III edycja festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki – „Wsłuchaj się” 1-4 czerwca 2023

-
10.04.2023
III edycja festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki: „Wsłuchaj się”

Bliskość uszczęśliwia dzieci i dorosłych, a muzyka jest narzędziem do umacniania relacji, łączenia pokoleń czy integracji środowisk. Badania dowodzą, że bliskość i odpowiadanie na potrzeby innych pomaga wykształcić więcej połączeń między neuronami, a co za tym idzie, zmniejsza się poziom kortyzolu w organizmie. A mniej stresu – to lepszy rozwój intelektualny, emocjonalny i fizyczny. Motywem przewodnim III edycji festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki będzie bliskość, wsłuchanie się w drugiego człowieka i relacje, które można zbudować poprzez wspólne obcowanie ze sztuką, a przede wszystkim z muzyką. W końcu muzyka – tak jak relacje – jest trudna do zdefiniowania, trudno ubrać ją w coś policzalnego, nie możemy jej dotknąć, a jest nam tak bliska. Przyjaźń, tak jak muzyka, jest sposobem kontaktu, wyrażania i porozumiewania się między ludźmi.

 

Podczas festiwalu organizatorzy postarają się przybliżyć temat więzi i relacji w kontekście muzyki. Program będzie zawierał edukacyjne spotkania integrujące lokalną społeczność, międzypokoleniowe warsztaty muzyczne, wystawę sensoryczną oraz koncerty z repertuarem skonstruowanym w oparciu o muzykę łączącą pokolenia i zbliżającą ludzi. Wydarzenia artystyczne inspirować będą do wzajemnego wsparcia oraz budowania jeszcze lepszych relacji. Podczas poprzednich edycji festiwalu SDD twórcy pokazywali najróżniejsze aspekty pozytywnego wpływu muzyki na życie ludzi. Podczas trzeciej edycji po raz kolejny twórcy pokażą wartość dobrych dźwięków i postarają się uświadomić, jak ważną rolę pełni muzyka, która w Filharmonii jest oczywiście najważniejszym narzędziem komunikacji. W końcu eksplorowanie świata na różnych płaszczyznach jest tym, co stale pociąga i daje nieskończone możliwości kreowania artystycznych wydarzeń.

 

Przez wszystkie dni festiwalu wieczorami budynek Filharmonii przyjmie turkusowe barwy. Jest to kolor festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki, oznaczający wyciszenie i spokój, symbol wiary w siebie i innych ludzi.

 

Program festiwalu:

 

1 czerwca, godz. 17:30

Gamy, barwy i tonacje

wernisaż, Galeria przy Cerkwi

 

Organizatorzy zapraszają na sensoryczną wystawę Krzysztofa Majorka – twórcy abstrakcyjnych obrazów i portretów, którego prace powstają z myślą o osobach niewidomych i nie tylko.

 

Obrazy z fakturami wklęsło-wypukłymi zawierają elementy recyklingu. Prace integrują świat osób widzących ze światem niewidomych, dzięki temu, że można dotknąć i poczuć każdy z obrazów. Jak mówi autor – „dotknij obraz, bo wolno”. Odwiedzający wystawę będą mogli nie tylko dotknąć sztuki, ale także stworzyć wspólnie jeden wielki obraz sensoryczny. W trakcie festiwalu „Słyszę Dobre Dźwięki” w Filharmonii zbliżać będzie nie tylko muzyka, ale również sztuki wizualne. Podczas wernisażu odbędzie się spotkanie i dyskusja na temat obrazów z autorem – Krzysztofem Majorkiem.

 

---

 

1 czerwca, godz. 19.00

Kasia Moś z zespołem

koncert charytatywny

 

Koncert inaugurujący festiwal „Słyszę Dobre Dźwięki” będzie niezapomnianym muzycznym spotkaniem – zarówno dla starszych, jak i młodszych. A jako że data 1 czerwca zobowiązuje (wszak to Dzień Dziecka), to oprócz głównej gwiazdy – Kasi Moś – na scenie złotej sali symfonicznej wystąpią także młodzi i wyjątkowo zdolni wokaliści ze szczecińskiego Studia Wokalnego Damiana Wójcika.

 

Młodzi artyści rozpoczną koncert i wykonają znane i lubiane utwory polskich i zagranicznych artystów, w zupełnie nowych aranżacjach. Nie zabraknie utworów łączących pokolenia i zbliżających ludzi – wszak muzyka między innymi właśnie temu służy.

 

Zaraz po występie młodych wokalistów wystąpi Kasia Moś ze swoim zespołem i przeniesie nas w nietuzinkowy świat swojej twórczości. Kasia Moś podczas każdego spotkania z publicznością tworzy wyjątkowy klimat, który pozwala oderwać się od codzienności i przenieść się do świata wyjątkowej muzyki. Artystka pochodzi z bardzo muzykalnej rodziny i choć swoją muzyczną edukację zaczynała w klasie wiolonczeli i fortepianu, to zdecydowała się poświęcić karierze wokalnej. W 2015 roku wydała swój debiutancki album „Inspination” – bogaty aranżacyjnie i brzmieniowo album, z którego przebija r’n’b, soul, jazz, funk, słychać też echa electro i rocka. Na rynku jest też już dostępna najnowsza płyta Kasi Moś z utworami Karin Stanek w zupełnie nowych, nieoczywistych, nowoczesnych klubowych aranżacjach. W listopadzie 2022 r. odbyła się premiera najnowszego singla pt. „Zapomnij" – bardzo osobistego utworu nagranego w duecie z Leszkiem Możdżerem. Artystka ma na koncie udział w wielu ambitnych projektach muzycznych, ale także przygody telewizyjne – brała udział w programie „Must be the Music” czy „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.

 

Podczas koncertu usłyszymy utwory z płyty „MONIUSZKO200", Karin Stanek oraz autorskie kompozycje.

 

Koncert dedykowany jest Fundacji Promocji Zdrowia – Specjalistycznemu Ośrodkowi Diagnozy, Terapii i Rehabilitacji „Koniczynka”. Fundacja działa na rzecz terapii, rehabilitacji, profilaktyki zdrowotnej, a także szeroko pojętej integracji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami.

 

Część przychodu ze sprzedaży biletów na koncert trafi właśnie do Fundacji Promocji Zdrowia. Bilety można kupić przez stronę bilety.fm

 

---

 

2 czerwca, godz. 19.00

DAGADANA | ORKIESTRA

koncert symfoniczny

 

DAGADANA już od ponad 15 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tam, gdzie dociera, przekracza granice pomiędzy narodami, sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę, wymianę dziejącą się między ludźmi. Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej.

 

DAGADANA jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival! Rozpisywał się o nich amerykański National Geographic. Koncertowali w 30 krajach. Na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej, a także podczas wielu tournée w Chinach.

 

Nowa płyta „Tobie” (nominowana do Nagród Fryderyk 2022) jest pełna pieśni życzeniowych (najstarszych utworów zachowanych na słowiańskich ziemiach). Folkowo-jazzowo-elektroniczne aranżacje są ważnym głosem nie tylko w polsko-ukraińskich relacjach. Zespół pokazuje, że śpiewając w ojczystych językach, można zwrócić uwagę radiowców i słuchaczy w najdalszych zakątkach naszego globu.

 

Po raz pierwszy, w ramach III edycji festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki, zespół wystąpi wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie. Motyw przewodni festiwalu, a także nowe aranżacje nawiązywać będą do muzyki naszych wschodnich sąsiadów. Muzyka i pomysł koncertu nawiązuje do relacji i bliskości między Polską a Ukrainą, wieloletniej przyjaźni sąsiedzkiej oraz wspólnych wątków kulturowych.

 

Koncertem tym będziemy także świętować 15-te urodziny Dagadany.

 

---

 

3 czerwca, godz. 9:00, 10:30, 12:00

Raniutto

wielopokoleniowe warsztaty bliskościowe

 

W sobotnie poranki Filharmonia tętni kolorem, beztroską i – rzecz jasna – muzyką! W przestrzeniach Filharmonii, wśród brzmień instrumentów, ze wspaniałymi prowadzącymi najmłodsi mogą poddać się dźwiękom żywej muzyki. Warsztaty „Raniutto” stały się wręcz kultową aktywnością sobotnich poranków. Dzieci wraz z rodzicami i opiekunami nie tylko uczestniczą w warsztatach, ale również sami je tworzą. To okazja, by przyjrzeć się instrumentom z bliska, spędzić czas w gronie innych małych melomanów, a przede wszystkim ulec terapeutycznej mocy muzyki. Warsztaty „Raniutto” wpływają na wszystkie obszary rozwoju dziecka, a szczególnie na ten emocjonalny, społeczny i intelektualny.

 

Warsztaty Raniutto odbędą się w trzech odsłonach:

  • o godzinie 9:00 Filharmonia zaprasza najmłodszych w wieku 1-2 lat;
  • o godzinie 10:30 – dzieci w wieku 3-4 lat;
  • o godzinie 12:00 – dzieci w wieku 5-6 lat.

 

---

 

3 czerwca, godz. 17:00

Fajfy – potańcówka w Filharmonii

zabawa taneczna

 

Taniec od zarania dziejów jest jednym z najważniejszych narzędzi tworzenia więzi i budowania wspólnoty. Tańcząc, integrujemy się z grupą czy partnerami i rozwijamy nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim intelektualnie i emocjonalnie.

 

Na półmetku Festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki organizatorzy proponują spędzić wieczór na wyjątkowym wydarzeniu zwanym „fajfy”. A co to takiego? „Fajfami” nazywamy znane od lat 60-tych popołudniowe spotkania taneczne. Spolszczone w wymowie słowo pochodzi od angielskiego określenia godziny 17.00 („five o’clock”). I właśnie o tej godzinie Filharmonia zaprasza na międzypokoleniowe taneczne szaleństwo w holu Filharmonii przy muzyce na żywo.

 

Przez wszystkie dni festiwalu wieczorami budynek Filharmonii przyjmie turkusowe barwy. Jest to kolor festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki, oznaczający wyciszenie i spokój, symbol wiary w siebie i innych ludzi.

 

---

 

4 czerwca, godz. 12:00

Pregnato

warsztaty

 

Dziecko w brzuchu mamy słyszy, i to szybciej, niż nam się wydaje! W trosce o małych melomanów, mających dopiero przyjść na świat, i o ich mamy, podczas festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki zaplanowaliśmy warsztaty dla pań oczekujących!

 

Podczas warsztatów mamy w ciąży lepiej przygotują się do przyjścia dziecka na świat, obudzą w sobie wrażliwość na muzykę, a także dowiedzą się, jak stymulować rozwój dziecka za pomocą muzyki i otaczających nas dźwięków. Aktywne, bezpośrednie i regularne słuchanie muzyki wykonywanej na żywo pobudza aktywność różnych obszarów mózgu dziecka, stymulując rozwój psychospołeczny. Muzyka zbliża i koi, dzięki niej więź między rodzicami jest silniejsza i bardziej intensywna. Zapraszamy na pierwsze takie warsztaty w Filharmonii zarówno przyszłe mamy i ojców, jak i rodziców, którzy mają maluchy od niedawna. Warsztaty poprowadzi Grażyna Szyszko, animatorka kultury, instruktorka kształcenia śpiewu, a prywatnie – mama sześciorga pociech.

 

---

 

4 czerwca, godz. 17:00

Sąsiedzi

Koncert dla dzieci od 6. roku życia z opiekunami

 

Wielki finał III edycji Festiwalu Słyszę Dobre Dźwięku to międzypokoleniowe święto dla wszystkich, którzy dzięki muzyce chcą zbliżyć się do naszego niezwykłego sąsiada – natury. Bez względu na miejsce zamieszkania, wiek czy strefę czasową w jakiej się znajdujemy, permanentnie otaczają nas lasy, łąki, rośliny czy zwierzęta, z którymi tworzymy jedną całość. Przyroda jest nieustannie wokół nas, a dzięki niej jesteśmy, dlatego relacje między nami a naturą, powinny być nierozerwalne niczym te, łączące najlepszych przyjaciół.

 

Niezwykła więź człowieka z naturą perfekcyjnie wpisuje się w myśl przewodnią festiwalu, która odnosi się do wsłuchania się w otoczenie i drugiego człowieka, budowania relacji oraz wzajemnego wsparcia. Zwierzęta i rośliny porozumiewają się ze sobą za pomocą różnego rodzaju dźwięków, okrzyków, śpiewów, ale też zapachów, gestów czy ruchów. Podobnie będzie w naszej złotej sali – aktorzy ruchem ciała i mimiką będą opowiadać o bliskości między ludźmi a naturą, a rytm i tempo nadawać będzie temu muzyka inspirowana naturą, grana przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii.

 

Przez wszystkie dni festiwalu wieczorami budynek Filharmonii przyjmie turkusowe barwy. Jest to kolor festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki, oznaczający wyciszenie i spokój, symbol wiary w siebie i innych ludzi.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.