urzekający prostotą”;
  • w STRONĘ SPOTKANIA KULTUR. Od Teatru Dramatycznego do Centrum Spotkania Kultur | wystawa stała | Aleja Kultur +3 oraz „Teatr w Rozbudowie” | Spocznik poziom +2 | Klatka B.

 

Szczegółowe informacje poniżej.

 

Koncerty jubileuszowe Zespołu Pieśni i Tańca Lublin im. Wandy Kaniorowej

16–18 LIS 2023 | 17:00

 

CSK zaprasza na trzy Koncerty Galowe z okazji Brylantowego Jubileuszu 75-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej, które odbędą się w dniach 16-18 listopada 2023r. W koncertach wystąpi ponad 600 wykonawców – byłych i obecnych tancerzy, muzyków i śpiewaków Zespołu.

 

---

Spektakl Dobrze się kłamie

Spektakl: Dobrze się kłamie
19 LIS 2023 | 15:30, 18:00

 

Kinowy hit na deskach teatru. „Dobrze się kłamie” to astronomicznie zabawny spektakl o skomplikowanych relacjach międzyludzkich. Kto spośród przyjaciół coś ukrywa? Kto ma na koncie poważne kłamstwa, a kto tylko nieco ściemnia? Odpowiedzi ma dostarczyć niebezpieczna gra… Każdy, kto siedzi przy stole, ma podzielić się z przyjaciółmi zawartością swojego telefonu. Zwykły wieczór z przyjaciółmi zmienia się w prawdziwy sprawdzian z przyjaźni. Niektórym „ściemnianie” wyjdzie na dobre, inni całkowicie się pogrążą. Co ujawnią odczytane publicznie SMS-y i powiadomienia z Facebooka? 

 

---

 

Koncert: Stacey Kent Trio

20 LIS 2023 | 19:00

 

Absolutna ekstraklasa wokalistyki w CSK! Stacey Kent to wybitna jazzowa wokalistka, laureatka prestiżowych nagród (nominowana m.in. do nagrody Grammy), artystka wytwórni Blue Note. Jej covery standardów Great American Songbook oraz repertuar brazylijski, włącznie z klasycznymi utworami Duke’a Ellingtona, Cole’a Portera i Antonio Carlosa Jobima, wykształciły jej niepodrabialny, charakterystyczny styl, jej własne brzmienie. Stacey Kent ugruntowała swoją pozycję jako jedna z najjaśniejszych gwiazd jazzu nowego stulecia: wybrano ją najlepszą wokalistką jazzową British Jazz Awards 2001 oraz BBC Jazz Awards 2002. „Każdy, kto słucha śpiewu Stacey Kent ma wrażenie, że śpiewa ona wyłącznie dla niego” – komplementują krytycy, podkreślając wyjątkową więź, która rodzi się na koncertach pomiędzy artystką a słuchaczami. Wszystkie płyty Stacey Kent okazały się bestsellerami i uzyskiwały prestiżowe nagrody (m.in. BBC Jazz Awards, British Jazz Award). Koncert w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie będzie okazją do podróży w czasie, przestrzeni, między kontynentami i około jazzowymi gatunkami. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich melomanów.

 

---

Zbigniew Lewandowski & Kenny Carr Funky Team plays Ray Charles Music

Jazz w CSK | Zbigniew Lewandowski & Kenny Carr Funky Team plays Ray Charles Music

Gość Specjalny: Natalia Lubrano

16 LIS 2023 | 19:00 | KLUB MUZYCZNY CSK

 

Projekt „Zbigniew Lewandowski & Kenny Carr Funky Team” powstał w 15. rocznicę odejścia wielkiego Raya Charlesa. Tworzą go znakomici i utytułowani muzycy jazzowi. Kenny Carr – gitarzysta i szef muzyczny ostatniej dekady funkcjonowania Ray Charles Orchestra i przyjaciel Raya. Zbigniew Lewandowski – perkusista i band leader od ponad 50 lat działający na Polskiej Scenie. Tomasz Grabowy – basista od ponad 25 lat muzyczny partner Zbyszka Lewandowskiego. Ponadto Kajetan Galas na Hammondzie i Natalia Lubrano – wokalistka. Młodzi, ale już utytułowani i z imponującym dorobkiem, przedstawiciele Polskiej Sceny Jazzowej, także od lat współpracujący z Levandkiem. W programie koncertu zabrzmią znane przeboje Raya Charlesa w porywających funkowo-soulowych interpretacjach. Skład: Zbigniew „Levandek” Lewandowski – perkusja, Kenny Carr – gitara, Natalia Lubrano – wokal, Tomasz Grabowy – gitara basowa, Kajetan Galas – organy Hammonda.

 

---

Niewierni w Paryżu; reż. Woody Allen

Niewierni w Paryżu | reż. Woody Allen / obsada: Lou de Laage, Valerie Lemercier, Melwin Poupaud. Niels Schneider | Francja, Wielka Brytania, USA

17 LIS 2023 | PIĄTEK | 19:00 (polska premiera)

18 LIS 2023 | SOBOTA | 19:00

19 LIS 2023 | NIEDZIELA | 18:00

 

Fanny (Lou de Laâge) i Jean (Melvil Poupaud) sprawiają wrażenie idealnego małżeństwa – oboje mają sukcesy zawodowe, mieszkają w przepięknym apartamencie w ekskluzywnej dzielnicy Paryża i wydaje się, że są w sobie zakochani tak samo jak byli, kiedy spotkali się po raz pierwszy. Ale kiedy Fanny przypadkowo wpada na Alaina (Niels Schneider), byłego kolegę z liceum, zwala ją z nóg. Wkrótce spotykają się ponownie i stają się sobie coraz bliżsi.

 

---

Szeptanki - kołysanki

Szeptanki - kołysanki | Małe Laboratorium Muzyki

18 LIS 2023 | 10:00 i 11:15

19 LIS 2023 | 10:00 i 11:15

Klub Muzyczny CSK

 

Listopad to miesiąc, który nieodłącznie kojarzy nam się z czasem zadumy i wyciszenia. Sprzyja temu niewątpliwie późnojesienna aura, z coraz krótszymi dniami, długimi wieczorami, pełnymi deszczowej pluchy. Żeby nieco rozjaśnić szarugę dnia codziennego CSK zaprasza na kolejny koncert gordonowski z cyklu Małe Laboratorium Muzyki. Wystąpi 4-głosowy żeński zespół wokalny w składzie Joanna Głogowska-Szychta – alt, Maria Krzosek – alt, Paulina Jurczyszyn – sopran, Patrycja Czarnik – sopran. Dziewczynom będą towarzyszyć: Patryk Czyżewski – instr. klawiszowe oraz Stanisław Siedlaczek – instr. perkusyjne. Przyjdź i odpocznij, słuchając iście anielskich głosów.

 

---

 

Wystawa „Stanisław Koguciuk. Malarz urzekający prostotą

do 31 GRU 2023

Ciche Kąty +1

 

Stanisław Koguciuk (1933–2021) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców ludowych z Lubelszczyzny. Przez lata działalności twórczej zdobył uznanie i sympatie oraz grono wiernych odbiorców i kolekcjonerów. Konsekwentnie tworząc swoje obrazy, doskonalił warsztat malarski i był doceniany w licznych konkursach sztuki.

 

W 2012 roku otrzymał najważniejsze w środowisku twórców ludowych wyróżnienie: Nagrodę im. Oskara Kolberga. Całe życie mieszkał i tworzył w Pławanicach, w ostatnich latach mieszkał w Chełmie. Jego twórczość obfitowała w różne tematy związane z życiem na wsi, a szczególną popularnością cieszyły się tak zwane humory, obrazki do śmiechu, w których z właściwym sobie humorem komentował odwieczne prawdy i bieżące życie społeczne.

 

W ramach projektu „Worek z farbami – skarb Stanisława Koguciuka” realizowanego przez Stowarzyszenie Anthill, na wystawie „Stanisław Koguciuk. Malarz urzekający prostotą” prezentowany jest film animowany pt.: „Cztery Pory Roku”, autorstwa Beaty Woźniak, z tekstem autorstwa Barbary Wybacz, zinterpretowanym przez Jarosława Zonia w roli narratora i udźwiękowionym przez Michała Iwanka, będący interpretacją na temat dzieł Stanisława Koguciuka.

 

Dzieła pochodzą z kolekcji prywatnej Państwa Beaty i Dariusza Mazurków.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2022.

 

- wstęp wolny

 

---

 

W STRONĘ SPOTKANIA KULTUR. Od Teatru Dramatycznego do Centrum Spotkania Kultur – wystawa poświęcona historii budowy”

Wystawa stała | Poziom +3

 

Wystawa rekonstruuje drogę do utworzenia Centrum Spotkania Kultur. Jest także pierwszą próbą zmierzenia się ze skomplikowanymi dziejami gmachu, w którym oprócz tytułowej instytucji swoje siedziby mają m.in. Filharmonia Lubelska, Teatr Muzyczny czy Teatr Andersena. Narracja ekspozycji obejmuje blisko pięć dekad budowy obiektu, a ponadto przywołuje wcześniejsze plany wzniesienia siedziby Teatru Dramatycznego oraz uwzględnia historię samego miejsca – jego zmieniające się w czasie funkcje i otoczenie urbanistyczne. Po meandrycznych ścieżkach dziejów budowy prowadzą licznie zgromadzone świadectwa prasowe, archiwalia i fotografie. Wystawa pozwala też zapoznać się z projektami architektonicznymi z różnych okresów historii budynku, a także umożliwia przyjrzenie się wybranym oryginalnym elementom wystroju i wyposażenia wnętrz, w końcu zaprasza do wysłuchania i obejrzenia dokumentów filmowych. Ekspozycja zachęca więc do spojrzenia na gmach Centrum Spotkania Kultur nie tylko w wymiarze wizualno-użytkowym, ale także jak na monument historii. Oba te wymiary współtworzą niepowtarzalną tożsamość CSK, a zarazem stanowią tło dla koncertów, spektakli i wystaw, które wypełniają bieżącą działalność instytucji.

 

„Teatr w Rozbudowie” - Finał procesu twórczego pracy typu site-specific

Suplement Wystawy stałej

Spocznik poziom +2 | Klatka B

 

Finalizacja procesu twórczego pracy typu site-specific autorstwa Roberta Kuśmirowskiego prezentowanej na poziomie +2, będącej częścią wystawy, której tematem jest zawiła historia Teatru w Budowie – „W Stronę Spotkania Kultur. Od Teatru Dramatycznego do Centrum Spotkania Kultur”.

 

„Co by się stało gdyby do realizacji przystąpiono z projektem przegranym, projektem „nr 2”, z przeprowadzonego konkursu? Jak by przebiegały procedury i losy powstawania innego budynku w tym samym miejscu? Jaką funkcję ostatecznie pełniłby taki budynek i jakie wydarzenia gościłyby w murach, może szybciej oddanego budynku? Te wszystkie pytania są dla mnie wyzwaniem, ale przede wszystkim ogromną detektywistyczną przygodą, by dotrzeć do wszystkich dokumentów, świadków tamtych wydarzeń i pomysłów zaproponowanych, jednak odrzuconych w trybie postępowania konkursu” – Robert Kuśmirowski.

 

Część wystawy została opracowana z wykorzystaniem sztucznej inteligencji!

 

Ekspozycja bezpłatna, czynna w godzinach otwarcia instytucji 08:00-21:00

 

- wstęp wolny

 

---

 

Bilety na poszczególne wydarzenia w Kasie CSK i na bilety.csklublin.pl

 

Więcej na www.CSKlublin.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.