Jubileuszowa Gala Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal w NOSPR już 28 kwietnia

-
25.04.2024
Jubileuszowa Gala Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal w NOSPR

NOSPR to jedna z najlepszych orkiestr symfonicznych w Polsce i jedna z najdoskonalszych akustycznie sal koncertowych w Europie. To właśnie tutaj 28 kwietnia odbędzie się Gala Muzyki Poważnej i koncert wieńczący jubileuszową 30. edycję Fryderyk Festiwalu. Bilety na to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie są jeszcze w sprzedaży.

 

NOSPR ma opinię obiektu wyjątkowego. Już samą formą architektoniczną oddaje hołd muzyce, a w szczególności wybitnemu artyście Krzysztofowi Pendereckiemu, który jako kompozytor i dyrygent był związany z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia przez kilkadziesiąt lat.

 

Nowa siedziba NOSPR-u, zaprojektowana przez Tomasza Koniora, powstała w 2014 r. i od początku za słowami ówczesnej minister kultury Małgorzaty Umilanowskiej zyskała opinię „nowej perły śląskiej ziemi”.

 

Budynek z charakterystyczną elewacją i wyróżniającym się południowo-zachodnim narożnikiem kształtem i perforacją nawiązuje do otwieranej książki z nutami. We wnętrzu beton, marmur i drewno służą idealnej akustyce. Duża sala koncertowa na 1800 osób została pod tym względem zaprojektowana i wykonana z zegarmistrzowską precyzją. Sufit akustyczny celowo waży 325 ton, a plafon zawieszony na środku – 26 ton. Ogromna waga wynika z wymaganej przez akustykę masy materiału, która powinna wynosić 100 kg/m kw. Plafon zaś jest naturalnym ekranem odbijającym dźwięk generowany przez orkiestrę, dzięki czemu muzycy słyszą się nawzajem.

 

Falujący wzór na ścianach sali koncertowej to również mariaż architektury i akustyki (ściany boczne rozpraszające dźwięk celowo zostały wyrzeźbione). Podobnie znaczenie mają balustrady, zbudowane z 300 segmentów, każdy o wadze 180 kilogramów, odpowiedzialne za odbijanie dźwięku, a nawet fotele zaprojektowane tak, by spełniały szczegółowe wymagania akustyczne.

 

Do tego kolorystyka sklejki brzozowej wybarwionej na kolor przypominający tradycyjne instrumenty drewniane (wzorem były skrzypce Stradivariusa), srebrzysto-grafitowa tapicerka foteli, korespondująca z falującymi ścianami sali i… mamy w opinii wielu melomanów najdoskonalszą salę koncertową w Europie.

 

Jubileusz Fryderyków

To właśnie NOSPR stanie się areną dla jubileuszowego 30. koncertu, uświetniającego galę wieńczącą Fryderyk Festiwal 2024. 28 kwietnia poznamy laureatów Fryderyków w 11 kategoriach muzyki poważnej, a ceremonii wręczenia statuetek towarzyszyć będzie wyjątkowy koncert z udziałem najznamienitszych polskich wykonawców klasycznych.

 

Najważniejsze nagrody muzyczne w Polsce zasługują na wyjątkową oprawę, a siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z legendarną akustyką, duchem muzyki wpisanym w każdy szczegół obiektu, a przede wszystkim fenomenalnym zespołem muzyków i doskonałym zapleczem – to wymarzona przestrzeń na celebrację finałowego koncertu zamykającego jubileuszowy Fryderyk Festiwal – powiedział Bogusław Pluta, dyrektor generalny ZPAV.

 

Gospodarzem wieczoru będzie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Łukasza Borowicza, a na estradzie zobaczymy między innymi {oh!} Trio pod kierunkiem wybitnej skrzypaczki Martyny Pastuszki, wirtuoza skrzypiec Jakuba Jakowiczabarytona Szymona Mechlińskiego czy pianistę i kompozytora Marcina Maseckiego.

 

Jubileuszowa Gala Fryderyków jest wielkim świętem całego polskiego środowiska muzycznego. Co roku nagrody Fryderyka przedstawiają aktualny stan krajowej fonografii, pozwalają śledzić trendy i najciekawsze zjawiska, nowe propozycje uznanych artystów, debiuty, rozwój wykonawstwa oraz poszukiwania repertuarowe.

 

Jestem zaszczycony, mogąc wystąpić na koncercie galowym wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia oraz gronem znanych solistów. Prezentowany program będzie odzwierciedlał różne nurty, charakterystyczne dla kategorii Fryderyków. Zabrzmi XX-wieczna muzyka symfoniczna, koncertująca muzyka romantyczna, a także muzyka operowa. Obok muzyki Giacomo Pucciniego wykonamy fragment zapomnianej opery polskiej Zygmunta Noskowskiego oraz łączącą stylistyki muzykę Astora Piazzolli – zdradza dyrygent Łukasz Borowicz.

 

Ten dzień w roku

Pięć lat temu Fryderyki otworzyły się na szeroką publiczność, przyjmując format festiwalowy i po raz pierwszy zostały zorganizowane poza Warszawą. Związek Producentów Audio Video, główny organizator konkursu, planując wówczas taką zmianę formuły, miał tylko nadzieję, że wspólne celebrowanie święta polskiej muzyki z jej fanami przysłuży się renomie wydarzenia.

 

Dziś już wiadomo, że tak się stało. Od tamtej pory Fryderyki odwiedziły Katowice, Szczecin i Gliwice, za każdym razem zapraszając publiczność do uczestnictwa w gali przyznania nagród. Z każdą edycją chętnych jest więcej i więcej.

 

Bilety

Uroczysta Gala Muzyki Poważnej odbędzie się 28 kwietnia w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wydarzenie będzie otwarte dla publiczności. Bilety są już dostępne na stronie: www.nospr.bilety24.pl.

 

Fryderyk Festiwal 2024

Gala Muzyki Poważnej

28 kwietnia 2024 r., NOSPR

Plac Wojciecha Kilara 1, 40-202 Katowice

 

Więcej bieżących informacji na kanałach społecznościowych Fryderyk Festiwal oraz stronie: www.fryderyki.pl.

 

Organizatorzy wydarzenia: Związek Producentów Audio Video, Akademia Fonograficzna, dajprawokulturze.pl.

Partner główny: Województwo Śląskie.

Współgospodarz wydarzenia: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Partnerzy wydarzenia: Związek Artystów Wykonawców STOART, Škoda, Orlen, House of Diamond, Tymbark, LaBiostetique.

Patroni medialni Gali Muzyki Poważnej: Onet.pl, magazyn „Presto”.

Producent wydarzenia: High Events.

 

Fryderyki to najważniejsze narody muzyczne przyznawane od 1995 r. przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi niemal 1800 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.

 

Zwycięzcy są wybierani w drugiej turze tajnego głosowania. Wówczas członkowie Akademii wskazują już tylko jedną pozycję w danej kategorii. W przypadku uzyskania tej samej liczby głosów przez dwie lub więcej nominowanych pozycji odpowiedniemu zwiększeniu ulega liczba zwycięzców.

 

-

 

Związek Producentów Audio Video (ZPAV) jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, zrzeszającym ok. 90% rynku muzycznego w Polsce. Posiada zezwolenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego na zbiorowe zarządzanie prawami producentów fonograficznych. Od momentu powstania w 1991 r. ZPAV prowadzi działania na rzecz dynamicznego rozwoju rynku muzycznego w Polsce.

 

Jest grupą krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1 400 firm w 66 krajach). ZPAV działa na forum legislacyjnym, współpracuje z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w dziedzinie ograniczenia naruszeń praw autorskich i pokrewnych, prowadzi szerokie działania edukacyjne oraz promocyjne, wspierające rozwój rynku muzycznego, m.in. opracowuje Oficjalną Listę Sprzedaży (OLiS) oraz przyznaje wyróżnienia Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt.

 

Od 1995 r. ZPAV jest organizatorem Fryderyków – nagród muzycznych, przyznawanych przez środowisko muzyczne: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.