Jazz i klasyka – zderzenie muzycznych światów na płycie septetu Sławka Jaskułke i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej

-
06.02.2025

Już w piątek 7 lutego premiera nowej płyty z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej! Jej muzycy nagrali album wspólnie z septetem Sławka Jaskułke – jednego z najciekawszych i najbardziej rozchwytywanych pianistów polskiej sceny jazzowej.

 

Zarejestrowany na płycie materiał został nagrany na żywo podczas wielkiego finału jubileuszowej edycji Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” – wydarzenia za sprawą którego już od ćwierć wieku wakacyjne weekendy w najpiękniejszych zakątkach województwa łódzkiego rozbrzmiewają muzyką klasyczną, jazzową, dawną czy ludową. To już tradycja, że finał festiwalu uświetnia premiera utworu skomponowanego specjalnie na tę okazję. W roku 2024 była to „The Royal Symphonic Jazz Suite” Sławka Jaskułke. Jej wykonanie było dla kompozytora – podobnie, jak i dla „Kolorów” – okazją do świętowania 25-lecia artystycznej działalności.

 

Jaskułke to pianista, którego twórczość trudno jednoznacznie zaklasyfikować – zapracował na mocną pozycję na polskiej scenie jazzowej, ale chętnie sięga również po inspiracje muzyką ilustracyjną czy kontemplacyjną. Tę mnogość artystycznych wpływów słychać także w utworze skomponowanym dla Filharmonii Łódzkiej. „Royal Symphonic Jazz Suite” jest złożona z sześciu rozbudowanych, eklektycznych części utrzymanych w typowym dla Jaskułke stylu, który charakteryzują wielowątkowość, melodyjność, energia, ale i refleksyjność. Swoboda jazzowej improwizacji łączy się tu ze szlachetnym brzmieniem orkiestry symfonicznej, a części napędzane wyrazistym perkusyjnym bitem przeplatane są pełnymi wrażliwości spokojniejszymi odcinkami. Słychać inspiracje jazzowym kanonem, bigbandowymi aranżacjami, ale i muzyką klasyczną XX wieku. - To wędrowna opowieść zapisana w nutach – podsumował sam kompozytor. - Spełniłem swoje marzenie z dzieciństwa, gdy już jako dziesięciolatek siedziałem przy swoim biurku w pokoju i nie mając pojęcia o instrumentacji pisałem pierwsze partytury. Dzisiaj to marzenie urzeczywistniłem – przyznał.

 

Kompozytorowi towarzyszył na estradzie sześcioosobowy zespół instrumentalny w składzie Emil Miszk (trąbka), Michał Jan Ciesielski (saksofon altowy), Radek Nowicki (saksofon tenorowy), Dominik Łukaszczyk (puzon), Filip Arasimowicz (kontrabas) i Alan Kapołka (perkusja). Łódzkich filharmoników poprowadził Szymon Morus – dyrygent młodego pokolenia, założyciel Orkiestry Kameralnej Progress związany z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

 

Album dostępny jest w dwóch wersjach: kompaktowej i winylowej. Trwa jego przedsprzedaż w kasach Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. W piątek 7 lutego płyta trafi do otwartej sprzedaży w dobrych sklepach muzycznych – zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. Od tego dnia będzie można posłuchać jej także w największych serwisach streamingowych, a na youtube’owym kanale Sławka Jaskułke – obejrzeć nagranie wideo z koncertu.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - 25 lat Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” – koncert finałowy: nagranie audio-wideo live i wydanie płyt (CD i winylowych).

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.