Filharmonia Łódzka - nowy sezon artystyczny i koncert inauguracyjny

-
03.09.2021

Wkrótce Filharmonia Łódzka rozpocznie nowy sezon artystyczny. Ruszyła sprzedaż biletów na koncerty organizowane we wrześniu i październiku. Z repertuarem na te pierwsze dwa miesiące można zapoznać się na stronie internetowej www.filharmonia.lodz.pl.

Plik Audio

- zapowiada Karolina Albińska - specjalista ds. promocji FŁ.

 

Podczas inauguracji sezonu 11 września (piątek) wystąpią oba zespoły Filharmonii Łódzkiej: Orkiestra Symfoniczna i Chór pod batutą dyrektora artystycznego FŁ Pawła Przytockiego oraz solistka, Julia Kociuban. Melomani usłyszą pieśni Romualda Twardowskiego, koncert fortepianowy Grażyny Bacewicz i symfonię Dymitra Szostakowicza.

 

Podczas kolejnych koncertów zabrzmią m.in. koncerty wiolonczelowe: Roberta Schumanna i Camille’a Saint-Saënsa, skrzypcowe: Carla Nielsena i Mieczysława Karłowicza, Beethovenowska Missa solemnis, symfonie Dvořáka, Schumanna, Brahmsa i Sibeliusa. Przed nami łódzka premiera III Koncertu fortepianowego „Okruchy pamięci” Zygmunta Krauzego i koncert Radical Polish Ansambl, pod hasłem „Muzyka czwartego świata”. Wystąpią znani i lubiani soliści, jak Krzysztof Meisinger, Bomsori Kim, Konstanty Andrzej Kulka czy Helena Zubanovich, i dyrygenci: prócz Pawła Przytockiego m.in. Michał Nesterowicz, Jörg-Peter Weigle, Andrzej Boreyko, Massimiliano Caldi czy Bassem Akiki.

 

Bilety są dostępne w sprzedaży stacjonarnej i online. Kasa biletowa Filharmonii Łódzkiej czynna jest od poniedziałku do piątku g. 10.00-16.00. Od września czynna będzie od g. 10.00 do 18.00, we wtorki i piątki – do 20.00.

 

Szczegółowe informacje nt. koncertu inaugurującego nowy sezon artystyczny 11 września:

 

Podczas koncertu rozpoczynającego sezon 2021/2022, który poprowadzi Paweł Przytocki, dyrektor artystyczny FŁ, zaprezentują się oba zespoły artystyczne FŁ. W wykonaniu Chóru zabrzmią pieśni polskiego kompozytora Romualda Twardowskiego, który łączy elementy nowych technik kompozytorskich z reminiscencjami muzyki epok minionych. Podkreśla znaczenie tradycji. Zainicjował Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Z kolei Koncert fortepianowy Grażyny Bacewicz, z późnoromantyczną fakturą orkiestrową, zwraca uwagę wyraźnymi wpływami polskiego folkloru. Kompozytorka wykorzystała m.in. parafrazę pieśni „Pije Kuba”, stylizację melodii „Oj, chmielu, chmielu” i dynamiczny rytm oberka. Koncert został napisany w 1949 r. na konkurs kompozytorski i, w co trudno uwierzyć, do tej pory nie był w Łodzi wykonywany. Jego interpretację przedstawi znana łódzkim melomanom Julia Kociuban, która za płytę z nagraniem tego utworu (z udziałem Orkiestry Symfonicznej FŁ pod batutą Pawła Przytockiego) otrzymała w 2020 r. nominację do Fryderyka. Utworem wcześniejszym jest I Symfonia f-moll Dymitra Szostakowicza. Choć to praca dyplomowa młodego, zaledwie 18-letniego twórcy, zarysowuje się już w niej indywidualność przyszłego kompozytora symfonii „Leningradzkiej”.

 

Wykonawcy:

Julia Kociuban – fortepian

Paweł Przytocki – dyrygent

Maria Hubluk-Kaszuba – przygotowanie chóru / dyrygent

Orkiestra Symfoniczna i Chór FŁ

 

Program:

R. Twardowski – Pieśni na chór a cappella

G. Bacewicz – Koncert fortepianowy

D. Szostakowicz – I Symfonia f-moll op. 10

 

Wystawa w foyer FŁ

Przed koncertem 11 września, o g. 18.15 otworzymy na foyer Filharmonii Łódzkiej wystawę: „Wspólnym głosem. Chór FŁ na tle tradycji chóralnych Łodzi” w analogowej, pełnej wersji. Przygotowała ją Bożena Pellowska-Chudobińska, archiwistka FŁ, która tak komentuje treść ekspozycji: „Począwszy od najdawniejszych zachowanych w Łodzi informacji dotyczących śpiewu chóralnego, historia ta prowadzi odbiorcę przez czas zaborów, odzyskiwania wolności, II wojnę światową, lata powojenne, po powstanie działającego przez 15 lat niezawodowego Chóru przy Filharmonii Łódzkiej i utworzenie wiosną 1969 roku Chóru Filharmonii Łódzkiej”.

 

Wystawa wraz z publikacją o Chórze FŁ „Wspólnym głosem. 50 lat Chóru Filharmonii Łódzkiej” tworzą efekt synergii: będą Państwo mogli jeszcze lepiej poznać historię tego zespołu i tradycje, z jakich się wywodzi. Warto wspomnieć, że Chór FŁ będzie można zobaczyć i usłyszeć na żywo podczas koncertu, który rozpocznie się po otwarciu wystawy, o g. 19.00.

 

Kuratorka tak opisuję wystawę:

 

„Jubileusz 50-lecia Chóru Filharmonii Łódzkiej był znaczącym wydarzeniem zarówno w dziejach samego zespołu, jak i instytucji. Przez pół wieku ponad 600 artystów zaprezentowało wielki repertuar chóralny na estradach Łodzi i kraju, odnosząc też liczne sukcesy na estradach zagranicznych. Upamiętniająca jubileusz wystawa stała się zarówno okazją do ukazania artystycznych osiągnięć zespołu, jak i pretekstem do przybliżenia historii i artystycznych dokonań zespołów chóralnych działających na terenie Łodzi, jak i w Łodzi gościnnie występujących. (…) Począwszy od najdawniejszych zachowanych w Łodzi informacji dotyczących śpiewu chóralnego, historia ta prowadzi odbiorcę przez czas zaborów, odzyskiwania wolności, II wojnę światową, lata powojenne, po powstanie działającego przez 15 lat niezawodowego „Chóru przy Filharmonii Łódzkiej” i utworzenie wiosną 1969 roku Chóru Filharmonii Łódzkiej.

 

Wystawa, planowana jako wydarzenie stacjonarne, prezentowana w internecie ukazała się w nieco okrojonej formie, dopasowując się do wymogów, jakie ten rodzaj prezentacji sobą narzuca. W całości, wraz z planszami obrazującymi przedwojenną działalność chóralną w dzisiejszej Archidiecezji Łódzkiej oraz zagraniczne dokonania Chóru łódzkiej filharmonii, zostanie niebawem zaprezentowana w gmachu FŁ”.

 

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.