Jubileusz 55-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi

-
06.01.2022
Jubileusz 55-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi

Kiedy 19 stycznia 1967 roku po raz pierwszy podniosła się kurtyna Teatru Wielkiego w Łodzi na Moniuszkowskiej Halce – Łódź i cała Polska zobaczyły, że to, co wydawało się niemożliwe stało się faktem.

Kolejne lata potwierdzały, jak bardzo słuszna była decyzja o budowie sceny operowej w Łodzi. Wspaniali realizatorzy i znakomite zespoły artystyczne w ciągu tych 55. lat zaprezentowały 333 premiery operowe i baletowe, zrealizowano 25. edycji Łódzkich Spotkań Baletowych z udziałem wszystkich najważniejszych światowych zespołów, a na scenie Teatru wystąpiły największe gwiazdy światowej wokalistyki i baletu. Nie brakowało też licznych gościnnych zagranicznych występów Teatru w krajach całej Europy. Były wielkie wystawy, Warsztaty operowe i zajęcia edukacyjne, które zapraszały i zapraszają młodych widzów do smakowania i delektowania się teatrem operowym i muzyką klasyczną.

 

Aby tradycji stało się zadość, na Gali Jubileuszowej usłyszymy fragmenty oper Halka i Straszny dwór Stanisława Moniuszki, Kniazia Igora Aleksandra Borodina i Carmen Georgesa Bizeta - spektakli, które były wystawione na otwarcie Teatru w 1967 roku. Za pulpitem dyrygenckim stanie czterech wspaniałych dyrygentów od dawna związanych z naszym Teatrem: Maestro Tadeusz Kozłowski, Maestro Wojciech Michniewski, Maestro Andrzej Knap i Maestro Adam Banaszak. Będą wspomnienia, będą życzenia i upominki, i będzie dobra zabawa w najlepszym wykonaniu naszych solistów z towarzyszeniem chóru, baletu i orkiestry.

 

Koncertowi towarzyszyć będą dwie wystawy. „Mój teatr” – to wystawa zdjęć Chwalisława Zielińskiego fotografa, który obchodzić będzie 50-lecie pracy artystycznej. Ponad 30 lat swojego artystycznego życia spędził w Teatrze Wielkim w Łodzi dokumentując premiery, szeregowe spektakle, Łódzkie Spotkania Baletowe i wszelkie inne wydarzenia z Teatrem związane.

 

Druga wystawa zatytułowana „Ryszard Kaja – scenograf teatru największego” poświęcona jest pracy tego wybitnego Artysty w naszym Teatrze, ale pokażemy na niej nie tylko projekty kostiumów, dekoracji i plakatów, ale również to jak Ryszard Kaja widział ludzi teatru, tych z którymi się zaprzyjaźnił i z którymi pracował.

 

Galę Jubileuszowa 55-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi odbędzie się 22 i 23 stycznia 2022 roku o godz. 17:00.

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.