Koncert muzyków Filharmonii Krakowskiej w Ołomuńcu z okazji 90. urodzin Krzysztofa Pendereckiego

-
18.09.2023
Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej; fot. K. Kalinowski

Rozpoczynający się właśnie 79. sezon artystyczny Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zdeterminowany został przez kilka istotnych dla muzycznego świata wydarzeń. Jednym z nich jest obchodzony w 2023 roku jubileusz 90. urodzin Krzysztofa Pendereckiego, jednego z największych kompozytorów polskich, związanych z Filharmonią Krakowską przede wszystkim za sprawą uczestnictwa jej zespołów w licznych prawykonaniach jego dzieł. Kompozytor był także dyrektorem artystycznym instytucji w latach 1988–1990, a następnie piastował honorowo to stanowisko.

 

Pierwszy z koncertów rocznicowych wykonany zostanie przez muzyków Filharmonii Krakowskiej w ramach Jesiennego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Ołomuńcu w sobotę, 23 września 2023 roku. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Alexander Humala, szef artystyczny instytucji.

Chór Filharmonii Krakowskiej; fot. Adam Golec
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej; fot. Adam Golec

 

Pierwszy raz zespoły Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie miały okazję wystąpić w Ołomuńcu w Kościele Panny Marii Śnieżnej we wrześniu 2018 roku w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 oraz obchodów 85. Rocznicy Urodzin Profesora Krzysztofa Pendereckiego. Było to wydarzenie niebagatelne także przez wzgląd na fakt, iż jubilat osobiście poprowadził część wykonywanego wówczas przed czeską publicznością Credo. Pięć lat po tym wydarzeniu, w hołdzie pamięci wielkiego kompozytora wybrzmi wieloczęściowa Missa brevis na chór a cappella, wykonana przez Chór Filharmonii Krakowskiej – zespół, który przez lata uczestniczył w dziele popularyzacji muzyki Krzysztofa Pendereckiego, zwłaszcza jego Jutrzni i Pasji wg św. Łukasza, której nagranie w wykonaniu krakowskich filharmoników uhonorowane zostało Grand Prix du Disque. W drugiej części wieczoru wykonane zostanie Te Deum, powstałe z inspiracji wyborem kardynała Karola Wojtyły na tron papieski i jemu też dedykowane. W charakterze solistów wystąpią: Iwona Hossa – sopran, Anna Lubańska – mezzosopran, Rafał Bartmiński – tenor oraz Piotr Nowacki – bas. Tydzień wcześniej Te Deum Krzysztofa Pendereckiego otworzy 79. sezon koncertowy Filharmonii Krakowskiej.

 

Udział muzyków Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie w Jesiennym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Ołomuńcu dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

https://filharmoniakrakow.pl/public/

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.