Usłyszeć niewidoczne

-
10.04.2025

Od 9 kwietnia Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina będzie realizować zadanie „Usłyszeć niewidoczne” w ramach Programu Kultura Dostępna 2025 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Inicjatywa ta skierowana jest do osób z niepełnosprawnością wzroku związanych z Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 6 im. mjr. Hieronima Baranowskiego. W ramach tych działań odbędą się 3 cykle warsztatów interdyscyplinarnych adresowanych do wspomnianych osób oraz koncert „w ciemności” otwarty dla szerokiej publiczności.

 

Warsztaty plastyczno – muzyczne to trzy spotkania, podczas których osoby z dysfunkcją wzroku będą miały okazję stworzyć prace plastyczne metodą konturową, inspirując się muzyką graną „na żywo”. Warsztaty poprowadzi artysta plastyk Jerzy Grzegorski, a ich zwieńczeniem będzie wystawa prac uczestników w trakcie koncertu 17.06.2025.

 

Terminy i instrumenty towarzyszące warsztatom:

09.04.2025 g. 11:00 – kwintet dęty

15.05.2025 g. 11:00 – perkusja (w tym wibrafon, marimba)

05.06.2025 g. 11:00 – kwartet smyczkowy

 

Warsztaty muzykoterapeutyczne – to działanie na rzecz rozwoju psychofizycznego uczestników uwzględniające ich indywidualne potrzeby.  Dzięki wykorzystaniu różnych technik muzykoterapeutycznych i art-terapii postaramy się wzmocnić najlepsze cechy uczestniczących w nich osób, podnieść poczucie ich sprawczości i samoakceptacji, bezpośrednio wpływając na emocje słuchaczy. Tę część warsztatów, które odbędą się w terminie od kwietnia do października 2025 r., poprowadzą Bibianna Szokalska, Linda Rojewska, Hanna Jastrzębska-Gzella.

 

Warsztaty wokalne – to pięć lekcji z emisji i impostacji głosu prowadzonych przez trenerkę i instruktora śpiewu Mariolę Gidelską. Odbędą się w terminie: wrzesień – listopad 2025 r.

 

17.06.2025 o godz. 17:30 zaprosimy wszystkich chętnych na „koncert w ciemności”. Będziemy starać się zrównać warunki odbioru muzyki uczestnikom pełnosprawnym oraz tym ze specjalnymi potrzebami wynikającymi z dysfunkcji wzroku. Koncert odbędzie się przy zaciemnieniu sali, a słuchaczom widzącym wręczone zostaną jednorazowe opaski na oczy. Podczas wydarzenia wystąpią podopieczni Szkół dla Słabowidzących i Niewidomych przy ul. Dziewanny w Łodzi i zawodowi muzycy, którzy wcześniej stworzą oprawę muzyczną w trakcie warsztatów plastycznych:

 

Kwintet dęty „Modern Brass Łódź”

Sławomir Cichor i Paweł Marciniak – trąbki,

Zbigniew Monkiewicz – waltornia,

Radosław Szulc – puzon

Krzysztof Mucha – tuba

 

Patrycja Urbańska - instrumenty perkusyjne

 

Kwartet smyczkowy „Neuma Quartet”

Sławomir Wilga i Michał Nowak – skrzypce

Nela Zaforemska – altówka

Agata Nowak – wiolonczela

 

Prowadzenie koncertu: Michał Marchlewski

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.