Koncert skrzypcowy Chaczaturiana i "Eroica" Beethovena na otwarcie lutowych koncertów abonamentowych w Filharmonii Krakowskiej [7-8.02.2025]

-
04.02.2025

Najbliższe koncerty abonamentowe – w piątek, 7 lutego 2025 roku o godz. 19.30  i w sobotę, 8 lutego br.  o godz. 18.00 – wypełnią dwa dzieła należące do najważniejszych w dorobku kompozytorskim ich twórców – Arama Chaczaturiana i Ludwiga van Beethovena. Pierwszym z nich będzie Koncert skrzypcowy d-moll Chaczaturiana, drugim zaś III Symfonia Es-dur zwana Eroicą. Wystąpi Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Sergeya Smbatyana, solistką wieczorów będzie natomiast koncertmistrzyni zespołu, skrzypaczka Joanna Konarzewska.

 

Dzieło, które otworzy koncerty – Koncert skrzypcowy d-moll – skomponowane zostało przez Chaczaturiana latem 1940 roku z dedykacją dla Dawida Ojstracha i przez tegoż prawykonane. Utwór zapewnił jego twórcy międzynarodową sławę, a pośród pierwszych jego słuchaczy – w nowo otwartej sali koncertowej im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie – znalazły się takie muzyczne autorytety, jak Dmitrij Szostakowicz, Nikołaj Miaskowski czy Siergiej Prokofiew. I choć kilka lat później sam kompozytor oskarżony został o „formalizm” i „kosmopolityzm” w sztuce, a Komitet Centralny zakazał wykonywania jego dzieł, ostatecznie sankcje te zniesiono, a po śmierci kompozytora naukowcy Moskiewskiego Instytutu Badań Mózgu W.I. Lenina podjęli pracę badawczą w poszukiwaniu zależności pomiędzy budową jego mózgu, a przejawami jego geniuszu. W krakowskich wykonaniach Koncertu skrzypcowego d-moll w partii solowej usłyszymy Joannę Konarzewską, laureatkę Den Danske Strygerkonkurrence z 2014 roku oraz licznych konkursów muzyki kameralnej i skrzypcowej, m.in. im. Umińskiej w Poznaniu (2005) czy im. Lipińskiego i Wieniawskiego w Lublinie (2006), a od ponad dziesięciu lat – koncertmistrzynię Orkiestry Filharmonii Krakowskiej.

 

W drugiej części koncertów zabrzmi III Symfonia Es-dur op. 55 Eroica Ludwiga van Beethovena, dzieło o nieśmiertelnej sławie i gigantycznym znaczeniu w dziejach historii muzyki, wykonywane pod batutą najwybitniejszych mistrzów i wielokrotnie cytowane w innych obszarach sztuki. Usłyszymy je w interpretacji Sergeya Smbatyana, „jednego z najbardziej obiecujących talentów dyrygenckich na świecie” – jak głosi Euronews/Inclassica 2022, laureata chlubnego tytułu Honorowego Artysty Republiki Armenii, a w obecnym sezonie artystycznym – głównego dyrygenta gościnnego Berlińskiej Orkiestry Symfonicznej.

 

Sergey Smbatyan będzie także gościem specjalnym Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Wszystko Gra” – w sobotę, 8 lutego o godz. 16.30 w Sali Złotej. Rozmowę zatytułowaną „Aram Chaczaturian. Nie tylko tańczył z szablami" poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, a w roli komentatora wystąpi Anna Woźniakowska. Wstęp na to wydarzenie jest nieodpłatny.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.