IV Festiwal Chórów Dziecięcych w Krakowie

-
18.05.2024
IV Festiwal Chórów Dziecięcych w Krakowie

Podobnie jak miało to miejsce w roku ubiegłym, w maju 2024 roku Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie organizuje IV edycję Festiwalu Chórów Dziecięcych. Jest to projekt, który po trzech latach funkcjonowania w kategorii wydarzeń związanych z działalnością chórów wyłącznie chłopięcych, ewoluował w kierunku szerszego składu wykonawczego, czyli chórów dziecięcych. Tegoroczne wydanie festiwalu obejmuje swoim zasięgiem zarówno Kraków, jak i mniejsze ośrodki w Małopolsce – Tuchów, Dąbrowę Tarnowską i Wieliczkę.

 

Festiwal zainauguruje Chór V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie prowadzony przez Ewę Pasek, który wystąpi w oddalonym o 100 kilometrów od Krakowa Tuchowie, w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Podczas koncertu w niedzielę 19 maja 2024 o godz. 16.00, zabrzmi Cantate Domino canticum novum Dietriecha Buxtehudego oraz Magnificat D-dur Johanna Pachelbela (solo: Aleksandra Ciastoń – sopran, Małgorzata Hopciaś – alt, Daniel Golec – baryton i Krzysztof Kamień – bas), a także utwory organowe obu kompozytorów w wykonaniu Dawida Rzepki. Koncert zakończy Alleluja z kantaty Der Herr ist mit mir Dietricha Buxtehudego. Dwa dni później, we wtorek 21 maja br. o godz. 18.30 w Kościele NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej, odbędzie się koncert Chóru Chłopięcego Pueri Cantores Sancti Joseph pod dyrekcją Agaty Nawrot i Agnieszki Pawlisz, z towarzyszeniem organów (przy instrumencie Maciej Banek). Podczas koncertu usłyszeć będzie można szeroki wachlarz utworów religijnych, od Bogurodzicy i śpiewów gregoriańskich, po kompozycje Leo Delibesa czy Karla Jenkinsa.

 

W finale Festiwalu, 25 maja 2024 roku o godz. 18.00 w sali koncertowej Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie, wystąpią wszystkie zaproszone formacje wraz z zespołami Filharmonii – Chórem Chłopięcym i Dziewczęcym, Ukraińskim Chórem Dziecięcym oraz Chórem Społecznym działającym przy instytucji. Zespołom chóralnym towarzyszyć będzie Krakowska Młoda Filharmonia – Orkiestra ZPSM. im. M. Karłowicza w Krakowie pod batutą Tomasza Chmiela. Podczas koncertu wieńczącego czwartą edycję Festiwalu wykonane zostanie Przybycie królowej Saby z oratorium Solomon Haendla, Missa Sancti Aloysii Michaela Haydna – młodszego brata Josepha oraz Missa brevis in C Mozarta. Solistami wieczoru będą: Karolina Pawula-Szponder, Klaudia Czyszczoń i Milena Sołtys-Walosik – sopran, Ksenia Łuka – mezzosopran, Joanna Święszek-Przeliorz – alt, tenor Daniel Domarecki i Jacek Ozimkowski śpiewający basem. Na zakończenie tradycyjnie odśpiewane zostanie radosne Alleluja z oratorium Mesjasz Georga Friedricha Haendla.

 

Festiwal Chórów Dziecięcych to nie tylko koncerty, ale także warsztaty chóralne, które przynoszą uczestniczącym w nich zespołom bogate doświadczenie wspólnego wielogłosowego śpiewu. To również wydarzenia towarzyszące, jak chociażby koncert chóralny zespołów wokalnych Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie (17.05), czy Koncert wiosenny Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce, jaki odbędzie się w Centrum Rekreacyjno-Edukacyjnym Solne Miasto w Wieliczce (25.05). Ale przede wszystkim to wielka radość ze wspólnego śpiewu, pasji, która ubogaca od dziecka i kształtuje na całe życie.

 

www.filharmonia.krakow.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.