Jubileusz Nadbałtyckiego Centrum Kultury – 30-lecie działalności
Rok 2022 to dla Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku rok okrągłych, 30. urodzin. Kolejne urodziny to okazja do podsumowań i wspomnień, ale także pretekst do podjęcia próby spojrzenia w przyszłość. W roku trzydziestolecia NCK przyświecają trzy hasła:
-
razem z artystami i artystkami
-
razem z publicznością
-
dorobek trzydziestolecia i wyzwania przyszłości
W ramach obchodów jubileuszu przygotowano wystawę i koncerty w Centrum św. Jana oraz akcje promujące instytucję.
Harmonogram wydarzeń wygląda następująco:
-
Koncert Jacaszek/ Budzyński pt. „Legenda”, 12 maja br, o godz. 19.00.
-
Wernisaż wystawy Recycle - Upcycle), 28 lipca. Wystawa potrwa do 5 października
-
Koncert Julii Pietruchy, 6 sierpnia, godz. 19.00
-
Gala i koncert Leszka Możdżera, 5 października o godz. 18.00
Koncerty z okazji jubileuszu zaplanowane zostały w niezwykłych wnętrzach gotyckiego Centrum św. Jana w Gdańsku. Każdy z nich stanowi przedsięwzięcie zupełnie odrębne pod względem gatunkowym, co pozwoli zaprezentować szerokie możliwości akustyczne i aranżacyjne naszej nietypowej sali koncertowej i nawiązać do obszarów, w których działa Nadbałtyckie Centrum Kultury.
Wystawa złożona z archiwalnych materiałów promocyjnych, wycinków prasowych, fotografii, elementów wystaw i minionych projektów, fragmentów reportaży, scenografii, składać się będzie na opowieść o dotychczasowej historii Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Jednocześnie zawarte w tytule ekspozycji słowa (rycycle i upcycle), językowo wywodzące się z obszaru ochrony środowiska, zdradzą przyszłe dążenia NCK.
W mediach społecznościowych NCK już od kwietnia pojawiają się krótkie filmy z życzeniami od znanych ludzi kultury, z którymi instytucja miała okazję pracować (urodzinowe życzenia złożyła już Hania Rani, która grała w zeszłym roku w Centrum św. Jana z okazji projektu „Jan Od-Nowa”, Michał Rusinek oraz Magdalena Grzebałkowska i Szymon Jachimmek czy Stanisław Tym). A za kilka tygodni pojawią się także wspomnienia wydarzeń kulturalnych z 1992 roku, roku powstania Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.
Planowane są również działania w przestrzeni miejskiej. Już wkrótce, na miejskie tory wyjedzie dedykowany NCK tramwaj.
OPISY WYDARZEŃ:
Wystawa „Recycle-upcycle. 30 lat NCK”
28 lipca – 5 października 2022
Centrum św. Jana w Gdańsku
wstęp wolny
Ekspozycję tworzyć będą archiwalne materiały promocyjne, wycinki prasowe, fotografie, elementy wystaw, fragmenty reportaży, scenografii, elementy minionych projektów. Jednocześnie zawarte w tytule ekspozycji słowa, językowo wywodzące się z obszaru ochrony środowiska, zdradzą przyszłe dążenia NCK. Słowa te metaforycznie oddają również proces, któremu poddaliśmy materiały będące przedmiotem tej wystawy. Recykling, to dosłownie ponowne użycie, przywrócenie do cyklu. Tak więc, przeszukując archiwum naszej instytucji, poddajemy znalezione tam materiały swoistemu recyklingowi. Ożywimy znalezione tam historie, projekty, zdjęcia i zaprezentujemy je na nowo, w formie barwnej, kolażowej opowieści. Wątek upcyklingowy odnosi się do procesu przetwarzania materiałów, przedmiotów pozornie już nieprzydatnych i nadawania im nowego życia. Tego wyzwania podejmą się trójmiejskie artystki: Emilia Orzechowska i Agnieszka Wołodźko. Owocem ich poszukiwań i przemyśleń będą instalacje, które opowiedzą o relacjach człowiek-miejsce-natura w przeszłości i przyszłości naszej instytucji.
Opowieść o dotychczasowej historii Nadbałtyckiego Centrum Kultury zaprezentowana zostanie w ciekawej formie, zdystansowanej względem typowych prezentacji podsumowujących historię i dokonania instytucji. Do aranżacji tej ekspozycji (zrównoważonej w rozumieniu ekologicznym) zaprosiliśmy architektów z Grupy Gdyby – specjalistów w nowatorskim podejściu do ekspozycji, artystyczne dusze, autorów projektów z pogranicza architektury wnętrz, przestrzeni publicznych i wzornictwa (Grupa ma na koncie realizacje dla Muzeum Narodowego w Gdańsku, ECS, Muzeum Emigracji, Festiwalu Filmowego w Gdyni czy ekspozycji ilustracji na Targach we Frankfurcie). Oprawę graficzną opracuje znana graficzka, wykładowczyni ASP - Aneta Wasik.
Wystawie będą towarzyszyły działania edukacyjne. Jednym z nich ma być cykl spotkań warsztatowych, podczas których uczestnicy będą tworzyć własną instalację.
Koncerty
Trzy koncerty z okazji jubileuszu zaplanowane zostały w niezwykłych wnętrzach gotyckiego Centrum św. Jana w Gdańsku. Każdy z nich stanowi przedsięwzięcie zupełnie odrębne pod względem gatunkowym, co pozwoli zaprezentować szerokie możliwości akustyczne i aranżacyjne naszej nietypowej sali koncertowej.
Jacaszek i Budzyński wraz z Jerzym Mazzollem i Jakubem Świątkiem
12 maja, godz. 19.00
Centrum św. Jana w Gdańsku
wstęp: bilety 60/ 80 zł www.nck.interticket.pl
Artyści zaprezentują utwory z płyty LEGENDA, nomen omen legendarnej płyty zespołu Armia z 1991 roku; płyty, którą – wraz z Tomaszem Budzyńskim – Jacaszek zreinterpretował. To zapierające dech w piersiach dzieło polskiego post-punka nabrało dzięki Jacaszkowi zaskakującej formy, w tonie syntezatorowej elektroniki, z domieszką instrumentów dętych i perkusjonaliów.
Michał Jacaszek w NCK występował już kilkakrotnie. Każde z tych wydarzeń było wyjątkowym przeżyciem i silną emocją. Wykorzystując akustykę miejsca, w którym występuje, artysta bawi się dźwiękiem tak, by przenikał przez mury, odbijał się i falował podkreślając tym samym eteryczność i unikalność wydarzenia.
Koncerty Michała Jacaszka to także wyjątkowe wizualizacje. Multimedialną scenografię przygotuje kolektyw Onview .
Majowy koncert, wykorzystując historyczną przestrzeń w nowoczesny sposób, zilustruje dążenie NCK do nowoczesnego podejścia do kultury z poszanowaniem historii miejsc, w których się znajduje.
Julia Pietrucha
6 sierpnia, godz. 19.00
Centrum św. Jana
wstęp: bilety
Popularna i niezwykle utalentowana piosenkarka, autorka tekstów i aktorka Julia Pietrucha zaprezentuje najnowszą płytę „Folk it”, która nawiązuje do dwóch wcześniejszych albumów artystki. Julia przearanżowała utwory nadając im bardziej folkową i bluegrassową stylistykę.
Muzyka grana na drewnianych instrumentach, jasne i czyste piosenki oraz naturalny, niczym niewymuszony głos Julii mają potężną kojącą moc. Artystka po raz pierwszy wystąpi we wnętrzach św. Jana.
Koncert ten jest ukłonem w kierunku kultury tradycyjnej, która od zawsze stanowi ważną dziedzinę działalności NCK. Wydarzenia związane z muzyką i kulturą ludową, rękodziełem, przybliżaniem zwyczajów i obyczajów, obecne są np. podczas realizowanego co dwa lata Festiwalu Dźwięki Północy – najstarszego i jednego z najważniejszych wydarzeń tego typu w Polsce, ale też w ramach jednorazowych projektów, jak „Raz na ludowo. Od folkloru tanecznego do folku”.
Leszek Możdżer
5 października, godz. 19.00
Centrum św. Jana w Gdańsku
wstęp: bilety
Trzeci z artystów wykorzysta wszelkie bogactwo wnętrza, angażując nie tylko fortepian i inne instrumenty jazzowe, ale również chór i barokowe organy.
Leszek Możdżer wystąpi w Centrum św. Jana 5 października o 19.00, w momencie kulminacyjnym obchodów Jubileuszu 30-lecia NCK. Zaprezentuje dwa dzieła: „Zjawienie Emilki” oraz cykl „Psalmów Dawidowych”.
„Zjawienie Emilki” - jedna z ostatnich prac kompozytorskich Możdżera, napisana na zamówienie Nadbałtyckiego Centrum Kultury z okazji oddania do użytku wyremontowanych organów w kościele św. Jana w Gdańsku. Utwór napisany został na bardzo nietypowy skład - chór mieszany, organy i fortepian. Piękny tekst Jana Pawła Woronicza – opisujący skrzące się złotem i drogimi kamieniami miasto – obrazuje natchnione stany umysłu symbolizowane przez dwanaście szlachetnych kamieni: jaspis, szafir, kalcedon, szmaragd, sardon, sardyjasz, chryzolit, beryl, topaz, chryzapr, jacynt i ametyst. Przy wykonaniu tego dzieła Możdżerowi na scenie towarzyszyć będą: Andrzej Szadejko - organy oraz Chór 441 Hz z dyrygentką, Anną Wilczewską.
Cykl „Psalmów Dawidowych”, to jedna z pierwszych kompozycji Możdżera, napisana jeszcze w latach 90-tych dla chóru Schola Cantorum Gedanensis. Kompozycja okazała się bardzo udana i wykonywana były wielokrotnie przez najróżniejsze zespoły śpiewacze nie tylko na imprezach jazzowych, ale także na festiwalach muzyki klasycznej. W swojej konstrukcji stanowi zręczne połączenie brzmienia tradycyjnego chóru mieszanego z kwartetem jazzowym. Faktura kompozycji jest wyjątkowo interesująca, bo przy wzbogaconej harmonii prowadzonej przez masywnie brzmiący chór i intensywności swobodnie improwizujących muzyków jazzowych, biblijny tekst buduje bardzo podniosły i patetyczny nastrój.
Cykl „Psalmów Dawidowych” Możdżer wykona w towarzystwie Chóru 44 Hz oraz trzech artystów jazzowych: Patrycji Betley, Ola Walickiego i Adama Pierończyka.
"Kajetanka”
5 października, godz. 18.45 (wstępnie)
Centrum św. Jana
wstęp wolny
W historii każdej instytucji, stowarzyszenia, grupy były lub są takie osoby, które określa się mianem dobrych duchów. Osoby, które swoim zaangażowaniem, szacunkiem i zrozumieniem zdobywały sympatię wszystkich napotkanych osób, a które z racji wrodzonej skromności zawsze były w cieniu. W Nadbałtyckim Centrum Kultury takich osób było kilka, ale jedna z nich szczególnie zasługuje na uhonorowanie: to Kajetan Maćkiewicz. Najłatwiej określić go słowem „był”. Był uchem do wysłuchania, ramionami do przytulania, dobrym słowem, chodzącym spokojem, profesjonalistą i rzetelnym pracownikiem, cierpliwością, pełną wyrozumiałością, gwarantem jakości... W pierwszych latach odbudowy Centrum św. Jana Kajetan Maćkiewicz miał biuro w budynku gospodarczym, dziś stojącym za zamkniętą bramą na terenie Centrum. Jubileusz NCK to dobry moment, by nazwać to miejsce tak, jak nazywaliśmy je do tej pory nieoficjalnie – „Kajetanką”.
Gala urodzinowa (w Ratuszu Staromiejskim)
5 października
Oficjalne spotkanie byłych i obecnych pracowników NCK z zaproszonymi gośćmi zaplanowane na dzień urodzin NCK – 5 października. Urodziny instytucji nie obejdą się bez oficjalnych przemówień, pozdrowień i laurek. Spotkamy się więc z ważnymi dla nas ludźmi: Marszałkiem Województwa Pomorskiego Mieczysławem Strukiem, Panią Prezydent Miasta Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz, Prezydentami Sopotu i Gdyni, pracownikami Departamentu Kultury, przedstawicielami Sejmiku Województwa i Radnymi Miasta Gdańska, dyrektorkami i dyrektorami instytucji kultury w Trójmieście oraz Radą Programową, by podziękować za wsparcie i dotychczasową współpracę.
NCK to historia i otwarcie na nowe, poszanowanie tradycji i uważne przyglądanie się trendom. NCK to wielokulturowość bałtyckość i pomorskość. NCK to miejsca z kulturą.
{info. pras}