Majówka z Filharmonią Łódzką

-
28.04.2021

Już w maju kultura wraca do gry! W oczekiwaniu na otwarcie swoich sal, Filharmonia Łódzka zaprasza do uczestnictwa w wydarzeniach nadchodzącego tygodnia.

FLIRT Z X MUZĄ
30 KWIETNIA 2021 / PIĄTEK / 19.00  

Atrakcją najbliższego koncertu będzie niecodzienne połączenie polskiej muzyki filmowej i jazzu. Tematy filmowe pióra Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza wziął na warsztat wybitny polski jazzman Krzysztof Herdzin.

Matuszkiewicz napisał muzykę do ponad dwustu filmów i seriali telewizyjnych, takich jak „Poszukiwany, poszukiwana”, „Wojna domowa”, „Czterdziestolatek” czy „Alternatywy 4”. Najpiękniejsze melodie połączył w suitę Krzysztof Herdzin, wszechstronny artysta polskiej sceny muzycznej, który jako jeden z nielicznych łączy z sukcesem działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej, filmowej i pop. Jest pianistą, kompozytorem i aranżerem, producentem płytowym, pedagogiem. Współpracował ze znanymi artystami różnych stylów muzycznych, takimi jak Paweł Gusnar, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jadwiga Kotnowska, Edyta Geppert. Obecnie prowadzi własne trio akustyczne i własny big band. Nagrał ponad dwieście płyt, w tym dwadzieścia autorskich, jako aranżer zdobył osiemnaście złotych i cztery platynowe płyty. Herdzin poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną FŁ od dyrygenckiego pulpitu.

W programie koncertu znajdzie się też Koncert na lewą rękę D-dur Maurice’a Ravela w wykonaniu francuskiego pianisty Vincenta Lardereta. Utwór powstał dla austriackiego pianisty Paula Wittgensteina, który mimo utraty prawej ręki w czasie I wojny światowej kontynuował działalność koncertową. Koncertu będzie można wysłuchać w transmisji online z Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej. Warto zapoznać się z warunkami transmisji (informacje w linku poniżej). Cena dostępu to 14 PLN.

INFORMACJE O TRANSMISJI 

KUP BILET

Z KRAJU KWITNĄCEJ WIŚNI

 

Kwitnąca wiśnia w Filharmonii Łódzkiej? Ależ tak! Mimo niezwykle zimnej pogody zbliża się czas sakura (jap. kwitnące drzewo wiśniowe). Subtelne piękno polskiej wiosny uwodzi i inspiruje nie tylko Japończyków. Z tej okazji Filharmonia publikuje muzyczny program polsko-japoński zrealizowany przez Filharmonię Łódzką z udziałem Anny Krysztofiak (śpiew, instrumenty japońskie) oraz Justyny Balwierczyk (fortepian).

Nagranie „Z kurpiowskiej zagrody do japońskiego ogrodu” powstało we wrześniu 2020 r. Program dzieli się na dwie części, z których pierwsza ma charakter klasyczny z elementem polskim, podczas gdy w drugiej obecny jest pierwiastek etniczny. Program otwierają dwie „Pieśni kurpiowskie” Karola Szymanowskiego, a z kurpiowskiej zagrody do ogrodu japońskiego przenosi nas muzyka Kosaku Yamady, znakomitego kompozytora, który studiował w Europie, w takim też duchu tworzył, często sięgając po tradycyjne motywy japońskie. Całość zamyka utwór Gabriela Faure "Après un rêve", wyrażający ulotność sennego marzenia i pragnienie, aby zatrzymać tę chwilę na dłużej.

Oto, dlaczego Japończycy kochają obserwować sakurę: aby najpiękniejszą, najbardziej ulotną chwilę wiosny zatrzymać jak najdłużej,  a piękno odnaleźć także w przemijaniu. Nagranie zostanie opublikowane na profilu Filharmonii Łódzkiej na Facebooku w dwóch częściach w czasie najbliższego weekendu majowego.

PROFIL FŁ NA FACEBOOKU

ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU WOKÓŁ FILHARMONII

 

Z powodu rozpoczęcia prac przy budowie stacji kolejowej u z biegu ulic Kościuszki i Zielonej wprowadzono zmiany w przebiegu linii tramwajowych i autobusowych dojeżdżających do Filharmonii Łódzkiej. Zmienione są między innymi trasy tramwajów nr 9 i 12 oraz autobusów nr 83 i 86. Szczegółowe rozkłady opublikowane są na stronie Urzędu Miasta Łodzi (link poniżej). Samochodem nadal można dojechać bezpośrednio do Filharmonii.

INFORMACJE O ZMIANACH W TRASACH MPK

W MIEŚCIE ŚWIATEŁ

 

Paryż zwany jest miastem świateł. Metropolia nad Sekwaną, która wyewoluowała z dawnej osady rzymskiej Lutetia, w wielu epokach była ulubionym miejscem artystów. Także kompozytorzy poczuli się zainspirowani Paryżem. Opery, których akcja dzieje się nad Sekwaną, można w tym tygodniu obejrzeć dzięki programowi bezpłatnych transmisji Metropolitan Opera.

W Paryżu mieszka Manon, tytułowa bohaterka opery Julesa Masseneta, wiodąc skromne życie z ukochanym  kawalerem des Grieux. Niestety, pewnego razu dziewczyna postanawia opuścić mężczyznę, co w końcu dla obojga skończy się tragicznie (czwartek, 29 kwietnia). Pomyślnym zakończeniem mogą się cieszyć widzowie operetki Franza Lehara "Wesoła wdówka" (wtorek, 27 kwietnia). Tytułowa bohaterka, Hanna Glawari, dama atrakcyjna i zamożna, zabawia się w Paryżu, przebierając z zalotnikach.

Poza tym w tym tygodniu można obejrzeć "Cyganerię" G. Pucciniego, "Andrea Chénier" U. Giordano, "Traviatę" G. Verdiego, "Adrianę Lecouvreur" F. Cilei oraz "Jaskółkę" G. Pucciniego. Harmonogram transmisji znajdą Państwo w linku poniżej. Każde przedstawienie dostępne jest bezpłatnie przez jedną dobę, poza tym czasem dostęp można wykupić. Proszę pamiętać o różnicy czasu - do godziny retransmisji w Nowym Jorku należy dodać 6 godzin. Filharmonia Łódzka udostępnia bezpłatnie programy do większości spektakli Met - link poniżej.

Na zdjęciu Renée Fleming jako Hanna Glawari w "Wesołej wdówce". Fot. Ken Howard / Met Opera

HARMONOGRAM TRANSMISJI 

PROGRAMY NA STRONIE FILHARMONII ŁÓDZKIEJ

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.