Henryk Czyż - łódzka historia. Weekend seniora z kulturą w Filharmonii Łódzkiej

-
27.09.2023
Henryk Czyż - łódzka historia. Weekend seniora z kulturą w FŁ

Filharmonia Łódzka zaprasza serdecznie 30 września na Weekend seniora z kulturą poświęcony wybitnemu dyrygentowi i kompozytorowi – Henrykowi Czyżowi.

 

Henryk Czyż – łódzka historia

„A u nas w filharmonii wszystko wtedy grało. Nie tylko orkiestra” – pisał Henryk Czyż we wspomnieniach o swojej pracy w Filharmonii Łódzkiej. W tym roku, z okazji 100. rocznicy urodzin i 20. rocznicy śmierci tego wybitnego dyrygenta i kompozytora, Filharmonia Łódzka zaprasza na spotkanie, które odbędzie się w ramach łódzkiego „Weekendu seniora z kulturą”.

 

Henryk Czyż to wybitna i wyrazista postać. Dwukrotnie – w sumie przez kilkanaście lat – był kierownikiem artystycznym i pierwszym dyrygentem Filharmonii Łódzkiej, a czasy jego pracy zapisały się jako złoty okres w dziejach tej instytucji. Przeszedł do historii także jako wytrawny popularyzator muzyki, autor poczytnych książek i przebojowych cykli propagujących muzykę poważną, emitowanych w telewizji polskiej: „Nie taki diabeł straszny” oraz „I co dalej, laureacie”.

Henryk Czyż w Sali Koncertowej Państwowej Filharmonii w Łodzi, lata 70. XX w. Archiwum Filharmonii Łódzkiej z Archiwum Artystycznego Filharmonii Narodowej

 

Wielu zapewne pamięta jeszcze tę charyzmatyczną postać i chętnie odda się wspomnieniom. Tym bardziej, że wydarzenie odbędzie się w sali kameralnej, która nosi imię Henryka Czyża.

 

Wykład Magdaleny Sasin ilustrowany będzie muzyką – wysłuchamy nagrań kilku krótkich utworów z dorobku Czyża, stosunkowo rzadko wykonywanych na żywo. Nie zabraknie cytatów z jego książek, w których ze swadą i humorem opisuje pracę z orkiestrami polskimi i zagranicznymi, podróże, spotkania z wybitnymi solistami, w tym z Arturem Rubinsteinem, a także daje wyraz swoim poglądom estetycznym. Spotkanie uatrakcyjnią fragmenty cyklicznego programu popularyzatorskiego „Nie taki diabeł straszny”, który Czyż nagrywał z łódzkimi filharmonikami dla Telewizji Łódź. Wówczas było to bardzo nowatorskie i odważne przedsięwzięcie, a Czyża nazywano „polskim Bernsteinem”.

 

Spotkanie rozpocznie się w sobotę, 30 września, o godz. 11.00. Wstęp kosztuje symboliczną złotówkę. Bilety można kupić online lub stacjonarnie w kasach Filharmonii Łódzkiej, także bezpośrednio przed wydarzeniem.

 

Fragmenty programu „Nie taki diabeł straszy” wykorzystane podczas prezentacji udostępnione dzięki uprzejmości TVP 3 Łódź.

Wykorzystane zdjęcia pochodzą z Archiwum Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

Wydarzenia związane z Rokiem Henryka Czyża realizowane są w ramach dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

www.filharmonia.lodz.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.