Koncert Solidarni z Ukrainą w Filharmonii Łódzkiej
Filharmonii Łódzkiej 18 marca o godz. 19:00 odbędzie się koncert Solidarni z Ukrainą. Filharmonia gorąco zaprasza na wydarzenie uchodźców z Ukrainy.
- Na najbliższy koncert piątkowy szczególnie gorąco zapraszamy uchodźców z Ukrainy – wszystkich tych z Państwa, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, a Łódź i województwo łódzkie stały się Państwa nowym domem. Jeśli zabiorą Państwo na koncert dzieci, mamy dla nich alternatywną propozycję: w sali kameralnej FŁ, która znajduje się w tym samym budynku, przygotowaliśmy projekcje bajek i filmów dziecięcych. Bezpłatne wejściówki, których koszt pokrywają społecznie pracownicy Filharmonii Łódzkiej, można odebrać w piątek przed koncertem w kasie biletowej FŁ. Tego samego dnia zbierane będą również kredki (świecowe, ołówkowe), kolorowanki i bloki rysunkowe dla dzieci z Ukrainy. Podarunki prosimy przekazywać do kasy biletowej FŁ - mówią pracownicy Filharmonii
Borys Latoszyński (1895–1968), nazywany „ojcem” współczesnej ukraińskiej szkoły kompozytorskiej. Wielokrotnie oskarżany przez władze radzieckie o „formalizm”, umiejętnie łączył nowoczesny styl z elementami ludowymi, czego świetnym przykładem jest V Symfonia op. 67 „Słowiańska” (1966), która oparta jest na melodiach pieśni i tańców staroruskich, rosyjskich, bułgarskich i serbskich.
Uczniem Latoszyńskiego jest Jewhen Stankowycz (*1942), którego twórczość charakteryzująca się zwykle epickim rozmachem i dramatycznym charakterem. Flirtował z awangardą, nawiązywał do muzyki barokowej, inspirował się muzyką romantyczną. Do jego dzieł okolicznościowych zalicza się „Elegia pamięci Stanisława Ludkiewicza”, zmarłego w 1979 roku kompozytora, pedagoga i badacza folkloru ukraińskiego urodzonego w Jarosławiu.
W programie koncertu znalazło się również „Concerto lugubre” Tadeusza Bairda (1928–1981), jednego z najważniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Utwór, napisany w 1975 roku na zamówienie Filharmoników Norymberskich, jest jednym z niewielu koncertów altówkowych w całej literaturze muzycznej. Jest też swego rodzaju requiem, poświęconym pamięci zmarłej matki kompozytora. Utrzymane w mrocznym nastroju dzieło wyraźnie odwołuje się do tradycji romantycznych, choć kompozytor w żadnym momencie nie epatuje nadmiernym napięciem emocjonalnym.
„Concerto lugubre” powstało dla Stafana Kamasy, najwybitniejszego polskiego altowiolisty, który dokonał jego prawykonania w Norymberdze. W Łodzi utwór zagra Saša Mirković, zwany przez krytyków „najlepszym serbskim altowiolistą i charyzmatycznym artystą pełnym entuzjazmu”. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej poprowadzi Vincent Kozlovsky, jeden z czołowych polskich dyrygentów młodego pokolenia, stały współpracownik m.in. Opery Lwowskiej i Filharmonii Lwowskiej.
Filharmonia Łódzka 18 marca godz. 19:00.
Wykonawcy:
Saša Mirković – altówka
Vincent Kozlovsky – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ
Program:
J. Stankowycz – „Elegia pamięci Stanisława Ludkiewicza"
T. Baird – „Concerto lugubre”
B. Latoszyński – V Symfonia „Słowiańska”
Więcej informacji i bilety tutaj
{info. pras}