„Kolory Polski” w Makowiskach i Sieradzu
Filharmonia Łódzka serdecznie zaprasza na kolejne koncerty festiwalu „Kolory Polski”. Tym razem z piękną muzyką wykonawcy przyjadą do Makowisk i Sieradza – 5 i 6 sierpnia. Wstęp na koncerty jest wolny.
5 sierpnia 2023, 19.00
Makowiska
kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, ul. Radomszczańska 56/62
Organy w kościele w Makowiskach mają zaledwie kilkadziesiąt lat, ale do niedawna nie nadawały się do użytku. W 1969 roku padły ofiarą pożaru i, mimo późniejszych napraw, nie odzyskały pełnej sprawności. Generalny remont instrumentu odbył się dopiero w latach 2018–2019 i od tego czasu organy mogą cieszyć wiernych, artystów i melomanów.
Na „Kolorach Polski” przy manuałach zasiądzie Adam Tański – organista, kompozytor i improwizator. Przedstawiając improwizację w formie suity tańców polskich, zaprezentuje brzmienie i funkcjonowanie instrumentu. Oprócz utworów na organy solo w programie koncertu znajdą się utwory na skrzypce solo oraz na skrzypce z towarzyszeniem organów. Na skrzypcach zagra Ludwika Maja Tomaszewska-Klimek, aktywna solistka i kameralistka, laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, m.in. w Bayreuth i w Łodzi. Jest koncertmistrzynią w Teatrze Wielkim w Łodzi i wykładowczynią łódzkiej Akademii Muzycznej.
Makowiska to niewielka wieś w gminie Pajęczno. Kościół drewniany, pod wezwaniem św. Bartłomieja, powstał tu w wieku XIV, w XIX stuleciu zaś na jego miejscu wzniesiono kościół murowany. W czasie okupacji hitlerowskiej zamieniony na magazyn, po wojnie został przywrócony do kultu. W świątyni cennym zabytkiem jest gotycka chrzcielnica z piaskowca, datowana na XV w. Poza tym warto zwrócić uwagę na dwa feretrony (przenośne, obustronnie namalowane obrazy religijne w ozdobnych ramach) z przełomu XIX i XX wieku, obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w ołtarzu głównym z połowy XIX stulecia i drewniane rzeźby świętych, pochodzące z tego samego okresu, utrzymane w stylu barokowym.
Wykonawcy:
Adam Tański – organy
Maja Tomaszewska - Klimek – skrzypce
Program:
Adam Tański – Improwizowana suita tańców polskich:
1. Polonez
2. Kujawiak
3. Krakowiak
4. Oberek
Henryk Wieniawski – Dwa mazurki op. 19
1. Obertas
2. Dudziarz
Robert Schumann – Cztery szkice na fortepian z pedałem lub organy op. 58
1. Nicht schnell und sehr Markirt
2. Nicht schnell und sehr Markirt
3. Lebhaft
4.Allegretto
Grażyna Bacewicz – Kaprys polski
Maria Dziewulska – Melodia
Marian Sawa – Modlitwa, Bogurodzica
6 sierpnia 2023, 19.00
Sieradz
bazylika kolegiacka pw. Wszystkich Świętych, ul. Kolegiacka 11
Program koncertu wypełnią utwory dwóch kompozytorów XX-wiecznych związanych z Łodzią. Henryk Czyż (1923–2003) pamiętany jest głównie jako dyrygent i popularyzator muzyki. Dwukrotnie – w latach 1957–1960 i 1972–1980 – był kierownikiem artystycznym i pierwszym dyrygentem FŁ, a lata te uważane są za jedne z najlepszych dla tej instytucji. Z łódzkimi filharmonikami nagrał dwa przebojowe cykle telewizyjne: „Nie taki diabeł straszny” oraz „I co dalej, laureacie”. Pozostawił utwory na orkiestrę symfoniczną i smyczkową, musical i operę, pieśni, dzieła kameralne. Tomasz Kiesewetter (1911–1992) był równie wszechstronnym artystą: oprócz działalności twórczej był pedagogiem (wykładał w łódzkiej Akademii Muzycznej) i dyrygentem (prowadził m.in. orkiestrę FŁ). Jego twórczość – muzyka poważna, teatralna i filmowa – przyniosła mu wiele nagród.
Kompozycje tych twórców przedstawi Orkiestra Kameralna Polish Camerata, w której grają artyści łódzkich instytucji muzycznych: filharmonii i akademii (profesorami uczelni są soliści tego koncertu). Zespół przykłada dużą wagę do promocji muzyki polskiej.
Tym razem zabrzmi ona w sieradzkiej kolegiacie (zwanej też farą), która jest najstarszym kościołem w mieście i jednym z najcenniejszych jego zabytków. Została wybudowana w 1370 roku z cegły w stylu gotyckim, po dwustu latach dodano doń wieżę. W XVII wieku kościół został przebudowany, w 1925 roku w fasadę wmurowano fragmenty odrzwi z dawnego zamku. Wystrój wnętrza ma charakter głównie barokowy i rokokowy, znajdziemy też kilka rzeźb gotyckich. W dekoracji ołtarza głównego, która pochodzi z połowy XVIII stulecia, znajduje się herb ziemi sieradzkiej. Ponadto w kościele można obejrzeć kilka obrazów Wojciecha Gersona oraz cenny sprzęt liturgiczny z wieku XVII i XVIII.
Wykonawcy:
Róża Wilczak – altówka
Robert Fender – wiolonczela
Marek Głowacki – dyrygent
Orkiestra Kameralna Polish Camerata
Program:
Henryk Czyż – „Czyścibut” (prawykonanie)
Tomasz Kiesewetter – Koncert altówkowy D-dur (prawykonanie)
Tomasz Kiesewetter – Koncert wiolonczelowy D-dur (prawykonanie)