Koncerty wielkopostne w Operze Bałtyckiej | Penderecki, Mahler, Szymanowski

-
28.03.2023
Chór Opery Bałtyckiej

Czas poprzedzający Wielkanoc to czas zadumy, skruchy, pojednania. Taki też refleksyjny charakter będą miały Koncerty wielkopostne, ze specjalnie przygotowanym na tę okoliczność programem, które odbędą się w Operze Bałtyckiej (5 i 6 kwietnia, godz. 19) kilka dni przez świętami.

 

Wydarzenie rozpocznie Chaconne na smyczki Krzysztofa Pendereckiego, ostatnia część Polskiego Requiem, która powstała 25 lat po napisaniu pierwszej – Lacrimosy. Drugi utwór to Kindertotenlieder Gustava Mahlera. Pieśni dla zmarłych dzieci to jeden z najpiękniejszych cykli pieśniarskich w historii muzyki, są pełne smutnej zadumy, tkliwości, bólu i rezygnacji, to muzyka spokojna i miękka, a za chwilę wzburzona i dramatyczna – zawsze jednak przepojona smutkiem i melancholią.

 

I wreszcie Stabat Mater Karola Szymanowskiego. Ta średniowieczna sekwencja od wieków inspirowała najsłynniejszych kompozytorów, chociażby Haydna, Verdiego czy Pendereckiego. Utwór opiewający rozpacz Matki ukrzyżowanego Jezusa, obecnej podczas Jego Męki, został wprowadzony do liturgii kościoła katolickiego i wykonywany jest w trakcie Wielkiego Postu. Szymanowski postanowił stworzyć dzieło o charakterze narodowym, łączącym treści religijne z polskimi motywami ludowymi, cechuje je wyraźna prostota języka muzycznego, czego skutkiem jest refleksyjny, wręcz medytacyjny nastrój skupienia.

 

Wykonawcami koncertu będą śpiewacy: Ruslana Koval (sopran), Anna Bernacka (mezzosopran) i Stanislav Kuflyuk (baryton) oraz Chór i Orkiestra Opery Bałtyckiej pod dyrekcja jej dyrektora muzycznego Yaroslava Shemeta. Chór został przygotowany do koncertu przez Agnieszkę Długołęcką-Kuraś.

 

Bilety do nabycia w kasie Opery i na www.operabaltycka.pl

Partnerem wydarzeń artystycznych w Operze Bałtyckiej w 2023 roku jest „Ruch Muzyczny”.

Koncerty wielkopostne w Operze Bałtyckiej

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.